UrbaNet
WWW stránky farnosti Slavkov u Brna.
Zpět na úvodní stránku
Zpět na seznam čísel

UrbánekFarní časopis Urbánek
Advent 2002

  Obsah:
 

Advent a Vánoce 2002

  Svátost smíření
  Vánoční sbírky
  Návštěvy betlémů
  Tříkrálová sbírka 2003
  Svědectví sestry z našeho středu
  Růženec
  Nová růžencová tajemství
  Pouť k roku růžence
  Pozvání na pouť farností slavkovského děkanství k ROKU RŮŽENCE
  Jak se dá prožít advent?
  Příprava adventního věnce
  Průvodce Adventem
  Pouť k patronce horníků
  Křesťanská výchova v Mateřské školce u sester
  Se Schönstattem za komáry
  Zájem o vzdělávání ve víře
  Vypůjčte si z farní knihovny!
  Záplavy - naše pomoc
  Bible pro Indii
  Adopce na dálku
  Matriky
  Testík pro děti
  Nezbeda pro děti

 

Advent před námi

V říjnu letošního roku jsme zahájili "Růžencový rok", který s sebou nese výzvu k oživení praxe modlitby růžence ve společenství církve a rodin, ale i mezi jednotlivci. Tato modlitba má vést křesťana k hlubší úvaze nad tajemstvím Kristova a Mariina života. V neděli 1. prosince pak začíná doba adventní, která je časem radostného očekávání, kdy je člověk vyzván ke konkrétní přípravě na setkání se svým Pánem a Spasitelem při slavení vánoc, jeho příchodu na tento svět.

Jaké rysy křesťanského života mohou být aktuální pro tuto dobu přípravy? Vedle projevů lásky v nejrůznějších formách život křesťana by měl být charakterizován štěstím, odvahou a pokorou.

Štěstí: Radujeme se z toho, že Bůh je náš přítel? Že v nás přebývá Boží Duch? Radujeme se z působení Boží milosti v našem životě, která nám pomáhá odolávat hříchu a překonávat pokušení? Nemám na mysli povrchní radost, ale tu, která vychází z hloubi srdce a kterou člověk může prožívat i uprostřed utrpení a bolesti.

Odvaha: Mám odvahu stát si za svým přesvědčením? Jsem ochoten postavit se za to, v co věřím, když mě lidé v mém okolí přesvědčují o opaku v ovzduší naší současné sekularizované společnosti, která vyznává materialistické a často hédonistické hodnoty?

Pokora: Křesťan není pokorný jen proto, že se nechvástá svými úspěchy, ale hlavně a především proto, že uznává, že kdyby nebylo Ježíšova života, který koluje v jeho žilách, byl by často bezmocný a mnohdy by nedokázal učinit nic skutečně dobrého. Žijeme v generaci "jáství", v generaci první osoby, v níž je kladen takový důraz na jednotlivce, že je vše ostatní odsouváno až na druhé místo. Ale k tomu nás Kristus neučil. Ježíš klade na první místo Boha a žádá nás, abychom milovali svého bližního jako sami sebe.

Kéž P. Maria, která prožívala štěstí z Boží přítomnosti ve svém životě, která měla odvahu plnit jeho vůli a která byla jeho pokornou služebnicí nás provází v nastávajícím adventu, v době vnitřní obnovy a radostného očekávání na Panův příchod.

otec Petr Mareček

Advent a Vánoce 2002

K duchovnímu prožití Adventu nabízíme několik možností. Bude nás to stát ovšem námahu, ale jak se říká "co nic nestojí, za nic nestojí".

Roráty jsou adventní mše sv. ve všední dny a bývalo dobrým zvykem jít na mši sv. navíc právě v Adventu. Dnes tuto tradici objevujeme jako cestu adventními dny k slavnosti Narození Páně. Zkuste to také!
Rodinná modlitba u adventního věnce, podaří se, pokud ji někdo svolá. Je v příloze Urbánku z loňského roku nebo k dostání v kostele.
Četba duchovní literatury ­ ke koupi nebo půjčení ve farní knihovně.
Průvodce Adventem ­ pro denní krátké rozjímání, ke koupi v kostele.
Adventní obnova "P.Maria v evangeliích" bude probíhat v pátek 29.11., 6., 13. a 21. 12. po mši sv. ve farní kapli, vede o. Petr.
Bohoslužby pro rodiny s dětmi budou každou neděli v 9.30 ve farní kapli. Pro školní děti a rodiny je místo vpředu. S malými dětmi je možné být v sakristii. Prosíme, nepřicházejte nachlazení nebo nemocní.

  • 30.11. Zahájení Adventu a žehnání adventních věnců, 17.00 farní kostel
  • 1.12. 1.neděle adventní, žehnání věnců i v obcích, sbírka na diecézi
  • 4.-6.12. Návštěvy nemocných před Vánocemi
  • 6.12. Eucharistická adorace ­ první pátek 17.00 ­ 18.00
  • 7.12. Děkanátní pouť Růžencového roku - 17.00 Slavkov
  • 8.12. Návštěva sv. Mikuláše, farní kaple, po mši sv. v 9.30
  • 9.12. Slavnost Neposkvrněného početí P.Marie, 18.00 farní kostel
  • 12.12. Mše sv. v penzionu v 8.30 (od 8.00 zpověď)
  • 22.12. Staroslovanská adventní mše sv. ­ 9.30 Špitálská kaple
  • 24.12. Štědrovečerní mše sv. pro rodiny s dětmi ­ 15.30 farní kaple 
    "Půlnoční" ve Slavkově ve 23.00, zpívá chrámový sbor
    "Půlnoční" v Hodějicích ve 21.00, v Nížkovicích 21.00
  • 25.12. Narození Páně - mše sv. ve Slavkově jen v 9.30 a 18.00
    Koledování u Živého Betléma ­ před farním kostelem v 17.00, následuje Te Deum a svátostné požehnání
  • 26.12. Sv. Štěpána ­ latinská mše sv. ve Slavkově v 9.30, zpívá chrámový sbor (večerní nebude!!!)
  • 30.12. Svátek Sv.Rodiny s obnovou manželských slibů
  • 31.12. Sv. Silvestra, Slavkov 16.00 mše na poděkování, 23.30 adorace
  • 1.1. Nový rok 2003, ve Slavkově mše sv. jen v 9.30 a v 18.00
  • 5.1. Zjevení Páně, při mši sv. žehnání vody, křídy a kadidla
    mše ve Slavkově v 8.00 (chrámový sbor), 9.30 a 18.00
  • 7.1. Vánoční hra dětí "Narodil se nám Spasitel" při mši sv. v 18.00
  • 12.1. Vánoční besídka dětí u Betléma, Slavkov kostel 15.00

Mše sv. pro rodiny ve farní kapli v 9.30 budou o Vánocích pouze v neděli !
Mše sv. o svátcích a na Nový rok ve Slavkově místo v 8h budou v 9.30h!

Svátost smíření

Termíny budou zveřejněny v kostele. Prosíme, využijte příležitostí před každou mší sv. i ve všední dny.

Vánoční sbírky

Při půlnoční mši a všech vánočních bohoslužbách na opravy a potřeby našich kostelů (ve Slavkově na fasády, v Němčanech na Lutršték, v Hodějicích a v Heršpicích na splacení dluhu z oprav, v Nížkovicích na dlažbu u oltáře).

Díky vašim příspěvkům můžeme obnovovat naše kostely. Nyní jsme z důvodů dokončení oprav všude zadluženi. Pán vám odplať!

Návštěvy betlémů

ve farním kostele a u sester v klášteře na Zahradní ulici:

  • Štědrý den 24.12., Sv. Silvestr 31.12.
    v době 14.00 - 16.00
  • Narození Páně 25.12., Sv. Štěpán 26.12., Nový rok 1.1., neděle 5.1.
    v době 10.30 - 11.30, 14.00 - 16.00

Tříkrálová sbírka 2003

Kluci a holky, nejen malí, ale i velcí se mohou těšit na koledování při Tříkrálové sbírce, která bude opět v lednu. Přesné konání sbírky bude oznámeno. Věříme, že se zapojíte a pomůžete mnoha lidem k tomu, aby udělali svým příspěvkem dobrý skutek.


Kdo miluje, dává všechno,
myšlenky, lásku i život,
a tím se stává schopným
dávat stále více.


Svědectví sestry z našeho středu

Můj život s Tebou, Pane, začal hned po narození, když jsem byla pokřtěna. I když si na to nevzpomínám. Do srdce se mi vryla vzpomínka na mou babičku, se kterou jsem večer v posteli odříkávala "Andělíčku, můj strážníčku " Nad postelí visel - a visí dodnes - krásný obraz malého Ježíška a jeho maminky. Cítila jsem v sobě jejich lásku a blízkost, cítila jsem se velmi šťastná. Když babička zemřela, začala jsem se od Tebe, Pane, vzdalovat. Přestala jsem se modlit, chodit do kostela a Ty jsi zůstal jen jako vzpomínka z dětství. Myslela jsem, že budu šťastná i bez Tebe. Svou lásku jsem dávala tomu, kdo si to nejen nezasloužil, ale kdo ji i zneužil. Cítila jsem se opuštěná, zklamaná. Nechtělo se mi jít dál. Ale musela jsem, měla jsem dvě děti.

Jeden večer jsem po několika letech opět klekla pod obraz šťastné Marie a spokojeného Ježíška a prosila jsem o pomoc. To mi přineslo naději. Cítila jsem, že se ke mně, Pane, vracíš.

Pak jsem se začala opět radovat z obyčejných věcí. Ze západu slunce, z krásné přírody, zpívajících ptáků i hvězd na obloze. Zase se mi chtělo probouzet do nového dne a pozorovat, když se večer chystá příroda ke spánku.

Nebyl jsi to Ty, kdo by se vracel ke mně. To já jsem se vracela a vracím k Tobě. Děkuji Ti, Pane, že jsi mne neopustil.

 


" I když my jsme nevěrní, On zůstává věrný, protože nemůže zapřít sám sebe..."
2 Tim 2, 13


Růženec

Úcta církve ke svaté Panně je niterný prvek křesťanského kultu. Hlava musí přemýšlet jasně, ale srdce musí být schopno vřelého citu. Úcta k Panně Marii vtiskuje naší víře plný lidský rozměr. Svůj výraz nachází mimo jiné v mariánské modlitbě svatého růžence, "souhrnu celého evangelia". Středověká zbožnost Západu vyvinula tuto modlitbu růžence, která lidu nahrazovala modlitbu hodin praktikovanou v klášterech. Spočívá v opakování andělského pozdravení (Zdrávas) a v rozjímání o událostech z Ježíšova života a spoluúčasti, kterou na jeho narození, utrpení a oslavení má jeho matka Panna Maria. Ve své dnešní podobě se šířila od 15. století především zásluhou dominikánů. Definitivní podobu růžence stanovil roku 1569 papež Pius V.

Sama křesťanská modlitba se přednostně zaměřuje na rozjímání "tajemství Krista". On je posledním a úplným Božím Slovem, Slovem, které se stalo Tělem, skrze něho poznáváme Boha. Bůh byl nepochopitelný a nepřístupný, neviditelný a zcela nepředstavitelný. Ale nyní chtěl, abychom ho chápali a viděli a mohli si ho představit (sv. Bernard). Křesťanská meditace tak může být ve svém jádru pouze milující, uvážlivé a poslouchající nazírání tohoto člověka, který je Boží sebevýpovědí. Kromě duchovní četby Písma svatého (Lectio divina) a jiných forem rozjímavé modlitby se tak děje i při rozjímání jednotlivých tajemství růžence, která mají svůj základ v biblickém podání. Vyobrazení Marie s korálky růžence v ruce, ač může vypadat jako nepodařený vtip, má svoji hloubku, neboť "Marie to všechno zachovávala v mysli a rozvažovala o tom" (Lk 2,19). Při modlitbě každého desátku se nemáme soustřeďovat na jednotlivá slova, ale ponořit se do tajemství, které nám předkládá, zapojit svoji představivost a stát se přímo aktéry události, která se nám modlitbou zpřítomňuje. Toto setkání s Bohem nás svou mocí zasahuje a proměňuje náš život. Většinou se tak neděje naráz, ale postupně, a proto je třeba pravidelnosti a vytrvalosti. Růženec nemá být žádným bezmyšlenkovitým odříkáváním naučených slov, ale poctivým úsilím člověka o proniknutí do Božích tajemství, které je vždy nečekaným způsobem odměněno.

Dej nám, Bože, když v tajemstvích růžence rozjímáme o životě, smrti a vzkříšení Tvého Syna Ježíše Krista, ať podle nich také žijeme a dosáhneme toho, co slibují!

  • Čas je pro nás veliký dar a úkol, jen v něm můžeme vykonat nějaké dobro.
  • Krásné věci v životě jsou většinou prosté.
  • Vnímat okamžik znamená umět žít.

(Z Katechismu katolické církve a jiných pramenů čerpal o. Josef)

Nová růžencová tajemství

Svatý otec se ve svém apoštolském listu "Rosarium Virginis Mariae" (Růženec Panny Marie), který byl dne 16.10.2002 v poledne zveřejněn ve Vatikánu, věnuje především modlitbě růžence a významu této modlitby v životě současné církve.

Tradiční modlitba růžence má podle papeže nezměrnou hodnotu i v dnešní době. Proto, aby byla opět oživena praxe modlitby růžence ve společenstvích církve a rodin, ale i mezi jednotlivci, vyhlásil papež od října letošního roku do října 2003 "Růžencový rok".

Jan Pavel II. vidí Růžencový rok jako kontinuální pokračování Jubilejního roku a praktickou reflexi apoštolského dopisu "Novo Millennio Ineunte" (Na počátku nového tisíciletí). Růžencový rok je zároveň oslavou 120. výročí od vydání encykliky "Supremi Apostolatus Officio" 1.9.1883 papežem Lvem XIII., který jako první v tomto dokumentu označil modlitbu růžence jako mocnou zbraň v boji se zlem. Přestože Svatý otec podporuje tradiční formu modlitby růžence, je si vědom potřeby aktualizace této modlitby v současné církvi. Proto navrhl dalších 5 růžencových tajemství, tzv. "Tajemství světla", která jsou inspirována událostmi Kristova veřejného působení. Svatý otec připomněl, "že to bylo právě v letech Ježíšova veřejného působení, kdy se nám nejzřetelněji zjevilo Kristovo tajemství - tajemství světla: Pokud jsem na světě, jsem světlo světa" (J 9,5). Nová růžencová tajemství nemají nahradit tradiční tajemství růžence radostného, bolestného a slavného, ale mají být jejich vhodným doplněním: 1. Kristův křest v Jordánu (Mt 3,13-17), 2. Kristův zázrak v Káně Galilejské (J 2,1-12) 3. Kristovo hlásání Božího království a výzvy k obrácení (Mk 1,15) 4. Proměnění Krista na hoře (Lk 9,28-36) 5. Ustanovení eucharistie, jako svátostného vyjádření Kristovy velikonoční oběti (Mt 26,26-28).

Svatý otec doporučuje následující volbu tajemství:

  • pondělí: tajemství radostná
  • úterý: tajemství bolestná
  • středa: tajemství slavná
  • čtvrtek: tajemství světla
  • pátek: tajemství bolestná
  • sobota: tajemství radostná
  • neděle: tajemství slavná

Ustanovením nových růžencových tajemství tak papež Jan Pavel II. navázal na jednoho ze svých předchůdců, Pia V., který v roce 1569 ustanovil dodnes běžně užívanou formu modlitby růžence, která se zaměřuje na 15 příběhů (tajemství) z Kristova a Mariina života.

Předseda ČBK, olomoucký arcibiskup Jan Graubner, vyhlašuje znění nových tajemství:

(...) Ježíš, který byl pokřtěn v Jordánu
(...) Ježíš, který zjevil v Káně svou božskou moc
(...) Ježíš, který hlásal Boží království a vyzýval k pokání
(...) Ježíš, který na Hoře proměnění zjevil svou slávu
(...) Ježíš, který ustanovil eucharistii

Pouť k roku růžence

Svatý Otec nám dal krásný dárek, když vyhlásil v den výročí svého zvolení Rok růžence. Kněží slavkovského děkanátu se dohodli na společné pouti našich farností na první sobotu 7. prosince, a tak slavnostně růžencový rok zahájit. Má to být příležitost poděkovat za dar modlitby růžence, ale zároveň k povzbuzení tuto modlitbu poznat a rád se ji modlit.

V programu pouti, který začíná v 17.00 ve farním kostele ve Slavkově, je modlitba nového růžence "Tajemství světla", kterou povede naše mládež. Když skončil Svatý rok, řekl papež "Cesta církve do nového tisíciletí a v novém tisíciletí je svatost". A rok růžence je praktickým pokračováním Jubilejního roku ve snaze o osobní posvěcení. Papež pokračuje: "Růženec se nám nabízí jako jedna z cest, jak rozjímat o Kristově tváři. V něm rozjímáme očima a srdcem té, která mu byla vždy nejblíže, totiž Panny Marie. Naše srdce může zahrnout do těchto růžencových desátků osobní osudy a osudy bližních, zvláště těch, kteří jsou nám nejblíže a leží nám na srdci." Naše pouť bude něco, co vykonáme navíc. Pouť je vždy modlitba navíc, zvláště za ty, kteří nemají víru a nemohou se modlit. Sami budeme přinášet své úmysly a prosby a předkládat je skrze Marii Ježíši. Hlavní úmysly budou společné: za kněžská a řeholní povolání, za rodiny a za mír ve světě. Po růženci bude mše sv. s kázáním P. Antonína Krasuckého z Olomouce, dominikána. Na závěr přednesou kněží vaše prosby před Eucharistickým Kristem při svátostné adoraci. Prosby přineste anonymně napsané na lístku a vložte vzadu v kostele do ošatky.

Pozvání na pouť farností slavkovského děkanství k ROKU RŮŽENCE

Slavkov -farní kostel sobota 7. prosince 2002 v 17.OO - růženec Tajemství světla

  • mše sv. s kázáním
  • adorace s prímluvami

Modlíme se za:

  • požehnání pro naše rodiny
  • kněžská a reholní povolání
  • mír ve světě

Autobus pojede v 16.15 z Nížkovic přes Heršpice a Hodějice, v 16.30 z Němčan točny atd.

 

Jak se dá prožít advent?

Velmi různě, zjistila jsem v neděli na společenství rodin s malými dětmi, kde jsem na popud redakční rady zpovídala jednotlivé dvojice, abych získala pár nápadů, jak pro děti odlišit advent od jiných období a zároveň je připravit na vánoce.

Nevím, nakolik je v tom nezištnosti a starostlivosti o duchovní růst jejich dětí, jisté ale je, že většina rodičů velmi vynalézavými způsoby motivuje děti k nápravě jejich nedostatků a k dobrým skutkům. Někteří losují, kdo komu bude příští týden dělat radost, v jiné rodině si dávají předsevzetí i na celý advent. Někde si sourozenci navzájem vyrábějí adventní kalendáře, které představují ručně šité pytlíčky s malým překvapením pro každý den, jinde mašličkami za dobrý skutek zdobí jesličky pro Ježíška. Vyrábějí se také vánoční ozdoby, nebo papírové postavičky pro domácí Betlém.

Co ale najdete v každé rodině je adventní věnec, nad kterým se s různou pravidelností scházejí k modlitbě. Někdo si ho zapálí k večerní modlitbě, jinde svítí při desátku nebo dokonce k celému růženci. Někomu zas jeho malá světýlka pomáhají, aby se lépe soustředil při každodenním rozjímání nad tématy z Průvodce adventem.

Pomohly vám uvedené nápady nebo hledáte dál něco dramatičtějšího, co by se opravdu výrazně zapsalo do paměti vašich dětí? Pro náročné tu mám ještě adventní požár, kterým neplánovaně zakončila advent jedna rodina, která chtěla nechat svíčky úplně vyhořet. To se jim skutečně podařilo, plamínky ale nezhasly, naopak, zapálily věnec i stůl pod ním. Kéž by se nám to přihodilo v duchovním životě, ale na rozdíl od zmíněné rodiny by se ten požár nedal tak lehce uhasit.

Jana Dolečková

Příprava adventního věnce

Věnec vyjadřuje význam adventní doby. Světlo svící připomíná Krista ­ Světlo světa. Oznamuje nám, že slavnost Ježíšova příchodu se pomalu blíží. Kruhový tvar věnce nám připomíná, že Bůh je věčný, že nemá začátek a žije navěky. Zelené jehličnaté větévky znázorňují Boží neproměnnost.

Průvodce Adventem

Má smysl snažit se prožívat Advent? Je každá liturgická doba příležitostí prožít něco nového s Kristem? Advent je spíše časem ztišení, očekávání něčeho Božího, co může vejít skrze prostor ticha do lidského srdce. Co to znamená být duchovní člověk? K uslyšení Božího slova je třeba vyskočit z "kolotoče dne", který nás mele, a zastavit se k občerstvení u pramene, který hledá naše roztržité a nepokojné srdce.

K tomu nám může pomoci malý průvodce Adventem 2002 - "Šance pro můj život", které nabízí Diecézní pastorační středisko. Autorem je P. Petr Karas z Dolních Bojanovic. Pokud jste již využili tuto pomůcku loni, určitě ji doporučíte i ostatním. Dodají kněží, cena 7 Kč.

Pouť k patronce horníků

V dnešním putování po poutních místech se vydáme do nedalekého městečka Klobouky u Brna, kde byla roku 1669, zásluhou místního faráře z premonstrátského kláštera v Zábrdovicích vybudována barokní kaple sv. Barbory v půdorysu řeckého kříže. Pro velký počet poutníků byla kaple později rozšířena o dvě kaple s oltáři sv. Alžběty Uherské a sv. Cyrila a Metoděje. V době vlády císaře Josefa II. byla zrušena a přeměněna v sýpku. V 19.století se staly Klobouky střediskem národního obrození na jižní Moravě k čemuž napomáhaly i slavné poutě za účasti horníků z lignitových dolů.

Ve valených klenbách s výsečemi jsou původní opravené fresky, převážně s motivy ze života světice. Pozornost dále zaslouží některé obrazy z první poloviny 19. století, které jsou od Vavřince Kohla. Renesanční kazatelna z roku 1580 je z depozitáře Moravské galerie v Brně a dřevěná varhanní skříň pochází z druhé poloviny 18. století.

Svátek sv.Barbory je 4.12., ale protože v té době může být kaple, která se nachází na zalesněném kopci, těžko přístupná, bývá pouť na svátek Nejsvětější Trojice.

Svatá Barbora byla dcera bohatého pohanského kupce v hlavním městě maloasijské Bithýnie, Nikomédi. Denně byla obklopena služebnictvem, které bylo zčásti křesťanské. Jakmile její otec zjistil, že věří v Kristovo učení, zavřel ji do věže. Dívce se dle legendy podařilo utéct ke skále, která se rozevřela a poskytla jí ochranu. Z tohoto důvodu je patronkou horníků a zároveň ochránkyní věží. Zradou se však dostala do rukou soudu, byla mučena a nakonec ji byla vlastním otcem sťata hlava. Toto se mělo udát v roce 240 nebo 306. Ve středověku byla ctěna jako jedna ze Čtrnácti svatých pomocníků, ke kterým patří např. sv. Blažej, Jiří, Markéta, Kateřina.

Širokého rozšíření doznal zvyk řezání tzv. barborek (třešňových větviček), které dány do vázy, rozkvétají o vánocích. Dle lidového rčení se ty svobodné dívky, které do vázy větvičku vloží a ona jim na Štědrý den rozkvete, do roka vdají. Existuje však mnoho dalších rčení a pranostik.

  • Po sv. Baruši střez nosu i uší!
  • O sv.Barboře ležívá sníh na dvoře.
  • Je-li na den sv. Barbory mnoho jinovatek na stromech, bude hodně ovoce v budoucím roce.
  • Na sv. Barboru saně do dvoru
  • Když je Barborka ucouraná, bude sv. Štěpán na ledě.

PRO

Křesťanská výchova v Mateřské školce u sester

Řeholní sestry ve Slavkově oznamují, že zahájily pro předškolní děti hodinu křesťanské nauky. Probíhá ve středu od 13.30 do 14.30 h. Vyučování pro Zvláštní školu je ve třech odděleních: v úterý ve 12 a ve 13 h a ve středu ve 12 h. Náboženství pro 1. a 2. ročník je na faře v pondělí ve 13h, pro 3. r. ve 14h.

Se Schönstattem za komáry

Konečně jsme byli na místě. Bylo odpoledne 19. července a před námi stála ubytovna Králíček v Novém Městě nad Metují, kde jsme spolu s dalšími dvanácti rodinami měli prožít duchovní obnovu pořádanou Schönstattským hnutím. V hlavě se mi promítal program následujících dní: společná ranní modlitba, snídaně, předání dětí "hlídačům", dvouhodinová přednáška, hodina pro manžely nad danými otázkami, návrat dětí, společný oběd, volné odpoledne pro rodiny, společná večeře, modlitba, uložení dětí a diskusní skupinky rodičů. "Bude to alespoň trochu dovolená?", přepadla mě náhlá obava. "Určitě.",uklidnila jsem se vzápětí. Pět dní bez nákupů, vaření a nádobí ­ to vůbec není k zahození  ..

Nakonec jsem ale ocenila nejen to. Líbil se mi svobodný duch, ve kterém byla celá akce vedena. Nebyli jsme do ničeho tlačeni a každý se účastnil a otevřel druhým jen do míry, která byla pro něj přijatelná. Bylo mi taky sympatické, že přednášející manželé nám nepředkládali jednu univerzální cestu pro všechny, ale spíše vytvářeli podmínky, aby každý pár sám našel, kudy by se měl ubírat dál. Užitečné bylo i setkávání rodin během dne, kdy jsme si mohli navzájem všímat, jak ti druzí řeší některé konflikty s dětmi i mezi nimi, inspirovat se, popřípadě se poučit, co nás za pár let čeká.

Odnesli jsme si spoustu zážitků, předsevzetí, povzbuzení  .. A co po nás zbylo? Zdi hustě poseté kapkami naší krve. Ubytovna je blízko Metuje a komárů se nám i přes urputný boj nepodařilo zbavit. Důmyslně vymyšlená askeze. Zkrátka - duchovní cvičení se vším všudy. Doporučuji.

Jana Dolečková

Zájem o vzdělání ve víře

Naše knihovna je akorát tak na zrušení. Málo nás. Možná by stálo za zjištění udělat anketu, co vlastně čteme, nebo kolik hodin prosedíme u televize s lacinými filmy. Vymlouvat se asi nemůžeme - naše křesťanská nakladatelství chrlí knihy jednu za druhou, a to nejsou škváry. Adventní prodej knih začíná - co tak koupit si duchovní literaturu nebo si ji aspoň půjčit? Ve farní knihovně je pro vás doplněno několik nových titulů.

Vypůjčte si z farní knihovny!

Návrat - kdo se začte do tohoto příběhu, bude v hloubi srdce dojat. Vypráví o knězi, který zdánlivě ztratil třináct let svého života. Prožil je za ostnatým drátem v zajateckém táboře na Sibiři. Ten, který v táboře se choval jako hrdina a mnoho lidí zachránil, potřebuje nyní po návratu pomoc přátel, aby se mohl opět v plné síle vrátit do kněžské služby.

Nový začátek - pokračování životního příběhu kněze Thomase, který navazuje na knihu Návrat. Autorka knihy M.C.Ziescheová se s hrdinou knihy osobně seznámila po jeho návratu z ruského zajetí. Často s ním hovořila a získala svolení napsat o něm knihu.

Štěstí? Smůla? - Soubor krátkých příběhů mladé autorky. V úvodu knihy uvádí: To, co se na první pohled zdá jako zlo, může být v důsledku dobro ­ a všechno, co vypadá jako dobro může být ve skutečnosti zlo. Často až ten úplně poslední doušek života ukáže, zda to, co nás potkalo, bylo smůla či štěstí.

Záplavy ­ naše pomoc

V naší Římskokatolické farnosti ve Slavkově se vybralo při sbírkách na záplavy celkem 144.000,- Kč (ve Slavkově 85.000, Němčanech 31.500, v Hodějicích 24.000, a v Heršpicích 8.250 korun. Tyto peníze byly použity v rámci akce "Farnost pomáhá farnosti" ve zmíněných lokalitách farnosti Ústí nad Labem ­ Střekov, která se stala naším partnerem. V celém slavkovském děkanství se sešlo 749.000 korun od věřících z 29 farností. Většina prostředků byla předána katolické Charitě.

V říjnu a v listopadu jsme postižená místa znovu navštívili za účelem pomoci a přispění na konkrétní potřeby postižených domácností. Mnozí lidé nám vyjadřovali opětovné poděkování brigádníkům s tím, že jim od té doby nikdo jiný nepomohl. Navštívili jsme také několik domů, kde žijí občané již důchodového věku. Od návratu do zasažených domů po záplavách se denně věnují vysilující těžké stavební práci na opravách bytů, které byly zvláště v ulici Veslařská nebo v Roztokách vytopené až do prvního patra. Důležitá je pro ně také psychická podpora, že na ně někdo myslí a chce jim pomoci. Fotografie z těchto návštěv můžete shlédnou v prosinci ve farním kostele. Farář ze Střekova P.Pavel Jančík, známý také jako skladatel písní a kytarista, přijede osobně poděkovat do Slavkova v úterý 3. prosince. Bude přítomen na dětské bohoslužbě a zazpívá několik ze svých písní. Litoměřický biskup Mons. Josef Koukl také vyjadřuje své osobní poděkování za sbírku a dobrovolníkům.

Všem, kteří pomáhali při povodních a přispěli do sbírky, děkujeme.

P. Milan Vavro, farář

Bible pro Indii

Sbírka do Černouška s kývací hlavou u Betléma bude věnována kromě malomocným také Biblické společnosti v Indii na tisk Biblí. V Indii je velký počet národností a nadpoloviční negramotnost. Bible je přeložena do 49 národních jazyků, Nový zákon do dalších 47. Pomocí video a audio kazet se snaží přiblížit evangelium i těm, kteří neumí číst. Kromě pozvání ke sbírce prosí Biblická společnost o modlitby za bratry a sestry pracující pro Boží dílo v nesnadných podmínkách.

Adopce na dálku

Naše farní Charita po dobu pěti let prostřednictvím Arcidiecézní Charity Praha na dálku podporovala Sandyho ze Rwandy. V této době je už Sandymu 18 roků, a proto se Charita rozhodla pro novou adopci. Naším novým adoptivním synem je Nithin D´Souza z Indie. Tento sedmiletý chlapec je jedním ze tří dětí rodiny D´Souza. Otec je průvodčí v autobusu, matka v domácnosti. Oběma rodičům velmi záleží na vzdělání svých dětí, ale finančně to nezvládnou. A tak i za naši malou pomoc v hodnotě 5 000 Kč za rok jsou velmi vděční a moc si jí váží.

S Nithinem jsme si již vyměnili dopisy. Legrační bylo oslovení. Píše "Můj drahý strýčku a tetičko Slavkove." Kromě anglického překladu jsme dostali i originál psaný Nithinem.

Brzy našemu synovi zase napíšeme. Pohlednici města již dostal, nyní ho potěšíme obrázkem našeho kostela.

Nithin píše, že nás má moc rád za to, co pro něho děláme, že se za nás každý den modlí. Nezapomínejme proto ani my ve svých modlitbách na něj.

Matriky

Do svátosti manželství vstoupili:

Jan Becha z Brna a Eva Holoubková z Brna, oddáni: 21.9.2002
Miroslav Švábenský z Holubic a Martina Opletalová z Pozořic, oddáni: 26.9.2002
Petr Janek z Hořic a Eva Prokešová ze Slavkova, oddáni: 11.10.2002
Michal Křížka ze Slavkova a Daniela Kostrbová z Bučovic, oddáni: 12.10.2002
František Jeřábek z Heršpic a Alena Robešová z Křižanovic, oddáni: 26.10.2002
Milan Kučera z Hodějic a Helena Hrubá z Mokré, oddáni: 9.11.2002
Milan Přikryl z Dyjákovic a Silvie Neumannová z Hodějic, oddáni: 9.11.2002

Branou smrti prošlia před Boží tvář předstoupili:

Marie Nebojsová z Nížkovic, *12.7.1913, +27.9.2002
Jaroslav Žilka ze Slavkova, *4.9.1928, +25.9.2002
Lukáš Moudrý ze Slavkova, *2.1.1988, +26.10.2002

Testík pro děti

1. Ježíš se narodil:

a) v Nazaretě
b) v Betlémě
c) v Jeruzalémě

2. Ježíš se narodil kolem roku:

a) 0
b) 100
c) 1000

3. Maminka Pána Ježíše byla:

a) Alžběta
b) Veronika
c) Maria

4. Otcem Pána Ježíše je:

a) sv. Josef
b) Bůh otec
c) Duch svatý

5. Pěstounem Pána Ježíše je:

a) Jan Křtitel
b) Zachariáš
c) Josef

6. Pěstounem Pána Ježíše byl:

a) tesař
b) rybář
c) celník

7. Doba přípravy na vánoce je:

a) letnice
b) postní doba
c) advent

8. Příprava na vánoce trvá:

a) 3 týdny
b) 4 týdny
c) 5 týdnů

9. Znamení, které doprovázelo Kristovo narození, bylo:

a) bouřka
b) kometa
c) zatmění slunce

10. Jako první se přišli Pánu Ježíši poklonit:

a) židovský král
b) přátelé jeho pěstouna
c) chudobní pastýři

Nezbeda pro děti

Křesťanský časopis, měsíčník pro školáky, za výhodné předplatné 165,- Kč za rok. Pokud je nám líto takových peněz, ptejme se, co mnohdy za tuto částku koupíme. Někdo řekne že děti nečtou. Možná je k tomu ani nevedeme. Tento barevný časopis je plný obrázků, povídek, kvízů, vtipů, návodů ke hrám a krátkým duchovním povzbuzením. Předplatné může být vhodným vánočním dárkem babiček a dědečků. Informace ve farní knihovně.

 

Zpět na seznam čísel
Zpět na úvodní stránku