UrbaNet
WWW stránky farnosti Slavkov u Brna.
Zpět na úvodní stránku
Zpět na seznam čísel

UrbánekFarní časopis Urbánek
Velikonoce 2005

 

OBSAH:

Farnost je společenství
O svátosti nemocných
Slavení velikonočních svátků - klíč k poznání Krista?
Společenství ve farnosti
Úsměvy na biblické motivy
Dopis z kněžského semináře
Problematika nesvátostných manželství na WWW
Gynekologická ambulance pro život
Křížová cesta na Urbánek
Komu pomáhají peníze z charitní sbírky?
Adopce na dálku v Němčanech
Matriky

 

 

Farnost je společenství

Milí farníci!

V tomto roce farnosti se snažíme více se navzájem poznat a přiblížit. O velikonocích přinášíme pohled do života naší farnosti skrze společenství, která se schází. Církev je jedno společenství. Nikdo nemůže žít víru sám. Řekne-li někdo „mám svou víru“, není to člověk církve, protože v církvi máme víru přijatou od Pána Ježíše a apoštolů, tuto každou neděli vyznáváme při mši svaté a společně ji žijeme. Učedníci, kteří putovali do Emauz, odešli po ukřižování Krista ze shromáždění učedníků, protože byli zklamáni, jak vše dopadlo. Až se k nim připojil vzkříšený Kristus, jejich víra se rozhořela a oni se ihned obrátili a vrátili se do Jeruzaléma, kde nalezli shromážděné učedníky. Tento obraz z evangelia je pro nás výzvou, abychom byli spolu, modlili se a tak tvořili shromáždění církve se vzkříšeným Ježíšem.

Základním společenstvím církve je nedělní shromáždění farní obce při mši svaté. Další důležitou buňkou církve je rodina. Zde se víra žije a předává. Dalším místem, kde se prožívá víra, jsou rozmanitá společenství ve farnosti, podle stavu, věku nebo spirituality. V tomto čísle přinášíme přehled společenství ve farnosti. Možná se někdo do stávajících přidáte, nebo se s někým rozhodnete scházet a založíte nové společenství. Zde nabízím pro začátek pomoc jak setkání vést, mohu poradit jaký způsob modlitby zvolit. V dnešní době je těžké žít víru sám. Společenství ve farnosti jsou v tomto velkou pomocí.

P.Milan Vavro, farář

 

O svátosti nemocných

čtěte pozorně !

Ještě chci připomenou vaši odpovědnost za vážně nemocné. Nebojte se k nim pozvat kněze. Dosud je rozšířena pověra, že poslední pomazání až nakonec a návštěva kněze znamená smrt. Znovu po několikáté opakuji: nejde o poslední pomazání (to je potřebné udělit umírajícímu s viatikem, posledním sv. přijímáním a s odpustky pro případ smrti). Jde o svátost nemocných, posilu pro uzdravení duše – odpuštění hříchů a dodání duchovní posily z víry a posílení těla. Mnoho nemocných se po této svátosti vnitřně i tělesně uzdravilo. Ve svátosti nemocných odpouští Kristus hříchy i člověku, který je už v komatu nebo bezvědomí a nemůže se zpovídat!

Nebojte se, odložte ostych a zprostředkujte tuto svátost nemocným! Pro naši liknavost umírají křesťané bez této svátosti, bez sv. zpovědi a odpuštění hříchů. Při objednávání pohřbů se o tom často přesvědčuji. Kde je naše víra ve věčný život, a naše starost o spásu našich rodičů, babiček a dědečků, našich příbuzných a přátel?

Společné udílení svátosti nemocných:

  • 30. 3. středa 17.00 v Heršpicích
  • 30. 3. středa 18.00 v Němčanech
  • 31. 3. čtvrtek 8.00 v Nížkovicích
  • 1. 4. pátek 17.00 v Hodějicích
  • 1. 4. pátek 18.00 ve Slavkově v kostele

Prosím, přivezte autem ty staré a nemocné, kteří ještě mohou, do kostela. K přijetí svátosti nemocných se vyžaduje předchozí přijetí sv. smíření - zpovědi (může být sv. smíření před svátky). Svátost přijímají ti, kteří jsou vážněji nemocní, mohou i kolem 70. let věku a starší.

 

Slavení velikonočních svátků – klíč k poznání Ježíše Krista

„Neboť tak Bůh miloval svět, že dal svého jednorozeného Syna, aby žádný, kdo v něho věří, nezahynul, ale měl život věčný“ (Jan 3,16). To jsou slova, jenž pronesl Ježíš jednou v noci, když za ním přišel Nikodém, člen židovské velerady, který byl překvapen Ježíšovými zázraky a znameními.

Nikodém byl člověkem, který hledal Boha, toužil po spojení s ním a snažil se chápat Boží jednání. Ježíše pokládal za učitele, který přišel od Boha, a byl přesvědčen, že Bůh je s ním (Jan 3,2). Tato znalost o Ježíšovi mu však nestačila, a proto za ním přišel, aby ho více poznal. Postava Nikodéma se stává zvláště aktuální o velikonočních svátcích, jejichž středem je postava Ježíše Krista. A tak jako on i my můžeme dojít hlubšího poznání Ježíšovy osoby, když budeme podobně jako on po tomto poznání toužit.

Kdo je Ježíš Kristus? Jaký je jeho význam? Co bylo jeho posláním? Proč přišel na tento svět? Tomuto Nikodémovi, nechápavému a ustrašenému farizeji, Ježíš vyprávěl svůj životní příběh. Příběh, který nezačal v malém judském městečku Betlémě, ale který má svůj počátek ve věčnosti u Boha (Jan 1,1). On je Božím Synem, který se stal Synem člověka, neboť jej Otec poslal s posláním, aby spasil svět.

Jestli existuje něco, po čem touží každý dobrý učitel, tak je to dlouhý život, ve kterém by mohl nabýt velké moudrosti a mnohých zkušeností a ve kterém by mohl uvést ve známost své učení co nejvíce lidem. Smrt byla vždycky tragédií pro velkého učitele. Po tom, co Sokrates požil jed, jeho vyučování bylo jednou provždy přerušeno. Rovněž Budhovi byla smrt kamenem úrazu. Když Budha umíral, nepoukázal na sebe, ale na zákon, který sestavil.

A jakým učitelem byl Ježíš? Oč On se snažil? V rozhovoru s Nikodémem sám sebe prohlásil za Světlo světa (Jan 3,19). Avšak nejvíce ohromující částí jeho vyučování bylo tvrzení, že nikdo zcela nepochopí jeho učení, dokud bude na živu. Teprve jeho smrt a vzkříšení zprostředkují plné chápání jeho osoby s jeho učením. Žádný z učitelů na světě nikdy nevyslovil, že by až násilná smrt objasnila jejich učení. Ježíš učinil tedy své učení druhořadým tím, že mohl říci, že jediný způsob, jakým může přitáhnout lidi k sobě, nejsou jeho slova vyučování, nýbrž jeho smrt na kříži: „Až vyvýšíte Syna člověka, tehdy poznáte, že jsem to já a že sám ze sebe nic nekonám, ale tak mluvím, jak mě naučil Otec“ (Jan 8,28). Teprve tehdy, až bude Ježíš zabit, lidé poznají, že mluvil pravdu. Ježíšova smrt tedy není koncem série proher, ale je slavným vítězstvím (srov. Jan 16,33), je vrcholem jeho poslání na zemi. Tímto se Ježíš zcela odlišuje od postav učitelů všech dob. Jeho osoba a jeho smrt jsou srdcem i duší jeho učení. Kříž je proto středem jeho života. Kříž se tak stal znamením spásy, odpuštění a naděje pro člověka. V Ježíši Kristu ukřižovaném, kterého s velkou rozhodností hlásal apoštol Pavel (1 Kor 2,2), se v plnosti zjevila Boží láska k člověku. Toto je největší poselství, které bylo Bohem skrze Ježíše Krista adresováno člověku: Bůh je láska (1 Jan 4,8). Ježíš přišel na tento svět, aby nás učil tomuto poselství lásky a aby ho ve své osobě ztělesnil.

Každý člověk je volán k odpovědi na toto Ježíšovo učení. Není možné zůstat lhostejným. Těm, kdo jeho slovo přijmou a uvěří v něj, Ježíš dává moc stát se Božími dětmi (Jan 1,12). Toto poselství se svým zaslíbením tak nenachází konkurenci v žádném jiném učení, a proto je možné tvrdit: „Hledáme-li jen jedno, totiž Boha, obdržíme s ním všechno“ (Hevenesi). Hledat Boha, svého Stvořitele a Spasitele, poznávat ho, přibližovat se k němu a odpovídat na jeho volání je pozváním i úkolem pro každého člověka.

P. ThDr. Petr Mareček, farní vikář


 

Společenství ve farnosti

V rámci roku farnosti nabízíme přehled společenství v naší farnosti

 

Společenství manželů

Tak u koho příště? Třeba u nás, u nás to už dlouho nebylo. Tak takhle se rozcházíme bezmála již 35 let. Začalo to v 70. letech, kdy jako 14ti leté nás tehdy dal dohromady tehdejší slavkovský pan kaplan P. Karel Fiala.

Od té doby uplynulo už mnoho vody, někteří už do spolča nechodí a jiní noví si do něho cestu našli. Scházíme se po rodinách jednou za 14 dní nebo jak to zrovna vyjde. Nemáme žádného „vedoucího“, ale vždycky je někdo aktivnější a někdo zase odpočívá.

Duchovní program se taky během let různě měnil od meditačního, vzdělávacího až po modlitební. Při čaji a buchtách se proberou aktuální potíže a úspěchy ve výchově našich dětí, dnes už většinou puberťáků nebo dospělých, otázky života farnosti a někdy i na politiku dojde.

Po celou existenci našeho scházení jsme vždy spolupracovali s místními kněžími a kaplany a to považujeme z hlediska trvalé formace za velmi důležité.

Dnes, kdy je nám kolem 50, někomu i přes, víme, že nás spojují nejen vzájemné sympatie a vzpomínky na společně prožité dovolené s dětmi, puťáky po horách pěšky, na běžkách, ale i vědomí, že si můžeme říci spolu s apoštoly : „Pane ke komu bychom šli, vždyť ty máš slova věčného života.“

Jsme otevřeni pro všechny, kteří by chtěli mezi nás přijít.

Kontakt: Jiří Paleček, tel. 602 534 545

 

Společenství rodin s dětmi

Asi před pěti lety se začalo scházet společenství rodin s dětmi. Vzniklo jako reakce na zájem několika rodin s malými dětmi seznámit se a scházet se spolu s dalšími rodinami farnosti.

A tak několik odvážných vyšlo z anonymity kostelních lavic a oslovilo ty méně odvážné a vyzvalo je ke společnému setkávání při modlitbě, četbě, povídání, zpěvu….

V současné době se schází asi 10 rodin 1x za měsíc v neděli odpoledne (v 15hod.) –mimo období letních prázdnin. Je třeba zdůraznit, že se nejedná o uzavřenou skupinu – naopak – zvány a vítány jsou další rodiny nebo maminky či tátové s dětmi.

Společenství se schází nejčastěji na faře, kde po společné modlitbě je čas a prostor pro povídání u čaje a buchet, pro četbu, hry a soutěže pro děti i ty hravější z rodičů. Podle počasí vyrážíme také do přírody, v zimě sáňkovat, v létě opékat špekáčky …. Setkání jsou opravdu pestrá co do náplně. A protože cílem všech sházevších se je prožití příjemného radostného setkání s Pánem v modlitbě i navzájem s přáteli, je prostě bezva být přitom.

Kontakt: Jana a Mirek Lstibůrkovi, tel. 544 221 018

 

Modlitby matek (na mateřské)

Od ledna 2005 se schází ve Slavkově nová skupinka MODLITEB MATEK.

K paní Hrabovské a paní Klinkovské se přidalo dalších pět maminek na mateřské dovolené, kterým vyhovuje scházet se 1x za 14 dní v dopoledních hodinách vždy doma u jedné z maminek.

„Učíme se společně modlit za naše děti, děkovat za ně, prosit o jejich ochranu …“

Na setkání se těší nejen maminky, které o důležitosti modlitby za děti nemají pochyb, ale také jejich děti samotné, které si čas modlitby užijí po svém – hraním.

Kontakt: Jitka Hrabovská, tel. 544 227 098

 

Modlitby matek

Byly založeny v roce 1995 v Anglii. V té době dvě ženy, Veronika a Sandra, pocítily touhu odevzdaněji se modlit za své děti. Během modlitby poznaly, že Pán Ježíš chce, aby matky odevzdávaly své děti do jeho rukou, aby on mohl působit v jejich životech. MM se rozšířily do více než 70 zemí celého světa. Zaznamenaly mnohé ohlasy a vyslyšení.

V naší farnosti se k těmto modlitbám schází přibližně 40 matek ve čtyřech skupinkách, vždy jednou týdně. Na vytvoření skupinky stačí dvě maminky. Rády přivítáme nové maminky a bybičky, které projeví zájem o tento způsob modlitby za děti a vnoučata.

Kontakt: Marie Kotvrdová, tel. 544 227 227

 

 

Smíšené společenství

Naše společenství se schází každou neděli večer ke společné modlitbě a popovídání. Čteme si texty z bible, které se čtou v neděli na mši svaté a hledáme, co nám to říká pro náš život. Modlíme se chvály, díky, prosby.

Přimlouváme se za různé problémy svoje nebo i za lidi, kteří nás o modlitby požádali. Chceme tímto pomáhat naší farnosti, za kterou se také modlíme. Může za námi přijít každý, kdo má chuť. Také se rádi vidíme při společných akcích, například výletu nebo při programu na Silvestra.

Kontakt: Anna Kotvrdová tel. 544 227 227

 

 

 

Modlitební společenství žen

Scházíme se od roku 1992 díky otci Janu Pavlů, který nás k vytvoření společenství vybídl a ze začátku naše společenství vedl. Za těch 13 roků už některé z nás odešly na věčnost, jiné pro stáří a nemoc chodit přestaly, ale přišly další. V současné době se nás schází osm. Modlíme se společně každou středu od 18 h na faře, v létě v kostele před svatostánkem.

Své modlitby začínáme chválami, protože chvály mají být v modlitbách na prvním místě. Chválíme pána žalmy, písní a vlastními slovy. Pak děkujeme za všechno, čím nás dobrý Bůh obdarovává. Víme, že bez Boží pomoci by všechna naše námaha byla marná, proto vyprošujeme potřebné milosti a pomoc pro sebe, své rodiny a naši farnost. Prosíme také za nemocné, za postižené válkou a přírodními katastrofami, za mír ve světě. Všechny naše prosby vkládáme na závěr do modlitby svatého růžence. Společná modlitba nám dává radost a sílu pro nesení našich těžkostí.

Kontakt: Zdena Schneiderová, tel. 544 221 764

 

 

Senioři

Každý měsíc se schází na faře ti senioři, kteří nechtějí zůstat sami doma. Každé setkání je obohacující tím, že se uvidíme, popovídáme a také něco nového spolu prožijeme. Při setkání máme vždy pozvaného hosta, který se s námi podělí o nějakou tématickou přednášku o historii, cestování, jak zdravě žít, někdy s promítáním diapozitivů nebo videa. Setkání jsou otevřena pro všechny seniory.

Kontakt: Marie Hrdová, tel. 544 221 715

 

 

Živý růženec

se modlíme od roku 1994. Lidé se postupně přidávali, dnes se šedesát lidí ze Slavkova denně spojuje v modlitbě „živého růžence“. Přesto, že se k modlitbě nesejdou, modlí se denně společně celý velký růženec (tedy 4 růžence – radostný, světla, bolestný a slavný). Myšlenka této modlitby spočívá v tom, že se každý pomodlí sám kdykoliv přes den jeden desátek růžence. Tajemství desátku se každý měsíc střídá, účastníci si vyměňují navzájem kartičky s názvem tajemství. Tím je modlitba živá. Pokud se někdo k této mariánské modlitbě chcete přidat, jste vítáni. Modlitbou se přimlouváme za naši farnost a na každý měsíc jsou stanovené úmysly modlitby, které také vychází v časopise Urbánek.

Kontakt: Marie Johnová

 

Společenství Vrba

bylo založeno v roce 1996 jako společenství mládeže, které se scházelo pravidelně každý pátek večer na faře a jezdívalo několikrát do roka do nejrůznějších koutů České republiky na tzv. akce. Po období hledání nového směru v letech 2003 – 2004 se od letošního března opět scházíme jednou za měsíc v sobotu odpoledne u někoho z Vrby. Naše společenství má kolem 20 členů ve věku 22 až 27 let. Někteří z nás se stali rodiči, takže do spolča chodí i naše ratolesti. Náplní našich setkání je modlitba, povídání, čas strávený pohromadě a již zmíněné společné víkendy nebo vícedenní akce. Více informací na internetových stránkách www.volny.cz/spolcovrba.

Kontakty: janmarek@seznam.cz, milan.sanek@seznam.cz, sanek@proglas.cz.

 

Společenství Myšáci

Začali jsme se scházet v roce 1999 a podl¨nikli jsme spolu několik pěkných prázdninových akcí. V současné době se někteří z nás zapojují v chrámovém sboru, ve farním divadle a v pořádání farních akcí.

Kontakt: Miroslav Slováček, www.spolcomysaci.unas.cz

 

Společenství mládeže Piškoti a Smajlíci

V pátek po mši svaté se na faře scházejí dvě společenství mladých – Piškoti a Smajlíci. Začínáme společnou modlitbou a poté se rozdělíme k vlastním programům. Každý první pátek v měsíci máme společnou adoraci, při které se modlíme za potřeby církve, farnosti, ale i za naše potřeby v životě. Snažíme se mezi sebou vybudovat krásné a pevné přátelství.

Společenství Piškoti vzniklo před 4 lety z mladých, kteří už nechodili do náboženství. Pod vedením otce Petra jsme prožili mnoho krásných chvil a několik nezapomenutelných prázdninových pobytů. Společně s otcem Milanem a Petrem jsme se duchovně připravili na svátost biřmování, kterou jsme přijali na podzim 2004. Nyní je naším cílem vytvořit společenství, aktivně se zapojující do života naší farnosti.

Společenství Smajlíci – jsme nejmladším společenstvím farnosti. Scházíme se každý pátek večer na faře. Po modlitbě s Piškoty se věnujeme programu, který připravují někteří z nás. Čteme si příběhy k zamyšlení, o kterých si povídáme, hrajeme zábavné i naučné hry, které nás tak zaujmou, že se někdy vracíme domů až v pozdních večerních hodinách. Proto děkujeme rodičům, že se na nás kvůli pozdním návratům nezlobí.

Kontakt: Pavel Hlaváček, Lucie Křížová

 

Farní divadlo

Od r. 2001 hraje ve farním sále divadelní skupina Simsala bim, kterou v současné době tvoří 9 dětí ze 6. a 7.třídy ZŠ. Děti nejprve začínaly hrát s loutkami, později na živo, a to pohádky a také příležitostné evangelizační hry.

Od letošního roku (2005) se začala formovat další skupina (zatím beze jména), tentokrát z řad středoškolské a vysokoškolské mládeže, která jako svoji prvotinu připravuje muzikálovou pohádku. V budoucnu plánujeme rozvinout repertoár divadla do mnohem větší šíře.

Kromě dobré zábavy je cílem farního divadla oslovit lidi i mimo farnost a ukázat, že křesťané nejsou žádní „suchaři“ a podivíni, ale normální lidé, kteří se umí bavit a rozdávat dobrou náladu. Chceme našim divákům ukazovat, že Bůh, jakkoliv jej dnešní svět zkresluje a deformuje, je veselý, radostný, se smyslem pro humor a hlavně je to Bůh milující. V našich představeních, ať už to budou pohádky nebo hry ze současnosti, komedie nebo drama, chceme lidem připomínat, že existují i hodnoty, jako je čistá láska a opravdové přátelství, morálka, čest, odpovědnost, oběť a další hodnoty, dnes často opomíjené, ale bez kterých se civilizace, nechce-li zahynout, neobejde.

Kontakt: Ludmila Nosková, tel. 517 383 187 ve všední dny 7-14h


 

Úsměvy na biblické motivy

1.Mojžíšova, kap.1, v.14-16:

I řekl Bůh: „Buďte světla na nebeské klenbě, aby oddělovala den od noci …. Ta světla ať jsou na nebeské klenbě, aby svítila nad zemí.“ Učinil tedy dvě veliká světla: Větší světlo, aby vládlo ve dne , a menší světlo, aby vládlo v noci.

Učenci vedli spor o tom, co je pro svět důležitější: slunce nebo měsíc? Spor je rozdělil na dva tábory. Nejvyšší učenec nakonec spor ukončil tímto úsudkem: „Měsíc je nepochybně důležitější než slunce, protože bez měsíčního svitu by naše noci byly tak tmavé, že bychom neviděli ani na krok. Kdežto slunce svítí jenom ve dne, kdy je stejně světlo, a tak ho nepotřebujeme“.

1.list Korintským, kap.2, v.9:

Ale jak je psáno: „Co oko nevidělo a ucho neslyšelo, co ani člověku na mysl nepřišlo, připravil Bůh těm, kdo ho milují“.

Manželé přijdou po smrti do nebe. Manželka si vše obdivně prohlíží a moc se jí tam líbí. Své nadšení vůbec před manželem neskrývá. Po chvíli ji manžel přeruší slovy: „Vidíš, kdybys doma stále neotravovala s tou zdravou výživou, mohli jsme tu být už dvacet let“.

Přísloví, kap.20, v.10:

Dvojí závaží a dvojí míra, obojí se Hospodinu hnusí.

Jeden moudrý muž pravi: „ Je to bláznivý svět! Bohatí, kteří mají spoustu peněz, kupují na úvěr, ale chudák, který nemá ani vindru, musí platit hotově. A zatím by to mělo být naopak: bohatí, protože mají peníze, by měli platit hotově, kdežto chudí, co nemají nic, by měli dostat úvěr“. Druhý mudrlant však oponoval: „Ale z obchodníka, který dá všechno své zboží na úvěr chudákům, by se brzy stal také chudák.“ „No a?“ pravil na to první moudrý, „pak bude mít i on právo kupovat na úvěr!“

Matouš, kap.27, v.57-60

Když nastal večer, přišel zámožný člověk z Arimatie, jménem Josef, který také patřil k Ježíšovým učedníkům. Ten přišel k Pilátovi a požádal o Ježíšovo tělo. Pilát přikázal, aby mu je dali. Josef tělo přijal, zavinul do čistého plátna a položil je do svého nového hrobu, který měl vytesán ve skále: ke vchodu do hrobu přivalil kámen a odešel.

Rozhořčený vladař Pilát si předvolal Josefa z Arimatie, který před tím sňal Ježíšovo tělo z kříže a položil do svého nového hrobu ve skále, a osopil se na Josefa: „Jak si to představuješ nabídnout pro Ježíše svůj hrob?!!!“ Josef však Pilátovi odpověděl: „ale…., vždyť je to jen na tři dny.“

JUDr.Miloslav Honek

 

 

Dopis z kněžského semináře

Drazí bratři a sestry, naši milí dobrodinci a bratři v kněžské službě,

děkujeme vám za vaše modlitby a oběti a rovněž za všechnu pomoc. Též děkujeme i našim nemocným a trpícím, zvláště za trpělivé snášení křížů, nemocí a těžkostí, kterými pomáháte našim bohoslovcům k růstu plnosti Kristova kněžství.

Každý týden je jedna mše svatá obětována za dobrodince našeho semináře a za naše povolání ke kněžství.

Během celého roku jsme spojeni s jednotlivými farnostmi přes „duchovní most“ – den vzájemných modliteb farností a bohoslovců kněžského semináře. To znamená, že bohoslovci se toho dne modlí za farnost a věřící té které farnosti se modlí za bohoslovce. Den vzájemných modliteb pro farnost Nížkovice je 8. dubna a pro farnost Slavkov je 9 dubna.

V olomouckém semináři jsou bohoslovci moravských diecézí (Brno, Olomouc, Ostrava – Opava). Pro diecézi Brno je v pěti ročnících 23 bohoslovců, a to: v I.ročníku 5, ve II. ročníku. 3, ve III. ročníku 4, ve IV. ročníku 5 a v V. ročníku 3 bohoslovci. V Nepomucenu v Římě 3 bohoslovci.

Děkujeme za vaše modlitby a oběti a rovněž za všechnu duchovní i hmotnou pomoc našemu kněžskému semináři i našim bohoslovcům.

Představení a bohoslovci Arcibiskupského kněžského semináře v Olomouci

 

Z diecéze:

Problematika nesvátostných manželství na WWW

Od 1.1.2005 běží na internetu na adrese: http://nesvatostnamanzelstvi.wz.cz/ zkušební provoz stránek, které se zabývají problematikou těch katolíků, kteří se po civilním rozvodu opět oženili či vdaly. Jejich snahou je poskytnout dostatek informací především těm, kterých se to týká, aby i přes různá omezení, která z tohoto stavu vyplývají, se i nadále prohlubovala jejich víra, vztah k Bohu a k církvi. Otec biskup pro stránky (a pro ty, kterým jsou určeny) napsal:

Milí přátelé,

rád bych vás všechny, kteří jste se po civilním rozvodu opět vdaly či oženili, povzbudil. I když pro vás jistě není lehké žít bez svátostí, nejste tím vyloučeni z církve ani z úsilí o pravdivý život z víry a odpovědnosti za druhé, jak o tom svědčí také texty dokumentů zveřejněných na těchto internetových stránkách.

Nejste církví „hozeni přes palubu“, jste naopak cílem mnoha modliteb a starostlivosti druhých. Osobně za vás mívám pravidelně mši svatou a prosím spolu se Svatým otcem, abyste

„.. naslouchali Božímu slovu, účastnili se oběti mše svaté, pravidelně se modlili, podporovali obec v jejích dílech blíženecké lásky a v iniciativách bojujících za spravedlnost, vychovávali děti v křesťanské víře, zachovali si kajícího ducha a konali skutky pokání, a tak abyste na sebe den za dnem svolávali Boží milost.“
(Familiaris consortio 84)

Žehnám Vám i všem Vašim blízkým.

Mons. ThLic. Vojtěch Cikrle, biskup brněnský

 

Gynekologická ambulance pro život

V dnešní době je lidský život ohrožen vždy, když je slabý a bezbranný - na samém začátku a pak na jeho konci. Stále naléhavěji se projevuje neúcta k životu. Vedle evidentního projevy neúcty k životu ve formě umělého potratu, antikoncepce je její skrytou, záludnou formou stálá nabídka antikoncepce a praktik umělého oplodnění.

V gynekologických ambulancích ti, kdo s tímto postojem nesouhlasí, doposud nemají možnost jít jinam, letáky na antikoncepci jsou zaplněny všechny čekárny a ordinace.

V rámci občanského sdružení CENAP – Centrum naděje a pomoci chceme nabídnout služby gynekologické ambulance, která se bude lišit od ostatních gynekologických ambulancí svým výjimečným zaměřením. Bude to ambulance, kde se bude ctít ochrana života od početí po přirozenou smrt. Bude se v ní v rámci léčebné i preventivní péče pomáhat v souladu s křesťanskými hodnotami všem, kdo se na ambulanci obrátí, bez ohledu na vyznání. Prosíme, pomozte nám, aby kontakt ženy s gynekologií byl lékařsky i eticky profesionální. Prosíme o Vaši pomoc formou modliteb i finanční pomoci na číslo účtu 150689165/0600.

CENAP, Hybešova 40, 602 00 Brno. Bližší informace: http://www.cenap.cz, tel 543254891, 543331470-2.

 

Křížová cesta na Urbánek

Již sedmý rok jsme se na Květnou neděli 20. března vydali na Urbánek s modlitbou křížové cesty. Letos byla křížová cesta pro velké bláto na cestě pouze pro statečné. V jednom westernu jich bylo sedm, u nás se jich našlo kolem třiceti. Ale mohlo jich být více: kolik utrpení prožívají lidé na světě ve válkách, o hladu, v pronásledováních, bídě a nemocech? Když to srovnáme jen s trochou bláta a zamazanými boty, musíme si přiznat, že jsme změkčilí a bojíme se oběti. Přitom jsme mohli těm trpícím pomoci alespoň touto trochu ztíženou modlitbou. P. Milan

Foto: Jaromír Matucha

 

Charita:

Komu pomáhají peníze z charitní sbírky?

Česká katolická charita je součástí velké rodiny charit Evropy i jiných zemí světa, které zastřešuje Caritas Internacionalit. Charity se v jednotlivých zemích zastupují a jsou díky tomu schopné okamžité pomoci. Na účtu ČKCH, určeném pro pomoc Jihovýchodní Asii-Tsunami, se shromáždilo 54 mil. Kč.

Bezprostředně po neštěstí vypravila ČKCH na Srí Lanku zásilku s přikrývkami, plenami, pracovními rukavicemi, svíčkami, svítilnami. V zásilce byly také boty, roušky, stany a potraviny. Další projekty se zaměří na obnovu postižených oblastí.

Jedním z projektů, na něž charita použila peníze ze sbírkového účtu, byla obnova dvou bloků a krevní banky v komplexu nemocnice v Galle.

Tato nemocnice nebyla tsunami zcela zničena. Přesvědčila se o tom na místě dvoučlenná charitní mise, která na ostrově působí. Vzhledem k tomu, že poškození nemocnice nebylo velké a místní pracovní síla je velmi levná, bylo možné tuto rekonstrukci zajistit částkou půl milionu českých korun. Česká charita se postarala o financování prací a nákup materiálního vybavení, práci dobrovolníků organizoval tamní buddhistický klášter.

11. února byl provoz ve dvou opravených budovách zahájen.

Dalším projektem charity je návrat 50 rodin, které musely po přívalech vody utéci z vesnice Navalda. Rozpočet tohoto projektuje je 322 tisíc Kč.

Největším současným projektem charity na Srí Lance je nákup lodí a sítí pro tamní rybáře, pro které je rybolov zdrojem obživy. Rozpočet činí 4,6mil.Kč.

Převzato z Katolického týdeníku

 

Adopce na dálku v Němčanech

Deset němčanských rodin přispívá čtvrtým rokem na vzdělání a potřeby dívky Zuzky z Indie. Posíláme na „adopci na dálku“ víc peněz, proto se může matka naší dívky zúčastnit různých kurzů a její mladší sestra navštěvovat školku. Kdo by se k nám chtěl přidat, může se informovat u paní Boženy Přibylové nebo Marty Hromkové.

Z dopisu Zuzky z Indie:

„Prosím o vaše požehnání. Daří se nám dobře a doufám, že jste zdraví. Při příležitosti Vánoc a Nového roku Vám a všem vašim blízkým přeji pokoj a štěstí za sebe i celou moji rodinu. Kéž dítě Ježíš požehná Vás i vše, co děláte. Kéž Vám přinese radost a úspěch v Novém roce.

Zkoušky začaly tento rok. Moje jsme ukončila v září a moje výsledky jsou dobré. Poté jsme měli 15 dní prázdniny, během nichž jsem byla doma a hrála si se svojí mladší sestrou.

Při příležitosti Vánoc zorganizovalo Centrum Dharma Jyothi jednodenní program a dostali jsme dárky a peníze od Vás. Velmi Vám za vše děkuji. Zdravím Vás ještě jednou, s čímž končím tento dopis.

Vaše milující Sushma Franita Dsouza"

 

Matriky

Skrze svátost křtu se zrodili pro život s Bohem:

  • Eliška Marie Juřinová ze Slavkova *2004, pokřtěna 19.2.2005
  • Jakub Janek ze Slavkova *2004, pokřtěn 19.2.2005
  • Gabriela Anděla Floriánová ze Slavkova *2004, pokřtěna 19.2.2005

Branou smrti prošli a před Boží tvář předstoupili:

  • Anna Šujanová z Němčan *1912, +5.2.2005
  • František Kučera z Němčan *1916, +11.2.2005
  • Vladimír Zlámal z Hodějic *1931, +25.2.2005
  • František Rybnikář ze Slavkova *1933, +8.3.2005
  • Hedvika Simadlová ze Slavkova *1920, + 10.3.2005
  • Vladimír Tesařík ze Slavkova *1921, +10.3.2005
  • Olga Ondráčková z Nížkovic *1931, +10.3.2005