UrbaNet
WWW stránky farnosti Slavkov u Brna.
Zpět na úvodní stránku
Zpět na seznam čísel

UrbánekFarní časopis Urbánek
Únor 2005

 

 

OBSAH:

Žijeme ve farnosti
Program farnosti na postní dobu
Postní duchovní obnova
Starozákonní velikonoční večeře
Úmysly přímluvných modliteb
Z pastýřského listu otce biskupa Vojtěcha k Roku farnosti 2005
Nebe není pro lenochy
K postní době
Kalendář akcí Roku farnosti 2005
Farní pouť do Mariadreieichen
Farní tábor pro děti
Milí farníci, pojedeme na dovolenou!
Rekonstrukce interiéru kostela na Špitálce dokončena
Náměstím zaznělo mnoho zvonečků
Dětský karneval
Seniorům k novému jaru
Bude farní divadlo existovat dál ?
Co jsme prožili v našem farním společenství v roce 2004
Naše farnost v počtu obyvatel, věřících a účasti na mši sv. v neděli
Statistika farnosti 2004
Opravy objektů
Tříkrálová sbírka
Farní charita informuje
Matriky
PŘÍLOHA: Kostely a kaple naší farnosti

 

 

Žijeme ve farnosti

Vyhlášením Roku farnosti nám v letošním roce nabízí otec biskup Vojtěch Cikrle možnost pohledu na naši farnost. Na pastorační radě jsme sestavili plán na rok 2005. Na první pohled se jeví, že je akcí nějak moc. Ve většině jde o připomenutí pevných svátků církevního roku, pobožností a hodů, které slavíme každoročně. Mezitím jsou zařazeny akce, které mají zvýraznit prožití Roku farnosti. Církev je putující Boží lid. Patříme do brněnské diecéze, 7. dubna budeme tedy putovat na pouť do brněnské katedrály, sídla našeho biskupa a poprvé se naše farnost shromáždí ke mši svaté v naší katedrále. V květnu budeme putovat pěšky do nejbližšího většího mariánského poutního místa, do Žarošic. Cestu jsme prošlápli s biřmovanci loni. Vrcholnou slavností farnosti v rámci Roku Eucharistie bude slavnost Božího Těla v neděli 29. května, při které poděkujeme Kristu za dar Eucharistie, skrze kterou nás sytí a zůstává přítomen mezi námi. Na srpen připravujeme Farní dovolenou v chatkovém táboře v Račicích. Pro rodiny farnosti je letos nabízena Pouť rodin a farností ve Žďáru nad Sázavou, která se loni velmi vydařila. Na podzim 8. až 9. října připravujeme Den farnosti, jako příležitost k vzájemnému setkání a obohacení. Farní časopis Urbánek bude přinášet informace o farnosti – v tomto čísle o kostelech, v dalších o aktivitách, společenstvích, službách a pohledech do historie. Věřím, že nás tento rok povzbudí a prosím o vaši modlitbu za naši farnost a požehnání pro letošní program.

P. Milan Vavro, farář

 

Program farnosti na postní dobu:

  • Křížové cesty:
    • Slavkov - neděle 17.15, pátek 17.30, vždy v kostele
    • Němčany - neděle 14.00, Hodějice - neděle 14.00,
    • Heršpice - středa po mši sv., Nížkovice - neděle po mši sv.
  • Pravidelné bohoslužby ve farním kostele: neděle v 8.00 a 18.00, úterý v 18.00 bohoslužba pro děti, čtvrtek v 7.00 bohoslužba slova se sv. přijímáním, pátek v 18.00, sobota v 7.30 h.
  • 13.2. Otevření kostela na Špitálce po opravě, neděle v 16.00 h s prohlídkou.
  • 16.2 Setkání seniorů, 17.00 sál na faře, Dr. Škvírová, přednáška o historii kaple sv. Urbana.
  • 20.2 Sliby setry Anežky – Věry Novoměstské v Praze.
  • 26.2. Postní duchovní obnova, sobota 15.00 – 19.00 h, sál v budově sester naproti fary.
  • 27.2. Sbírka Petrův haléř, při nedělní bohoslužbě.
  • 3.2. Návštěvy nemocných, čtvrtek dopol. Slavkov a Němčany, od 13 h Hodějice, pátek Slavkov
  • 4.3. První pátek, Slavkov v 17.00 zpověď, po mši adorace do 19.30.
  • 10.3. Mše sv. v penzionu, čtvrtek v 8.00 (přede mší sv. zpověď)
  • 11.3. Starozákonní večeře, pátek fara 19.00.
  • 18.3. Květný pátek na Lutrštéku, v 16.00 h pobožnost křížové cesty, mše sv.
  • 19.3. Slavnost sv. Josefa, mše sv., sobota v 8.00 farní kostel.
  • 19.3. Diecézní setkání mládeže s biskupem, sobota, katedrála Brno.
  • 20.3. Křížová cesta na Urbánek, květná neděle v 15.00 od sv. Jana.
  • 21.-22.3. Zpovědní dny před velikonocemi, pondělí a úterý, farní kostel 17.00-19.00
  • 24.3. Zelený čtvrtek v 18.00, po mši adorace.
  • 25.3. Velký pátek v 18.00 obřady.
  • 25.3. Křížová cesta městem na Velký pátek ve 21.00, následuje noční bdění.
  • 26.3. Velikonoční vigilie ve 20.30
  • 27.3. Slavnost Zmrtvýchvstání Páně, neděle, sbírka na opravy

 

Postní duchovní obnova

sobota 26. 2. 15.00 – 19.00 h
O postu s P. Jindřichem Bartošem ze Znojma.
Sál u sester, možnost hlídání malých dětí, zpovědníci k duchovním rozhovorům během obnovy.

 

Starozákonní velikonoční večeře

pátek 11.3. 19.00 h
Prožijeme, jak slavili židé velikonoce.
Farní sál, nutno se přihlásit do 4.3., pouze pro přihlášené.

 

Úmysly přímluvných modliteb

Únor: abychom si každý uvědomili, že patříme do farnosti a máme v ní své místo i svou odpovědnost
Březen: za spolupracovníky ve farnosti

 

Z pastýřského listu otce biskupa Vojtěcha k Roku farnosti 2005

  • Farnost je podle svatého Pavla především „církev Boží“, tedy přepestré společenství křesťanů, které v tom kostele slaví bohoslužbu: děti, mládež, dospělí, staří, rodiny i jednotlivci, křesťané družní i samotářští, lidé v očích druhých dobří i méně dobří – tedy společenství velice různorodé, někdy až protikladné. Ale všichni slaví, a každý trochu osobitě, pravidelně ve farním kostele bohoslužbu, a tím vytvářejí jednu farnost.
  • Nabídnout v tomto roce inspiraci a příležitost, aby se každá farnost více sžila v jedno společenství, stala se více živým organismem, velkou rodinou, aby vzrostla vzájemná důvěra, pochopení, tolerance a láska.
  • Podpořit odvahu, aby se živá farnost jako celek i prostřednictvím jednotlivců a skupin otvírala všem ostatním, i vlažným křesťanům, nekřesťanům, občanským společenstvím.
  • Povzbudit farnost, aby její společný život probíhal formou vzájemné služby. Mám tím na mysli celý rejstřík služeb od liturgických a chrámových, přes služby charitní, služby vzájemné pomoci, až po služby v občanské angažovanosti
  • Farnostem se nabízí možnost uspořádat pouť farnosti do katedrály na Petrově spojenou s adorací, cílem může být také pouť do Slavonic, do chrámu zasvěcenému Božímu Tělu – Eucharistii. Můžete také uspořádat Den farnosti, můžete aktivněji a hlouběji prožít adorační den vaší farnosti.

 

Životaschopnost naší farnosti závisí na tom,
jak úzce se budeme snažit žít ve spojení
s Pánem Ježíšem, hlavou církve,
a s jakou vytrvalostí budeme hledat jeho přítomnost
v našich bližních.

 

 

Nebe není pro lenochy

Je před námi postní doba. Člověče obrať se, věř evangeliu. Pamatuj, že jsi je prach-slyšíme na jejím začátku. Půst a vlastní oběť nás neláká. Nedokážeme velké věci, selháváme, cítíme slabost. Už abychom raději slavili velikonoce. Tak nějak jsem přemýšlel, když jsem se snažil o přísnější půst. Nedokázal jsem to. Vždy jsem si jej nějak usnadňoval. Ježíš však byl za nás ukřižován. Za mě! Můj Pane, k oběti tě vedla láska. Děkuji za toto poznání. Chci z lásky k Tobě se vzdát nejen masa nebo sladkostí, chci usilovat o střídmost v jídle. Chci vzít častěji do ruky Písmo a učit se naslouchat Ti. Chci se zúčastnit společné pobožnosti nebo obnovy. Chci být laskavý a dobrý za všech okolností, i když zažiji zklamání, když jsou druzí bezohlední, když se dočkám neupřímnosti. Nauč mě abych nemyslel jen na sebe, ale usiloval o štěstí druhých. Dej abych uměl skrývat bolest. Nauč mě užívat utrpení k vlastnímu zdokonalení. Nauč mě v této postní době lásce k Tobě i k bližnímu, ať Tvá církev může radostně slavit vzkříšení.

Děkuji Ti za modlitby a oběti bratří a sester a sám prosím také za ně.

Mirek Lstibůrek

 

K postní době

Začátek postního období byl v 6. či 7. století přeložen ze 6. neděle před Velikonocemi na předcházející středu, protože neděle (den, kdy Kristus vstal z mrtvých) není chápána jako postní den. Již od konce 11. století se na Popeleční středu uděluje popelem znamení kříže na čelo (= popelec). Při udělování popelce kněz říká: "Pomni, že prach jsi a v prach se obrátíš" nebo nověji zavedenou formuli: "Obraťte se a věřte evangeliu". Popel, symbol smrti a nicotnosti bytí, se získává ze spálených ratolestí požehnaných v předešlém roce na Květnou neděli.

Přijetí popelce je znamením kajícnosti převzatým z biblické tradice a uchovávaným v církvi až do dnešní doby. Symbolicky se tak naznačuje stav hříšného člověka, který vyznává před Bohem svůj hřích, vyjadřuje vůli vnitřně se obrátit a je veden nadějí, že mu Bůh odpustí. Popeleční středa a Velký pátek jsou v katolické církvi jedinými dny přísného postu, což se týká všech plnoletých katolických křesťanů až do 60 let věku (tento předpis se netýká nemocných osob). Přísný půst sestává, kromě újmy od masitých pokrmů, také z odřeknutí si jednoho ze dvou hlavních jídel dne.

Znamením popelce tedy začíná příprava na velikonoční svátky. Ježíšova výzva k obrácení a k pokání, jako již u starozákonních proroků, nemíří především na vnější skutky, "žíněné roucho a popel", posty a umrtvování, nýbrž na obrácení srdce, na vnitřní pokání a obnovu. Bez toho by kající skutky zůstaly neplodné a lživé. Vnitřní obrácení motivuje k tomu, aby se takový postoj projevil i navenek. Jde o radikální rozchod s hříchem, což znamená odvrácení se od zla a naopak nové zaměření celého života k Bohu. Toto obrácení ovšem není výsledkem jen jakési "duchovní gymnastiky", ale je především působením samého Boha v životě člověka. Bůh nám dává sílu a možnost začít znovu. Když objevíme velikost Boha a jeho pozitivní vztah k nám, snažíme se odpovídat adekvátním způsobem.

Vnitřní pokání křesťana může mít velmi rozmanité projevy, které se vhodně modifikují podle potřeb doby. Vedle klasických forem újmy v jídle či odřeknutí si masných pokrmů se současné době v řadě zemí rozšiřuje např. "ekologický půst" - omezení zbytečných jízd autem apod. Vždy ovšem půst vychází z biblické a církevní tradice a je zaměřen na zkvalitnění vztahu k Bohu, k druhým lidem i k sobě samému, a tím může ve svých důsledcích vést i ke zlepšení života a atmosféry v celé společnosti.

Zdroj: Tiskové středisko ČBK

 

Kalendář akcí Roku farnosti 2005

26.2. POSTNÍ DUCHOVNÍ OBNOVA
11.3. Starozákonní velikonoční večeře „HAGADA“
13.3. Setkání rodin na faře
18.3. Květný pátek na Lutrštéku
19.3. Setkání mládeže s biskupem v Brně
20.3. Křížová cesta na Urbánek na Květnou neděli
24.3. Zelený čtvrtek, adorace
25.3. Křížová cesta městem na Velký pátek a noční bdění
27.3. Slavnost Vzkříšení Páně, zasvěcení kostela ve Slavkově
7.4. POUŤ FARNOSTI DO BRNĚNSKÉ KATEDRÁLY
10.4. Setkání rodin na faře
1.5. První májová na Lutrštéku
7.5. PĚŠÍ FARNÍ POUŤ DO ŽAROŠIC
8.5. Setkání rodin na faře
14.5. Svatodušní vigilie
15.5. Slavnost Seslání Ducha svatého
22.5. Svatourbanské hody ve Slavkově
25.5. Pouť k sv. Urbanu na Urbánku
29.5. TĚLA A KRVE PÁNĚ S EUCHARISTICKÝM PRŮVODEM
5.6. I. svaté přijímání na Lutrštéku
5.6. Setkání rodin na faře
11.6. Pouť farnosti do Mariadreieichen v Rakousku (P.M.Třídubská)
24.6. Pouť u sv. Jana Křtitele na Špitálce
29.6. Výlet dětí z náboženství s rodiči
19.7. Farní tábor dětí v Rakoveckém údolí
11.8. Světové setkání mládeže s papežem v Kolíně nad Rýnem
13.8. FARNÍ DOVOLENÁ V RAČICÍCH
28.8. Hody v Hodějicích
3.9. DIECÉZNÍ POUŤ RODIN A FARNOSTÍ VE ŽĎÁRU N. SÁZAVOU
11.9. Hody v Nížkovicích
18.9. Pouť na Lutrštéku, hody v Němčanech
25.9. Hody v Heršpicích
8.-9.10. FARNÍ DEN
26.11. Žehnání adventních věnců
17.12. Adventní duchovní obnova
25.12. Živý Betlém

 

Farní pouť do Mariadreieichen

Náš chrámový sbor pojede v sobotu 11. června zpívat do známého rakouského poutního místa Mariadreieichen, česky k Panně Marii u Tří Dubů. Na tuto pouť jste všichni zváni, navštívíme po cestě ještě další místa. Prosíme, zkontrolujte si platnost pasů a občanských průkazů pro výjezd do Rakouska!

 

Farní tábor pro děti

bude letos opět v Rakoveckém údolí ve stanovém táboře skautů z Pozořic, tentokrát na 10 celých dnů. Odjezd v úterý 19. července odpoledne, návrat v sobotu 30. července kolem poledne. Cena 1.300,- Kč, přihlášky dostanou děti v náboženství. Hlavní vedoucí tábora bude P. Petr Mareček.

 

Milí farníci, pojedeme na dovolenou!

Protože prožíváme Rok farnosti, zrodil se nápad uspořádat FARNÍ DOVOLENOU.

Proč? Chceme, aby dovolená přispěla k většímu vzájemnému poznání a k vytváření společenství farnosti. Zváni jsou všichni bez rozdílu věku - jen musíte zvážit, zda zvládnete podmínky v chatkovém táboře v Račicích.

Tábor je v krásném prostředí v lese v blízkosti Rakoveckého údolí. Ubytování ve čtyřlůžkových chatkách ve spacáku - postele jsou patrové, WC společné ve zděné budově. V areálu je také bazén.

Termín dovolené: 13. - 20. srpna 2005

Cena: 1900 Kč pro dospělé, 1500 Kč pro děti do 10 let (ubytování, strava, doprava autobusem).

Program: variabilní, někdy společný, jindy volný, někdy dělený pro děti a dospělé. Bude i nabídka jednodenní duchovní obnovy. Přijímáme nápady a nabídky k programu nebo k jakékoliv pomoci.

Do konce února se přihlašujte a odevzdejte zálohu 200 Kč na osobu organizátorům uvedeným níže nebo ve farní knihovně. Zbylou částku bude možné uhradit do konce května.

Za tvořící se přípravný tým zvou manželé Palečkovi a Anna Kotvrdová

 

 

Rekonstrukce interiéru kostela na Špitálce dokončena

V uplynulém roce se podařilo opravit interiér kostela na Špitálce. Zvenčí jste mohli pozorovat nový nátěr střech tří kopulí, které dávají stavbě zvláštní ráz. Většinu práce si vyžádala obnova interiéru. Při vstupu do chrámu však žasneme, jaký stavební klenot máme ve Slavkově. Byla zde položena nová opuková dlažba a zvětralé omítky byly obnoveny v původním stavu s pilastry a římsičkami. Některé části zdiva bylo nutno staticky zajistit, položit novou elektroinstalaci, okna a dveře byly povrchově restaurovány, kostel byl nově vymalován. Instalace nepřímého osvětlení na římsách chrámové lodi a kopulí dala interiéru vyniknout v jeho kráse. Celkový náklad na rekonstrukci byl téměř jeden milion korun.

P.Mgr. Milan Vavro, farář

 

Náměstím zaznělo mnoho zvonečků

Sváteční podvečer 25. prosince oživil naše náměstí průvod Svaté Rodiny a Tří králů. Vyvrcholil před kostelem vánoční hrou a děti i dospělí se mohli podívat v setmělém kostele na Betlém.

Poděkování patří především mládeži farnosti ze společenství Piškoti, Smajlíci a Myšáci, Zámecké kapele, která provázela průvod koledami, děvčatům ze scholy sestry Benedikty za zpěv, panu Hrazdílkovi za půjčení koně, panu Šaňkovi za technické zabezpečení, lidem kteří se nebáli přijít v kroji a všem vám, kteří jste přišli a se zvonečky vytvořili radostnou vánoční atmosféru.

P.Mgr. Milan Vavro, farář

 

Dětský karneval

jsme letos prožili v neděli 6.2. ve větším prostoru, v sále u sester. Připravila jej naše mládež Piškoti a Smajlíci, kteří karneval provázeli jako Gumítci. Díky velké účasti dětí s pěknými maskami a rodičů jsme se dobře pobavili.

 

Seniorům k novému jaru

Náš lidský život probíhá zpravidla ve třech dějstvích: je to doba mládí, středního věku a léta stáří. Většina lidí by se patrně shodla v tom, že ze všech těchto tří období je mládí tím nejkrásnějším. Ale zásadně musíme přiznat, že každý lidský věk má své krásy a přednosti. I druhé a třetí dějství života mohou být stejně půvabná jako doba mládí. Není proto se třeba bránit, jestliže přibývá let života, ale raději povědět své „ano“ i k vyššímu věku, do něhož vstupujeme, a přijímat vděčně další úkoly života. Nemůžeme přece chtít, aby sad přinášel sadaři stále jen ranné třešně. Má být stejně vděčný i za dozrálá jablka nebo vinné hrozny, když přijde jejich čas. Je krásná doba fialek a prvosenek, ale stejně tak je krásné období růží, ocúnů a chryzantém. A právě tím, že se postupujícímu věku nechceme bránit a jsme ochotni své stáří přijímat, nastupujeme cestu životního dozrávání. Ano, je možné a dobré skutečně přijímat stáří s vděčností.

Vždyť i stáří má své přednosti. Mládí unese možná lépe všelijaké životní nesnáze. Stáří se jim umí spíše vyhnout. Mládí se nejednou sžírá touhou, neklidem a nepokojem. Na léta stáří dopadá více tichých paprsků zapadajícího slunce. Starší člověk, zvláště je-li to člověk věřící, se možná neraduje hlasitým jásáním, ale zato se umí tiše usmívat. Sny mladého věku s přílivem a odlivem emocí a smělých plánů pominuly. Hladina života se uklidnila a ztichla. Malé radosti se stávají velkými a veliká utrpení menšími.

Kdy vlastně stáří začíná? Je to podobná otázka, jako kdybychom se zeptali, kdy vlastně začíná večer. Někdy už v pět a jindy až v devět hodin. Stáří člověka je tedy něco podobného jako večer dne, kdy se na zemi začínají klást stíny.

Léta stáří s sebou přinášejí různé nesnáze a bolesti. Už během dřívějších let života, ale hlavně ve stáří, každý člověk prožívá i různá zklamání a vystřízlivění. Určitý nahořklý pocit patří prý k období stáří jako „amen“ k modlitbě. Zklamání a rozčarování nám pomáhají rozpoznávat, co má trvalou hodnotu. Právě proto dochází v době stáří i k častému přehodnocování životních postojů: vzrušené mládí je pryč a člověk vidí všechno jinak a lépe. Ve vyšším věku totiž smíme vidět mnohé věci v zásvitu věčnosti. Z toho důvodu se tím více přidržujeme Boha, a tak zrajeme k Boží sklizni.

Ve stáří se k nám přidruží a začnou nás doprovázet též i různé slabosti a nemoci, Ztrácí se zdraví a ubývá sil. Je to někdy těžká a náročná cesta. Nejen pro toho, kdo ve stáří onemocněl, ale nejednou i pro ty, kdo žijí v jeho blízkosti. Zde není lepší rady, než se utíkat se svými potížemi k Pánu Ježíši Kristu. Protože sám prošel zkouškou utrpení, může pomoci těm, na které přicházejí zkoušky.

Obdobím stáří s jeho nemocemi a neduhy nás mohou proto dobře provést každodenní modlitby. Modlitba by měla být klíčem každého rána, jímž se otvírá den, a závorou každého večera, která den uzavírá. U lůžka starého nemocného člověka by neměla chybět radost a pokoj. A to obojí můžeme získat modlitbou. Smutek ve stáří a nemoci je velkým nebezpečím, jemuž je třeba předcházet. Obzvlášť bychom tedy měli prosit o stále nové naplňování Duchem svatým,, který obdarovává radostí a pokojem. Takové obdarování pomůže, že neulpíme zasmutnělí na lékařském nálezu. Naplněni Duchem svatým můžeme i ve stáří a v nemoci Pána Boha chválit. Přečtěme si o starozákonním Jobovi. Ležel nemocen na smetišti, ale ani v této krajní situaci Pánu Bohu nevyčítal, nýbrž pověděl nezapomenutelná slova: „Nahý jsem vyšel ze života matky své, nahý se také zase tam navrátím. Buď požehnáno jméno Hospodinovo.“

V nemoci ovšem musíme počítat s nepřítelem, který se dostaví téměř vždycky, a to je osamělost. I věřícího člověka může napadnout myšlenka, že na něho snad Pán Bůh zapomněl. Avšak ani zde na zemi, byť i ve stáří a nemoci, nikdy není Kristův vyznavač sám. Pán Ježíš přece pověděl významné zaslíbení: „A hle, já jsem s vámi po všecky dny až do skonání tohoto věku“ /Mt 28, verš 20/. On je tedy i u lůžka člověka starého a nemocného, který nikoho nemá a zůstal docela sám.

To vše nechť je nám povzbuzením do nového jara, do dalších dnů života; neboť:

Kdo chápe život jako dar,
I stáří přijímá rád.
I v stáří pokvete a plody ponese,
Kdo v Boha má své kořeny
A k němu přimkne se.

S přáním milosti a Božího požehnání všem, také senior JUDr. Miloslav Honek

 

Bude farní divadlo existovat dál ???

To je otázka, kterou si spolu s asistenty ve farním divadle už delší dobu klademe. Když před 4 lety vznikla dětská divadelní skupina Simsala bim, netušili jsme jak dlouho bude existovat, mohli jsme jen předpokládat, že až děti dospějí do puberty, přestane je možná divadlo bavit, skupina se rozpadne a na její místo, bude-li zájem, nastoupí další nová generace a začneme znovu. Jenže se Simsalabimáky již puberta cloumá a oni nejen že se nerozpadli, ale ještě jich přibylo a nebudu přehánět, když řeknu, že je to stále baví a jaksi i stmeluje. Navíc po posledním představení Stříbrné růže se začaly ozývat hlasy z řad starší mládeže, že oni by taky rádi hráli divadlo a podobný hlas zazněl i od některých cimrmanologů. V současnosti se tedy začíná formovat další divadelní skupina. Mnozí jste mohli shlédnout první počin obou skupin, když se v neděli 5.prosince po mši sv. představili s evangelizační Mikulášskou hrou.

Vzhledem k tomu, že v našem městě, které má mimochodem za sebou bohatou divadelní ochotnickou minulost, neexistuje v současné době žádná trvalá aktivita v této oblasti, nabízí se tu příležitost pro naši farnost, jednak jak ji zviditelnit, ale také jak přirozeným způsobem působit v oblasti nejen zábavy, ale také evangelizace, ke které jsme povolaní tím, že jsme křesťané. Podle narůstajícího zájmu o naše představení i ze strany lidí, kteří do kostela nechodí, myslím, že je to skutečně jeden z dobrých způsobů, jak oslovit lidi mimo farnost, jak jim ukazovat, kde hledat smysl života a pravdu, připomínat a ukazovat co je to morálka, čest, zodpovědnost, oběť a další dnes opomíjené hodnoty, které jim komerční zábava asi těžko nabídne .

Možnosti práce a působení divadla jsou široké. Jen telegraficky vyjmenuji, co vše se dá v divadle dělat:

* hry činoherní klasické i nové* hry s náboženskou tematikou * hry se zpěvy * pohádky (loutkové i na živo)

* „Studio vařečka“ tj. vařečkové divadlo – formační pořady pro nejmenší děti ve stylu Štěpánka a Bertík

* evangelizační hry (výhledově pašijová hra venku před kostelem) * komponované programy ve spolupráci se sborem nebo scholou. V budoucnu (podle podmínek) by mohla vzniknout další generace „malých“, kteří by pak nastoupili na místo Simsalabimáků a ti by pak postoupili ve věkové kategorii výš.

Je to pěkné, že? Ale toto všechno s sebou přináší několik problémů, a to velmi zásadních pro další existenci divadla. První problém je, že pokud budou dvě divadelní skupiny, není možné je vést v současném počtu vedení divadla. Chuť hrát je sice pěkná a důležitá věc, ale divadlo není jen o hraní. Aby mohlo vzniknout dobré představení, které lidi zaujme, pobaví, poučí ( a také motivuje příště přijít zase), je třeba udělat mnoho práce, která není vidět. A to je druhý velký problém, v současnosti již neúnosný. Sem spadá technická příprava představení a to: příprava scény, výroba případných nových kulis a rekvizit, šití kostýmů, výroba muziky, zvuků, různých efektů, osvětlení atd.

A zde znovu podotýkám, že na to nyní nemáme lidi a způsob, jakým jsme to dosud dělali - tzn. „na koleně“ je dále možný, jen za předpokladu vlastního sebeuštvání, což si myslím, není účelné. Třetím problémem, který se již v současné době řeší, je nedostatek úložných prostor pro kulisy, rekvizity, kostýmy a různé vybavení divadla.

Takže víceméně na prvních dvou problémech nyní visí otázka: „Bude farní divadlo existovat dál ?“

Proto se obracím na vás, kdo byste měli chuť a také byli ochotni nám pomoci. Předesílám, že divadlo není zájmový kroužek, kam člověk jde jen když se mu chce, ale jedná se o týmovou práci spolehlivých a zodpovědných lidí, kteří jsou na sobě závislí. Pokud má divadlo vydat kvalitní plody, musí se dělat s nadšením, neochota a laxní přístup jeho práci jen brzdí. Práce v divadle je dobrovolná, neplacená a má směřovat k Boží oslavě a k užitku lidí.

A teď konkrétně - jestliže má divadlo dále existovat a rozvíjet se, je třeba, aby vznikl realizační tým složený ze skupin, které budou mít na starosti příslušné práce. Do těchto skupin hledáme spolupracovníky.

Pro vedení jedné ze dvou divadelních skupin: buď vedoucí a asistent (nebo dva asistenti)

Herecká skupina Simsala bim : 1 hoch (7-9 třída ZŠ) – až od příštího školního roku

Herecká skupina starší mládež : dívky a hoši ve věku od 15 let nahoru

V hereckých skupinách se předpokládá: bez vad řeči, kázeň a ochota k týmové práci, malá tréma nevadí (při velkém zájmu bude konkurz)

Výtvarná skupina : - výroba kulis, rekvizit, příprava jevištní scény - 2-3 lidi (materiál na kulisy - hlavně karton)

- šití kostýmů – co nejdřív potřebujeme 2-3 lidi !!! (materiál nebo polotovary dodáme)

Technická skupina: (muzika, zvuk, speciální efekty, osvětlení, spolupráce s počítačem) – 2-3 asistenti

Zájemci do všech skupin hlaste se co nejdřív u p. Ludmily Noskové nebo Marušky Hlaváčkové ml., do technické skupiny u Mirka Slováčka (při přihlášení dodejte písemně své jméno a kontakt na vás, a o kterou skupinu se zajímáte)

Najdete nás každý pátek od 16.00-17.30 ve velkém sále na faře nebo v pátek po mši.

Těšíme se na spolupráci s vámi.

Za farní divadlo Ludmila Nosková

 

Co jsme prožili v našem farním společenství v roce 2004:

1.1. Broučci zpívají na cestu - CD s písněmi dětského souboru ze Slavkova
2.1. sbírka ve farnosti na oběti vlny Tsunami v Jihovýchodní Asii 81.300,- Kč
3.1. tříkrálová sbírka ve všech obcích farnosti – celkem 112.441,-Kč
17.1. posezení u cimbálu – Varmužova cimbálka v sále u sester
17.1. celodenní farní adorace Nejsvětější svátosti ve Slavkově, tentokrát ve všech kostelech
21.1. ekumenická bohoslužba v katolickém kostele v Heršpicích, kázala evangelická farářka Jarmila Řezníčková
22.1. ekumenická bohoslužba v evangelické kapli ve Slavkově – kázal husitský farář Milan Vostřel
26.1. celodenní farní adorace Nejsvětější svátosti v Nížkovicích
1.2. mládež Myšáci hraje na faře cimrmanovu hru Akt
5.2. probíhá příprava na biřmování – skupina mládeže a dospělých
11.2. Lurdská pouť na Lutrštéku
15.2. karneval pro děti na faře
26.2. schůzka rodičů dětí navštěvujících náboženství s farářem a sestrami katechetkami
29.2. měsíčně se schází společenství pro rodiny s dětmi na faře
29.2. biblická postní soutěž pro rodiny s dětmi
19.3. víkendová příprava biřmovanců na Vranově u Brna
20.3. postní duchovní obnova pro manžele s komunitou Emanuel z Brna
21.3. v Prostějově zemřel P. Josef Vágner, bývalý farář ve Slavkově
28.3. koncert duchovní hudby ve Slavkově – Stabat Mater, Dómský ženský sbor Brno
3.4. mládež na setkání mládeže diecéze s o. biskupem v katedrále
4.4. křížová cesta na Květnou neděli na Urbánek
9.4. velkopáteční noční křížová cesta městem Slavkovem za Evropu a celonoční adorace
14.4. setkání seniorů – O cestě do Ugandy vypráví Pavel Šaněk
25.4. společné udělování svátosti nemocných ve všech kostelech
30.4. mše sv. za evropské národy a duchovní sjednocení Evropy
1.5. vstup ČR do Evropské unie, mše sv. za obnovu církve v Evropě
1.5. pěší pouť rodin na Lutršték, mše sv. za rodiny v Evropě, soutěže a táborák
9.5. I. sv. přijímání v Heršpicích (4 děti)
16.5. I. sv. přijímání v Hodějicích (7 dětí)
16.5. poutní mše sv. na Urbánku, kazatel P. Josef Daněk, salezián z Žabovřesk
22.5. Pouť národů v Mariazell – Středoevropské katolické dny (70 farníků)
23.5. Svatourbanské hody ve Slavkově, hl. celebrant P. Milan
2.6. P. Vladimír Novotný 80. let
6.6 I. sv. přijímání ve Slavkově (16 dětí) a v Němčanech (3 děti)
13.6. Slavnost Těla a Krve Páně pro všechny farníky, po mnoha letech eucharistický průvod kolem kostela
11.6. biřmovanci na přednášce Anselma Günna na Bigi v Brně
12.6. oslava 200. let od narození Fr. Sušila v Rusínově
20.6. brigády na opravách fary v Nížkovicích, omítky, elektro, podlahy, stropy, okna
29.6. výlet dětí z náboženství do Mikulova a Valtic, mše sv. na Sv. Kopečku u Mikulova
27.6. jáhen Josef Kubeš odešel na zdravotní pobyt do rodiště
10.7. farní stanový tábor dětí na Rakovci, 45 dětí, vedl P. Petr Mareček
16.7. kněžské svěcení jáhna Oldřicha Chocholáče ze Slavkova v 17h brněnské katedrále biskupem Vojtěchem
17.7. primiční mše sv. P. Oldřicha Chocholáče v 15h v kostele ve Slavkově s průvodem z rodného domu
15.8. týdenní pobyt mládeže v Sobotíně v Jeseníkách s P. Petrem
19.8. pěší pouť ze Slavkova na Velehrad (8 mladých 60km, 7 se připojilo později)
29.8. k Roku rodiny káže ve farnosti jáhen Ladislav Kinc z Víru
29.8. Svatobartolomějské hody v Hodějicích
12.9. farní divadlo – pohádka „O stříbrné růži“
19.9. pouť na Lutrštéku, sloužil Mons. Karel Simandl z Prahy
25.9. SIS - ekumenická bohoslužba v evangelickém kostele v Heršpicích
2.10. SIS – Slavnost rodin na zámku, zpívá schola dětí, odpoledne ekumenická bohoslužba v kostele, vedl řeckokatolický biskup Ladislav Hučko
9.10. pěší pouť biřmovanců do Žarošic, přijel autobus farníků mše sv., kázal místní farář P. Pohanka
17.10 biřmování ve Slavkově, mons. Mikulášek biřmoval 20 mladých a 5 dospělých
17.10. pětidenní pouť farnosti do Říma, Asissi a San Giovanni Rotonda
7.11. biblická soutěž pro děti a mládež, 63 dětí ve farním kole, do okresního kola postoupilo 8 dětí
25.11. setkání seniorů, vyprávění s diapozitivy z cesty po Střední Americe
26.11. vyprávění děkana P. Peňáze s diapozitivy z pěší pouti do Říma 2000
5.12. hra o sv. Mikuláši o ctnostech a neřestech – Simsala Bim
11.12. adventní obnova farnosti, u sester v sále, vedl P. Pavel Konzul z Hustopečí
11.12. žehnání hasičského vozu Dobrovolných hasičů ve Slavkově, P. Vavro
25.12. průvod Svaté rodiny a Tří králů náměstím a vánoční hra mládeže před kostelem
27.12. vánoční koncert komorního sboru Danielis z Rousínova
31.12. prohlídka hodin a děkovná bohoslužba

Mše sv. pro děti byly v úterý ve Slavkově, ve středu v Heršpicích a v Němčanech, v pátek v Hodějicích. Mše sv. v penzionu druhý čtvrtek v měsíci, návštěvy nemocných první týden v měsíci ve všech obcích, v psychiatrické léčebně v pátek. Probíhaly setkání rodin s dětmi, mládeže, seniorů, ministrantské schůzky, zkoušky scholy, chrámového sboru a dětského divadla.

Zpracováno podle ohlášek farnosti

 

Naše farnost v počtu obyvatel, věřících a účasti na mši sv. v neděli

obec

počet obyvatel

věřících celkem

z toho katolíků

% katolíků

nedělní účast ?

% v neděli

Slavkov u Brna

5881

2460

2172

37

465

7,9

Němčany

725

462

437

60

131

18,1

Hodějice

811

485

438

54

99

12,2

Heršpice

643

380

211

33

58

9,0

Nížkovice

667

264

234

35

53

7,9

Celkem

8727

4051

3492

40

806

9,8

? Nedělní účast – údaje ze sčítání při bohoslužbách 18.4.2004

 

 

Statistika farnosti 2004

Počet katolíků ve světě roste. Podle papežské ročenky 2005 bylo v roce 2003 ve světě 1.086
miliardy katolíků, to je o 15 milionů více než v roce 2002. Polovina jich žije v Amerikách, v Evropě čtvrtina, přes 13 % v Africe a 10 % v Asii.

A jak vypadají počty v naší farnosti? Uvádím výčet úkonů duchovní správy farnosti.

Vysvětlivky: V závorce je uveden počet z předchozího roku 2003! Zkratky: Sl = Slavkov, Ně=Němčany, Ho=Hodějice, He=Heršpice, Ní= Nížkovice.

  • Křty 26 (24) (Sl 11, Ně 4, Ho 4, He 2, Ní 0, cizí 5). Ze křtů byl jeden dospělý, z 26 rodičů má 12 církevní sňatek.
  • Sňatky 13 (25) (Sl 5, Ně 1, cizí 7).
  • 1. sv. přijímání 31 (18) (Sl 16, Ně 3, Ho 7, He 4, cizí 1).
  • Svaté přijímání při mši sv. kolem 40.000
  • Biřmování 25 (z toho 20 mládež, 5 dospělých).
  • Nedělní mši sv. slavilo při sčítání 18.4.2004 celkem 806 osob. (Sl ranní 322, večerní 143, Ně 131, Ho 99, He 58, Ní 53.
  • Bohoslužeb celkem 927 (mše sv. nedělní 312, ve všední dny 615, z toho 145 pro děti). V každé obci je v neděli a všední den mše sv.
  • Vyučování náboženství – dětí 138 (138) z toho Sl 67 (81), Ně 28 (32), Ho 10 (10), He 5 (4), Ní 1, speciální škola 6, předškolních 21, cizí 3). Většina dětí chodí pravidelně, ale mnozí se neúčastní nedělní mše.
  • Svátost nemocných 366 (299) Udělená společně při mši 309 (z toho Sl 68, Ně 49, Ho 44, He 30, Ní 33, penzion 10, psych. léčebna 8). Jednotlivě navštěvovaných nemocných 57.
  • Pohřby 38 (42) z toho Sl 23 (24), Ně 7 (10), Ho 4 (6), He 2 (2), Ní 2 (0), 21 na hřbitov a 17 kremací.
  • Zaopatřeno před smrtí svátostí pomazání nemocných bylo jen 10 ze 38. Máme odpovědnost k vážně nemocnému zavolat kněze.
  • Osoby - kněží 2, kněz důchodce 1(P.Novotný), řeholnic 17.
  • Kostely a kaple ve farnosti: 11
    • 2 farní (Slavkov a Nížkovice)
    • 3 filiální (Němčany, Hodějice a Heršpice)
    • 6 kaplí (sv. Jakuba na faře, klášterní Neposkvrněného početí P.Marie v klášteře u sester, Lutršték, sv. Jan Křtitel na Špitálce, sv. Urban a sv. Kříž na zámku).
  • Sbírky odeslané na různé účely: celkem 435.057,- (r. 2003 bylo 183.158,-) Kč (na Haléř sv. Petra 25.970, na charitu 17.810, na bohoslovce 13.100, na církevní školství 6.050, na misie 27.880, na potřeby diecéze 89.780, Tříkrálová sbírka 146.167, na jihovýchodní Asii 81.300,- Kč).

Zpracoval P. Milan Vavro, farář

 

Opravy objektů 2004

Ve Slavkově na farním kostele bylo dokončeno restaurování kamenného soklu a patek sloupů hlavního schodiště kostela. Hodnota 333 tis., hrazeno z dotace MK ČR 300 tis., ze sbírek farnosti 33 tis. Letos je podle výše dotace plánovaná výmalba a restaurování reliéfů.

V kostele sv. Jana Kř. na Špitálce byl zcela opraven interiér (nová dlažba, statické zajištění zdiva, omítky se štukovou výzdobou, výmalba, elektroinstalace a osvětlení, zasklení oken. Cena 945.000,-Kč, hrazeno ze sbírek farnosti 140 tis., dotace státu 410 tis., Město Slavkov 395 tis. Kč. V roce 2005 se bude pokračovat obnovou fasády z uliční strany.

V Němčanech na Lutrštéku jsme splatili dluh 150 tis. z opravy interiéru.

V Hodějicích jsme splatili dluh 73 tis. z opravy kostela, zůstává ještě 49 tis.

V Heršpicích jsme našetřili 45 tis. na nové lavice.

V Nížkovicích na faře byly v části budovy opraveny omítky, podlahy, elektroinstalace, nová okna, vyklizena půda a opraven záklop, většina v brigádnické pomoci mládeže ze Slavkova a místních farníků.

Poděkování patří vám všem, kteří přispěli ve sbírkách a pomohli svou prací.

Zpracoval P.Milan Vavro, farář

 

Tříkrálová sbírka

Farní charita děkuje všem, kteří nezůstali lhostejní a přispěli do Tříkrálové sbírky.

Bylo vybráno celkem 146.168 Kč z toho

  • ve Slavkově 84.865 Kč
  • v Němčanech 16.351 Kč
  • v Hodějicích 18.307 Kč
  • v Heršpicích 14.000 Kč
  • v Nížkovicích 12.645 Kč

Peníze byly odeslány Sdružení Česká katolická charita v Praze a pomohou těm, kteří si sami pomoci nemohou: matkám s dětmi v tísni, ohroženým dětem, starým a opuštěným, lidem bez domova. V zahraničí pomohou postiženým přírodními katastrofami, válečnými konflikty a hladomorem.

Poděkování patří také koledníkům a vedoucím skupinek. Bez jejich ochoty a obětavosti by sbírka nemohla proběhnout. Letos vyšlo rekordních18 skupinek a 72 koledníků.

Dále děkujeme firmě pana Zdeňka Pavlíka, která poskytla sponzorský dar ve formě balíčků pro koledníky, a všem, kteří pomohli s organizací sbírky a přípravou občerstvení.

Poděkování koledníkům a vedoucím skupinek. Bez jejich ochoty a obětavosti by sbírka nemohla proběhnout. Letos vyšel rekordní počet - 18 skupinek a 72 koledníků.

Při sbírkách 2.1. 2005 se na oběti vlny Tsunami v Jihovýchodní Asii vybralo v celé farnosti 81.300,- Kč.

 

 

Farní charita informuje

Díky 182 dárcům ze Slavkova, Němčan a Hodějic, kteří měsíčně přispívají dobrovolnou částkou na potřeby charity, jsme mohli v roce 2004 odeslat 72 072,- Kč

České katolické charitě 26 000,- Kč

z toho:

  • pro postižené zemětřesením v iránském Bamu 10 000,- Kč
  • pro postižené záplavami v Dominikánské republice 4 000,- Kč
  • pro postižené záplavami u nás 5 000,- Kč
  • pro oběti zemětřesení v Indonésii 7 000,- Kč
  • Na adopci chlapce Nithina v Indii 5 500,- Kč
  • Na adopci chlapce Delphina ve Rwandě 5 500,- Kč
  • Likvidaci lepry na léky pro malomocné 4 000,- Kč
  • Papežskému misijnímu dílu pro sirotky v misiích 3 600,- Kč
  • Nadaci sv. Františka
    • sestrám matky Terezy pro nejpotřebnější v Indii 3 000,- Kč
  • Občanskému sdružení Rodina sv. Zdislavy
    • příspěvek na stavbu domu pro děti v pěstounských rodinách 2 500,- Kč
  • Nadaci Nová naděje – pro sirotky na Ukrajině 4 000,- Kč
  • Křesťanské mezinárodní solidaritě pro trpící v Súdánu 5 000,- Kč
  • Diakonii Broumov příspěvek na dopravu humanitární pomoci 3 500,- Kč
  • Diecézní charitě Brno na podporu jejích projektů 8 000,- Kč
  • Nadaci Lumen Christi
    • příspěvek na zvukovou knihovnu pro nevidomé 1 000,- Kč
  • Vánoční balíčky pro postižené děti v ústavu 472,- Kč

Upřímné Pán Bůh zaplať všem, kteří pomáhají potřebným.

Pokud můžete každý měsíc ušetřit aspoň 20,- Kč a rozhodnete se věnovat je charitě, přihlaste se u paní Schneiderové nebo u paní Dráždilové.

Poděkování patří také koledníkům a vedoucím skupinek. Bez jejich ochoty a obětavosti by sbírka nemohla proběhnout. Letos vyšel rekordní počet - 18 skupinek a 72 koledníků.

 

 

Matriky

Křty:

  • Tomáš Jiří Nebojsa ze Slavkova *2004, pokřtěn 9.1.2005
  • Damián Petr Blahák ze Slavkova *2004, pokřtěn 9.1.2005

Branou smrti prošli a před Boží tvář předstoupili:

  • Josef Spáčil z Heršpic *1938, +13.11.2004
  • Cyril Zedníček ze Slavkova *1921, +4.12.2004
  • Rudolf Odvářka ze Slavkova *1944, +7.12.2004
  • Jan Lohnický ze Slavkova *1921, +9.12.2004
  • Růžena Knéslová z Heršpic *1925, +28.12.2004
  • Josef Andrla z Němčan *1920, +31.12.2004
  • Václav Skalička ze Slavkova *1915, +5.1.2005
  • Jakub Gargoš ze Slavkova *1910, +25.1.2005
  • Karel Čech ze Slavkova *1924, +5.2.2005

Hasičské auto Sboru dobrovolných hasičů ve Slavkově požehnal farář P. Milan Vavro 11. prosince 2004.

 

 


PŘÍLOHA:

Kostely a kaple naší farnosti

 

V rámci Roku farnosti nabízíme přehled kostelů a kaplí, jejich historie a zasvěcení s krátkým životopisem světců.

 

Chrám Vzkříšení Páně

Nový farní kostel "Vzkříšení Páně" byl postaven za knížete Václava Antonína z Kounic a Rietbergu v letech 1786-1789, tedy během pouhých tří let, podle plánů vídeňského dvorního architekta Ferdinanda Hotzendorfa z Hohenbergu. Opravy: výmalba 1927 a 1958, v 80. letech nové varhany, mramorová dlažba a oltář, 1995 krovy, střecha, okapy, 1999-2004 konzervace dřevěné klenby, odvlhčení zdiva, sanační omítky, oprava a nátěr fasád, nové hodiny, restaurování soklu a kamenného schodiště, opatření proti holubům, vyčištění věže, elektroinstalace, osvětlení interiéru. Plán: výmalba a restaurování reliéfů.

Patrocinium: Vzkříšení Páně
Posvěcení oltáře: 16. října 1986. Ostatky v oltáři: Sv. Marie Gorettiová, panna a mučednice (6. července)

 

Farní kaple sv. Jakuba

Zřízena z původní sakristie v 70. letech P. Cahou, rozšířena r. 2000, má obraz sv. Jakuba z původního gotického kostela a nese jeho zasvěcení od 11.2.2000, kdy byla požehnána světícím biskupem královéhradeckým, Mons. Josefem Kajnekem.

Patrocinium: 25. července
Zasvěcení: Sv. Jakub, apoštol, patron Španělska, dělníků, válečníků, lékárníků. * kolem narození Krista, + roku 44 v Jeruzalémě.

 

Kaple sv. Urbana

na stejnojmenném kopci (362 m), postavena roku 1712 podle projektu slavkovského zámeckého architekta Dominika Martinelliho z Luccy na půdorysu stejnoramenného kříže. V roce 1816 byla pro špatný stav zbořena a nově vybudována v letech 1858-1861 podle Martinelliho plánů. V 80. letech opravena statika a omítky. Plán oprav: revize statiky, nová fasáda, výmalba, instalace oltáře s kopií obrazu sv. Urbana.

Patrocinium: 25. května
Zasvěcení: Sv. Urban I. papež a mučedník, patron zahradníků a vinařů. Byl papežem v letech 222 – 230. Zemřel mučednickou smrtí za vlády císaře Alexandra Severa 25. května 230 v Římě.

 

Kostel sv. Jana Křtitele "na Špitálce"

Kostel se špitálem založen ve 13. stol. komendou německých rytířů. V 15. stol. obnoven, 1645 znovu postaven. Nynější renesanční kostel pochází z r. 1743 od Maxmiliána Oldřicha hraběte z Kounic-Rietbergu. V 80. letech opraven uvnitř i vnější fasáda, plechové kopule. Kostel je od 1.1.2003 v majetku Římskokatolické farnosti ve Slavkově. Opravy: 2003 odvlhčení a kanalizace, 2004 nátěr kopulí, statika zdiva, nová dlažba, omítky, výmalba, vitráže oken, elektroinstalace a osvětlení. Plán: fasáda a oprava interiéru špitálu.

Patrocinium: 24. června, slavnost
Zasvěcení: Narození sv. Jana Křtitele

 

Zámecká kaple Povýšení sv. Kříže

Není v majetku farnosti.

Patrocinium: 14. září, svátek
Zasvěcení: Povýšení svatého kříže

 

Kaple v klášteře Chudých školských sester

Klášterní domácí kaple Chudých školských sester naší Paní je zasvěcená Neposkvrněnému početí Panny Marie. Posvěcená byla současně spolu s klášterem 7.12.1996. Interiér kaple je podle návrhu P. Pavla Kryla.

Patrocinium: 8. prosince, slavnost
Zasvěcení: Panny Marie, počaté bez poskvrny prvotního hříchu

 

Filiální kostel sv. Antonína v Němčanech

zbudován r. 1676 nákladem zdejšího usedlého Matěje Ruprechta, nově postaven r. 1731, jako poslední k ní byla r. 1872 přistavěna postranní sakristie. Kostel opraven v 70. letech P. Cahou, od r. 1994 ozvučení, zpovědnice, plynofikace, koberce, alarm, 1997 nová střecha a fasáda, 1998 výmalba a nové varhany, dláždění. Plán oprav: odvlhčení, nová elektroinstalace, podlaha, topení a lavice.

Patrocinium: 17.ledna, památka
Zasvěcení: Sv. Antonín, opat.
Patron řezníků, tkalců, cukrářů, hrobníků, ochránce domácích zvířat, proti nemocem, ohni. * kolem roku 250 ve středním Egyptě, uchýlil se na poušť, shromáždil rozptýlené poustevníky a dal jim pravidla pro život v poustevnických osadách. + 356.

 

Poutní kaple P. Marie Sedmibolestné na Lutrštéku

Název tohoto poutního místa "Lutrštek" vznikl údajně z německého "lauter Steg". Kaple postavena v letech 1867-1877 (posvěcena 17.9.1877) z milodarů poutníků, kteří přicházeli k nedaleké studánce a svěřovali se zde pod ochranu Sedmibolestné Panny Marie. U studánky bylo uzdraveno několik lidí. Presbytář rozšířen ve 30. letech 20. stol. V 70. letech opraven P. Cahou, nové varhany. Po r. 1990 znovu opraven, 1999 nátěr fasády, 2002-2004 odvlhčení a odvětrání zdiva a podlahy, v interiéru nová mramorová dlažba, omítky, elektroinstalace, výmalba. Plán oprav: vnější omítky, nátěr, kamenný sokl, dveře, zpovědnice, liturgická úprava (kamenný oltář, ambon).

Patrocinium: 15. září, památka
Zasvěcení: Panny Marie Bolestné

 

Filiální kostel sv. Bartoloměje v Hodějicích

postaven u hřbitova v letech 1882-84 stavitelem Čačkou z Lulče. V 70. letech rozšířen P. Fr. Cahou a farníky o dvě pole a presbytář. V roce 2000 nové lavice, 2002 opravena fasáda, nový krov a měděný plech věže, nová krytina, upraven interiér (dlažba presbytáře, elektro, zpovědnice, výmalba). Plán: předsíňka sakristie, omítky ve věži, vodovod.

Patrocinium: 24. srpna, svátek
Zasvěcení: Sv. Bartoloměj, apoštol, patron horníků, řezníků, knihařů, krejčích, vinařů, pekařů, obuvníků, , protti nervovým chorobám a kožním nemocem. * v Káně Galilejské v I. stol., jméno Bartoloměj (tj. syn Tolmaiův) uvádějí pouze synoptická evangelia a Skutky apoštolů. S největší pravděpodobností je totožný s Ježíšovým učedníkem Natanaelem. Podle Eusebia hlásal evangelium v Indii a Arménii, kde také podstoupil mučednickou smrt, když z něho zaživa sedřeli kůži. Jeho ostatky se dostaly v 9. století do jihoitalského Beneventa a do Říma.

 

Filiální kostel sv. Matouše v Heršpicích

Na místě zvonice a obecního domku (bývalé školy) byla postavena r. 1870 malá kaple, r. 1884 přistavěna věžka. V 70. letech za P. Fr. Cahy kaple opravena a přistavěna sakristie. Roku 1999 kaple zbourána kromě věže a sakristie a nově postavena v novobarokním stylu. Konsekrována 2.9.2000 biskupem Vojtěchem Cirklem. Plán: nové lavice, zpovědnice a dokončení vybavení.

Patrocinium: 21. září, svátek
Zasvěcení: Sv. Matouš, apoštol a evangelista, patron účetních, bankovních a finančních úředníků, celníků, proti opilství. KdyžJežíš povolal Matouše mezi své učedníky, byl v Kafarnau výběrčím poplatků. Markovo a Lukášovo evangelium uvádějí při této příležitosti jeho druhé jméno Levi a Marek dodává, že to byl syn Alfeův. Působil nejprve mezi Židy v Palestině a napsal pro ně Aramejsky evangelium.

 

Farní kostel sv. Kunhuty v Nížkovicích

Na místě původního kostela, z kterého se ve zdivu zachovaly torza gotických kleneb a portálů, byl postaven v renesančním slohu v letech 1727-28. Pro vadnou konstrukci byl vícekrát opravován r. 1770, 1790, 1852, 1864. R.1883 a 1901 opraven vnitřně, r.1905 zevně. Měl tři oltáře: hlavní sv. Kunhuty, vedlejší sv. Jana Nepomuského a P. Marie Lurdské. Každých 50 let kostel popraskal a musel být opravován, r. 1950 musela být zbourána klenba a nahrazena dřevěným stropem. V 80. letech vyměněn krov za kovový a nově pokrytý taškou. Opraven 1998 – 2004: celý interiér, elektroinstalace, osvětlení, obrazy, výmalba, dlažba presbytáře, nový oltář, 2002 statika presbytáře, opravena sakristie.

Fara se připomíná po prvé r. 1497; nynější budova z r. 1797 byla již několikrát přestavěna. Opravy od r. 2000: zbourány stodoly, nová ohradní zeď, ploty, trénování, krovy, okapy, vodovod, plyn, omítky, elektro, stropy, podlahy, podkroví.

Patrocinium: 13. července
Zasvěcení: Sv. Kunhuta, císařovna, patronka nemocných dětí, těhotných. * kolem roku 980, byla dcerou hraběte Siegfrieda z Lucemburku. V roce 999 se provdala za vévodu Jindřicha Bavorského, který byl zvolen roku 1002 německým králem. Roku 1014 byli Jindřich a Kunhuta korunováni v Římě papežem Benediktem VIII. na císaře a císařovnu. Založila benediktinský klášter Kaufungen, kam se sama po smrti Jindřicha II. uchýlila a složila sliby. + 3. března roku 1033 nebo 1039 v Kaufungenu v Německu. Roku 1200 byla Kunhuta prohlášena papežem Inocencem III. za svatou. Její manžel Jindřich II. byl svatořečen již roku 1146.