UrbaNet
WWW stránky farnosti Slavkov u Brna.
Zpět na úvodní stránku
Zpět na seznam čísel

UrbánekFarní časopis Urbánek
Únor 2004

 

 

OBSAH:

Slovo faráře nejen rodinám
Program roku farnosti
Sympozium o rodině a manželství v Brně
O postní době
K Mezinárodnímu roku rodiny
Pozvání na pouť do Mariazell
La Negrita
Duchovní obnova pro ženy
Jak na postní předsevzetí
Diecézní poutě v katedrále
Obnova pro děvčata
Postní víkend pro mládež
Urbanet bude „v novém“
Tělocvičny
Termíny akcí na rok 2004
Farní tábor pro děti
Koncert duchovní hudby
Ministranti na Jelenici
Tříkrálová sbírka 2004
Farní charita Slavkov - Zpráva za rok 2003
Z pastorační rady
Z ekonomické rady
Co jsme prožili v roce 2003
Statistika farnosti 2003
Opravy objektů 2003
Program farnosti

 

 

Slovo faráře nejen rodinám

Vstoupili jsme do období, které vnímáme jako velmi důležité v církevním roce. A je dobře, že jste mnozí, přestože byl pracovní den, přišli na Popeleční středu na mši svatou a přijali nejen popelec, ale i svaté přijímání a někteří i svátost smíření. Vyjádřili jste tím, že vám na začátku postní doby záleží. Mše svatá končila touto modlitbou: „Ať nám Bože svátost, kterou jsme přijali, přinese posilu, aby byl náš půst takový, jak si přeješ, a pomohl nám k polepšení.“ Vyjádřila to, co je jednou ze 6 základních pravd víry, že milosti Boží je ke spáse nevyhnutelně potřeba. V tomto čísle a také v kostele se seznámíte s programem Roku rodiny, který vyhlásil na Vánoce otec biskup, a do kterého se naše farnost také zapojí. Neměly by to být akce pro akce, ale setkání, ve kterých se můžeme navzájem inspirovat k dobrému prožívání manželství a rodinného života.

V březnu zvu vás, manžele, na obnovu, kterou povede zkušený pár, manželé Oujezdských z brněnské komunity Emanuel. Věřím, že si právě vy, manželé, najdete 20. března odpoledne čas. Setkání v květnu proběhne na Mariánském místě Lutrštéku pro celé rodiny a zároveň bude prosbou za křesťanskou Evropu, neboť ČR bude první den členem Evropské Unie. V červnu bude výlet pro děti a rodiče a Rok rodiny vyvrcholí poslední nedělí v srpnu Dnem rodin.

Během školního roku budete mít možnost zapojit se skrze děti do soutěže rodin, která určitě obohatí váš rodinný život a vnese do vašich domovů něco nového. Nebojte se úkolů, a na druhé straně – pokud vás bude něco inspirovat, sdělte nám náměty na faru. Program se rodí postupně.

Chtěl bych, abychom se také ve farnosti jako rodiny poznali a více sblížili. V těchto dnech listujeme v matrikách křtů a sňatků a vypisujeme seznam rodin, abychom i touto cestou oslovili všechny naše rodiny a nikdo nebyl zapomenut.

Závěrem chci všechny farníky poprosit o modlitbu za průběh roku rodiny . P. Milan Vavro, farář

 

Biskup Vojtěch vyhlásil rok 2004 v brněnské diecézi jako Rok rodiny.

V dopisu rodinám uvádí: „Přeji si, aby se společenství mladých i dětí, modlitební kroužky, scholy, senioři, nemocní a další skupiny věřících zaměřili na všechno, co souvisí s cestou ke zdravé rodině.

Rodiny jsou ohroženy infekcí nejednoty manželů, přesvědčením, že výchova se uskutečňuje samočinně, zapomínáním na to, že děti patří v první řadě Bohu, strachem, že výchova kazí přirozené sklony, infekcí sobeckého osobního prospěchu a neschopností oběti pro vzdálenější cíle. Bez ochoty k oběti, která je jednou z forem lásky, však nebude šťastná ani rodina, ani jednotlivec.“

Ve spolupráci s pastorační radou jsme sestavili program, na který zveme všechny rodiny žijící v naší farnosti.

P.Milan Vavro, farář, P.Petr Mareček, farní vikář, Josef Kubeš, jáhen

 

 

PROGRAM ROKU RODINY VE SLAVKOVSKÉ FARNOSTI

Zveme vás na tato setkání:

  • sobota 20. březen 2004 OBNOVA PRO MANŽELE
    16.00 – 19.00 v sále v budově školky naproti faře. Téma: RADOST Z MANŽELSTVÍ – rozjímání nad ikonou Panny Marie, Matky Úmluvy – přednášku pro manžele vedou manželé Oujezdských z komunity Emanuel z Brna. Zakončení adorací a modlitbou za manželství.Hlídání dětí odděleně během přednášky. Může se účastnit i jeden z manželů. Využijte příležitosti k oživení manželského života.

  • sobota 1. květen 2004 POUŤ RODIN NA LUTRŠTÉK
    14.00 odchod pěšky od fary ve Slavkově, 15.00 program pro rodiny, 16.00 přednáška pro manžele, 17.00 bohoslužba za rodiny a za budoucnost Evropy

  • úterý 29. červen 2004 VÝLET DĚTÍ S RODIČI
    Jako každý rok pořádáme celodenní výlet na ukončení školního roku, místo putování bude upřesněno.

  • neděle 29. srpen 2004 DEN RODINY
    Dopoledne bohoslužba za rodiny, kazatel jáhen Ladislav Kinc z Víru.
    Odpoledne od 15.00 Setkání rodin na Urbánku s programem.

Od března budou probíhat doprovodné programy:

  • modlitby za rodiny ve farnosti (na každý měsíc vlastní prosba)
  • rodinná soutěž (kontakt bude přes děti v náboženství)
  • anketa dětí

 

 

Symposium o manželství a rodině v Brně

12. –13. 3. 2004

Sympozium probíhá v rámci Středoevropských katolických dnů – Kristus naděje Evropy. Přednášky jsou volně přístupné a bylo by dobré, kdyby se někdo z naší farnosti zúčastnil. Konají se v hotelu Continental v Brně, Kounicova 6. Téma: Jak budeme zítra žít – strategie podpory rodiny vzhledem k demografickému vývoji v Evropě. Hlavním organizátorem symposia v Brně je Česká biskupská konference, spoluorganizátory jsou Rakouská, Maďarská a Chorvatská biskupská konference.

Tematické okruhy přednášek jsou vybrány z  psychologicko-sociologického a právního pohledu:

  • J.Zeman, Brno: Manželství – rodina – děti: přání a realita – pátek 16.00
  • J.Šturma, Praha: Patří přání být rodičem k představě naplněného života? - pátek 16.30
  • E. Burger, Graz: Demografický vývoj a jeho vliv na rodinu – pátek 17.00
  • M.Boháčová, Praha: Rodinné formy založené na manželství – sobota 8.30

Workshopy – sobota 9.30-12.30 se zaměřují na aktuální praktické otázky práce s rodinami:

  • Křesťanská rodina v sekularizované společnosti
  • Senioři
  • Duchovní obnova pro manžele
  • Slučitelnost rodiny a zaměstnání
  • Péče o rodiny na okraji společnosti
  • Přirozené plánování rodičovství
  • Důsledky demografického vývoje
  • Nové modely rodinného soužití

 

 

O postní době

Již od konce 11. století se na Popeleční středu uděluje popelem znamení kříže na čelo (= popelec). Přijetí popelce je znamením kajícnosti převzatým z biblické tradice a uchovávaným v církvi až do dnešní doby. Symbolicky se tak naznačuje stav hříšného člověka, který vyznává před Bohem svůj hřích, vyjadřuje vůli vnitřně se obrátit a je veden nadějí, že mu Bůh odpustí. Jedinými dny přísného postu jsou v katolické církvi Popeleční středa a Velký pátek.

Znamením popelce tedy začíná příprava na velikonoční svátky. Ježíšova výzva k obrácení a k pokání, jako již u starozákonních proroků, nemíří především na vnější skutky, "žíněné roucho a popel", nýbrž na obrácení srdce, na vnitřní pokání a obnovu. Jde o radikální rozchod s hříchem, což znamená odvrácení se od zla a naopak nové zaměření celého života k Bohu. Bůh nám dává sílu a možnost začít znovu.

Vnitřní pokání křesťana může mít velmi rozmanité projevy, které se vhodně modifikují podle potřeb doby. Vedle klasických forem újmy v jídle či odřeknutí si masných pokrmů se současné době v řadě zemí rozšiřuje např. "ekologický půst" - omezení zbytečných jízd autem apod.

Speciálním tématem postního období letošního roku je bezpečnost silničního provozu. Biskupové se proto v tomto duchu obracejí s postní výzvou na všechny lidi dobré vůle, aby odpovědným chováním na silnici přispívali k rozšíření civilizace lásky.

Vždy je půst zaměřen na zkvalitnění vztahu k Bohu, k druhým lidem i k sobě samému, a tím může ve svých důsledcích vést i ke zlepšení života a atmosféry v celé společnosti.

Z internetových stránek ČBK

 

 

K Mezinárodnímu roku rodiny

V minulém čísle časopisu Urbánek jsme se dozvěděli, že Organizace spojených národů vyhlásila rok 2004 jako desáté výročí Mezinárodního roku rodiny. Vyplynulo to z tam přetištěného pastýřského listu brněnského biskupa Vojtěcha Cikrle o rodině. Jeho starost o ohrožení instituce manželství a rodiny je velmi vážná a plně aktuální.

Jednou ze znepokojujících skutečností je výrazné odklánění moderní společnosti od tradičních kulturně-etických hodnot evropské civilizace. Znevažovány jsou zejména závažné principy ochrany života a důstojnosti lidské bytosti, zvláště pak postavení rodiny a instituce manželství. Když se člověk dříve dopustil něčeho špatného, a provinil se tak proti Božímu řádu, styděl se a snažil se to nějak napravit. Záleželo mu na odpuštění. Dnes je tomu jinak. Z poklesku se prostě udělá přednost, zajímavost, humor – a tím se to špatné zlehčí a zatlačí do kouta. Nedávno reprízovala jedna soukromá TV společnost rozhovor s jistým umělcem-režisérem, který byl postupně devětkrát ženatý. Pan režisér o tom rozšafně žertoval, obecenstvo v televizním studiu se ohromně bavilo a diváci u obrazovek mohli mít dojem, že rozvod je vlastně něco běžného, následováníhodného a v podstatě velká legrace. Nebo ne?

Tu otázku pokládám proto, že podle nedávného sčítání lidu se ani v ČR mladí lidé do svatby nehrnou. Oddalování manželství je stále sílícím trendem. Manželství a rodičovství ustoupilo v hodnotovém systému do pozadí. Byly zastíněny vnějškově atraktivnějšími hodnotami, které prý mladým umožňují pořádně užít života a přináší sebespokojenost. Životní partner přichází na řadu až někdy a kdoví jestli. Mnozí se raději rozhodnou žít takzvaně „na psí knížku“. Tedy společně, ale bez „papíru“ na partnera, i když mají spolu děti. Říkají: do uspěchané doby, kdy si lidé všeobecně míň věří, se přece svatby nehodí. A co věčná nejistota, že manželský partner může kdykoliv odejít. Takhle se aspoň vyhneme případnému rozvodu a soudním tahanicím o děti a majetek.

Jenže, co by to bylo za manželství, kdyby se považovalo jen za cosi nestálého, jen za „kamarádské manželství“ za „manželství na čas“, jehož zkušební trvání by si zúčastnění libovolně určovali sami? Co by to bylo za lásku, která by se na takové manželství zaměřila? Místo výhradního životního společenství by šlo jen o pohodlné a nezávazné experimentování bez jakékoliv kázně a snahy o něco pořádného.

Bylo by to opravdu tak pěkné a pohodlné, kdyby se mohlo, ba muselo ustavičně počítat s ukončením? Tuto otázku bychom mohli položit i jinak: je vůbec myslitelný vztah lásky a manželství, který by vážně počítal s možným ukončením? Nešlo by tu spíš jen o jakousi ztřeštěnou iluzi? Ať už je vztah mezi mužem a ženou v manželství sebevíce problematický, má v sobě přece jen sklon, který mu přikazuje vytrvat.

Nejvýznačnějším znakem rodiny, který se odlišuje od jiných společenství, je, že její členové spolu prožívají nejzákladnější a nejintimnější životní události. V povolání – zaměstnání nás také pojí společná práce, starosti a mrzutosti, které s ní souvisí. I když spolupracovníci mají o sebe navzájem osobní zájem a ochotně si i v osobních nesnázích poradí a pomohou, přece se mohou vyhnout starosti o druhého člověka, když vidí, že na to nestačí. V rodině však, ať stačíš nebo nestačíš, musíš nést úděl všech ostatních členů rodiny: životní úspěchy i nezdary, štěstí i neštěstí, pocty i hanba člena rodiny jsou všem ostatním společným údělem, kterému se nemohou vyhnout, i kdyby chtěli.

Ani plné talíře nejsou zárukou rodinného ráje. Všimněme si, že když vzpomínáme na něco skutečně krásného v životě, nejsou to věci – auta, chaty, obložené mísy, - ale jsou to chvíle, které jsme s někým prožili. Jako malé děti s rodiči, později s tím, kterého jste si zamilovali, jako staří a nemocní s těmi, kteří vás navštívili a řekli vám laskavé slovo. Skutečný ráj nelze nastolit ekonomickými mechanizmy. Jeho prostorem zde na zemi jsou lidské vztahy. Nebezpečí, které lidstvo ohrožuje v každé fázi jeho dějin, nastává tehdy, jestliže materiální blahobyt učiní nejvyšší metou svého usilování.

Je třeba si uvědomit neudržitelnost života, v němž jednám jen tak, jak je pro mě výhodné. Výsledky takového jednání nenechají na sebe dlouho čekat. Projeví se stroze, ale hrozivě třeba ve statistických zprávách: v ČR se z počtu uzavřených manželství každé třetí až druhé rozvádí; půl miliónů dětí vyrůstá v neúplných rodinách. A kolik jich je v dětských domovech či jiných zařízeních pro odložené děti?

Ano, je proč přijat výzvu pastýřského listu – prosit a modlit se.

JUDr. Miloslav Honek

 

 

Pozvání na pouť do Mariazell

Od června 2003 probíhají ve všech kostelech farností 8 evropských zemí Středoevropské katolické dny s heslem „Kristus naděje Evropy“ jako vyjádření křesťanů za jednotnou Evropu. Každý měsíc se modlíme za jednu z účastněných zemí, která je představena se svými křesťanskými dějinami a místními svatými. Akce vyvrcholí poutí národů 22. května 2004 v Mariazell. V programu, který bude probíhat na letišti v blízkosti poutního místa, se budou střídat jednotlivé národy se svými písněmi, modlitbami i kulturními vystoupeními. Vrcholem bude průvod s Pannou Marií Celskou a mše svatá, které se podle zdravotního stavu zúčastní i papež Jan Pavel II.

Každý poutník dostane rádio, kde bude vysílán český překlad, upomínku z pouti a teplý oběd. Na pouť vypravíme autobus i ze Slavkova, odjezd je v pátek 21.5. ve 23.00 h od kostela. Cena pouti je 500 Kč (100 Kč organizační poplatek, 400 Kč doprava). Platný cestovní pas je nutný! Zájemci se mohou hlásit v sakristii kostela nejpozději do neděle 7. března 2004. V souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie je tato pouť vyjádřením naší prosby o Boží požehnání pro budoucnost Evropy.

Nebojme se jet do Mariazell, neříkejme „už jsme tam byli“. Pouť bude dobře organizovaná a jde o modlitbu nás, národů za naši Evropu!

P.Mgr. Milan Vavro, farář

 

 

La Negrita

Tentokrát se v našem putování po slavných i méně slavných poutních místech vydáme až do exotického, pro nás poněkud vzdáleného, malého státečku, nesoucí označení Švýcarsko Střední Ameriky. Kraj Kostariky známe z reklam na kávu Tchibo a jistě si každý z nás už někdy pochutnal na banánu s etiketou „Chiquita made in Costa Rica“. Zhruba ve středu státu se nachází centrální údolí s největšími městy země. Jedním z nich je i Cartago – místo našeho dnešního putování. Cartago bylo do roku 1823 hlavním městem státu a právě zde byla 2.8.1635 záhadně, jednou malou dívenkou, objevena soška Panny Marie, nyní známá jako La Negrita. Tato soška, indiánská představa Panny Marie s léčivými schopnostmi, byla několikrát přemístěna a vždy se zde znovu objevila. Nyní se nachází v kryptě honosné, do dálky bělostně zářící baziliky, která je postavena v byzantském slohu. Cenná soška je umístěna na kamenu, na kterém byla poprvé viděna. Na místo proudí pěšky davy poutníků z celé Střední Ameriky a to zejména v době výročí prvního nálezu. Uvnitř baziliky Naší Paní je také kaple, kde jsou vystaveny dary za uzdravení, většinou kovové předměty znázorňující části lidských těl, které byly uzdraveny. A tak se před La Negrita-svatou patronkou Kostariky denně klaní stovky poutníků prosící za pomoc v nesnázích, utrpení a především v nemoci.

PRO

 

 

Duchovní obnova pro ženy

Chtěla bych se s vámi podělit o zážitky, které jsem prožila na duchovní obnově ve farnosti Jámy na Vysočině.

K tomuto setkání, které se konalo od 9. do 11.1. 2004 se sešlo asi dvacet žen. Duchovní rozjímání vedl jáhen Ladislav Kinc. Téma obnovy bylo čtení z Prvního listu apoštola Pavla Korinťanům. Je to šestnáct kapitol, ale my stihli jen deset, protože témata byla moc zajímavá.

Den jsme začali modlitbou z breviáře, potom následovalo rozjímání ke každé kapitole a den končil večerní adorací v kostele. Byl čas na povídání (někdy do ranních hodin), svátost smíření, jídlo a odpočinek.

V neděli jsme se účastnili latinské mše svaté. Po obědě následovalo svátostné požehnání a návrat domů ke svým rodinám. Nikomu z nás se nechtělo. Písmo svaté je pro mě moc těžké, takže jsem moc ráda, že jsem mohla alespoň část bible poslouchat z úst profesionála a lépe jí poznávat, rozumět. Víkend strávený na této duchovní obnově mě moc dal, nedá se to vyjádřit slovy, musí se to prožít.

Chtěla bych poděkovat nejprve své rodině, která mne v této obnově podpořila. Upřímné díky také patří O. Pavlovi a jáhnu Ladislavovi za uskutečnění této duchovní obnovy. Děkuji také Pánu Bohu a Panně Marii, bez nich a bez modliteb by to nešlo.

Přála bych všem, nejen ženám:

„nebojte se a otevřete se Bohu, naslouchejte Písmu Svatému“. S radostí v srdci doporučuji.

M. Hrouzková z Němčan

 

 

Jak na postní předsevzetí

S tím předsevzetím jsem to letos trochu přehnal/la, je na mě moc náročné, postní doba se vleče a aleluja v nedohlednu . . . Je to představa, která vás s blížícím se postem děsí a rádi byste takovým stavům předešli? Pak jsou tyto řádky psané právě pro vás! Dovolila jsem si totiž shrnout své dlouholeté zkušenosti do několika cenných rad, které vám pomohou vymyslet předsevzetí, se kterým hladce a bez újmy profrčíte oněmi obávanými čtyřiceti dny.

1. Výběr činnosti

- Zvolte cokoliv. Mnohem důležitější než samotný úkol je totiž jeho formulace, takže s tímto bodem se zbytečně dlouho nezdržujte. Pro inspiraci uvádím dva osvědčené tipy.
- Možné je vybrat činnost, které byste se stejně v postní době nevyhnuli (chození do práce, do školy, nakupování, ...) a rozvést pomocí příslovcí rád, ochotně, včas, poslušně a dalších.
- Možné je zvolit činnost, kterou neděláte příliš často a zakázat si ji.

2. Formulace

Teď se tedy dostáváme ke klíčové části naší práce, na které, bez nadsázky, závisí výsledek celého našeho snažení. I ty nejtěžší úkoly lze totiž přeformulovat do neškodných a nepřekážejících plánů. Je třeba jen dbát následujících pokynů.

- Vyvarujte se nekompromisních výrazů jako nikdy, vůbec, pořád, vždycky apod.
- Nebuďte konkrétní, zvláště se striktně vyhýbejte číslům. Ideální jsou zamlžující slovní spojení: o něco více než obvykle, méně než jindy, už ne tak často, trochu pravidelněji a další. Pokud se bez počtů, či výčtů neobejdete, použijte zmírňovadla (alespoň, nanejvýš, přibližně, některé z, něco kolem)
- Rozhodně nezařazujte na začátek žádné odhodlání. (Za všechny příklady uvedu jen odstrašující „Změním se a budu ...“.) Mnohem šťastnější je zvolit opatrné „Pokusím se ...“, „Budu se snažit ...“, Dám si větší pozor ...“, nebo opravdu nenáročné „Budu si připomínat ...“.

3. Uplatnění

Nevrhejte se po hlavě do plnění předsevzetí dříve, než si zkontrolujete, že je to v dané situaci opravdu nezbytně nutné. Pokud takové neblahé okolnosti nastanou, zřejmě jste někde v postupu udělali chybu. Je mi líto, prostudujte si tedy znovu a pozorněji návod, ať se poučíte pro příští rok.

A je to. Cože? Prý už jste takových postů zažili spoustu a letos to myslíte doopravdy? Tak tedy dobrá. Stačí, když při výběru předsevzetí budete dělat pravý opak toho, co je doporučeno za odrážkami. Čím více rad neposlechnete, tím postnější vaše předsevzetí bude. Je to teď už jen na vás.

Jana Dolečková

 

 

Diecézní poutě v katedrále

Každý první čtvrtek v měsíci jsou zváni věřící do katedrály sv. Petra a Pavla v Brně, aby na základě výzvy biskupa Vojtěcha Cikrleho prosili za nová povolání k manželství, kněžství a k zasvěcenému životu. Program: 16.00 h výstav Nejsvětější svátosti, 16.30 h společná adorace, 17.00 mše sv. Každý měsíc má vyhlášen konkrétní úmysl: březen: za rodiče, vychovatele a formátory, duben: za farnosti, aby byly vhodným prostředím pro růst povolání.

 

Obnova pro děvčata

„Jen se tak trochu vznést“ aneb sekty, drogy a jiné závislosti 5.-7.3 v klášteře u sester, od 15 let, vede P. Jakub Holík, zvou sestry.

 

Postní víkend pro mládež

Vranov u Brna 19.3 - 21.3.

Zveme Tě na pobyt v moderním duchovním centru na mariánském poutním místě. V programu je účast na modlitbách, meditacích a programu kurzu duchovní obnovy „FILIP“. Vede ji tým Mgr. Jany Ungerové. Cena je celkem 250,- Kč (snídaně, obědy, večeře, noclehy). Pro noclehy je třeba si vzít spacák.

 

Urbanet bude „v novém“

V těchto dnech připravujeme nové uspořádání internetových stránek naší farnosti. Bude tam prostor pro každou skupinu žijící ve farnosti. Vyzýváme vás o dodání materiálu – nějakou fotku a stručný popis vaší činnosti.

P.Milan a Jan Matyáš, webmaster

 

Tělocvičny

  • pro kluky sobota 15-17 h, ZŠ Komenského
  • pro děvčata sobota 16-17 h, u sester
  • pro dospělé rehabilitační u sester, pondělí 19.30 h

 

Termíny akcí na rok 2004

  • 30.4. vstup do EU, mše 18.00 Slavkov
  • 16.5. Urbánek, poutní mše sv.
  • 22.5. Mariazell pout národů
  • 23.5. hody ve Slavkově
  • 30.5. Seslání Ducha svatého
  • 6.6. první svaté přijímání Slavkov, Němčany – Lutršték
  • 13.6. Těla a Krve Páně ve Slavkově
  • 19.8. pěší pouť na Velehrad
  • 22.8. hody v Hodějicích
  • 12.9. hody v Nížkovicích
  • 19.9 pouť na Lutštéku
  • 26.9. hody v Heršpicích
  • 17.10.biřmování Slavkov

 

Farní tábor pro děti

od 8 do 14 let (oddíl dívčí a chlapecký). Místo: Rakovecké údolí, stanový tábor skautů z Pozořic, 10.-17. července 2004, cena 1.100 Kč, přihlášky u vedoucího P.Petr Marečka.

 

Koncert duchovní hudby Giovanni Battista Pergolesi

Triová sonáta č.10 - Es dur Stabat Mater
neděle 28.3. 2004 v 17.00, chrám Vzkříšení Páně

Účinkují:
Dómský ženský sbor Brno, Zuzana Pálenská - soprán, Soňa Dohnalová - alt, David Postránecký – varhany
Řídí Mgr. Petr Kolař

Vstupné dobrovolné

 

Ministranti na Jelenici

Ministranti strávili víkend 20.-22.2. na chatě u Pozořic. K akci se vyjádřili:

K rozcvičkám: Mě se líbylo třeba klyky. A nebo běch.
K chatě: Chata byla smradlavá (ponožky účastníků – pozn. redakce), byla opravená, bylo tam teplo a hráli jsme hry. Kousek od chaty byl potůček.
Ke hrám: Nejvíce z her se mi líbil Labirint. Také jsem měl v oblibě nálety, které jsme hráli při každé cestě. Hráli jsme také mnoho jiných her, které se mi nelíbily.
K jídlu: Byl dobrý guláš a oplatky.
Všeobecně: Nejlepší byly rozcvičky, jídlo, hry, potůček.

 

Tříkrálová sbírka 2004

se uskutečnila v naší farnosti v sobotu 3.ledna. Jedním z důležitých úkolů její organizace byl nábor vedoucích skupinek a koledníků. Někteří s námi spolupracovali již v předcházejících letech, jiné jsme oslovili poprvé. Velmi ochotně a obětavě nám v tomto pomohli rodiče některých koledníků. Koledujících skupinek bylo 16, což je o 2 více, než loni.

A jaký byl výtěžek?

  • Ve Slavkově 65 101,-Kč tj. o 5 309,-Kč více než v loňském roce.
  • V Němčanech 13 919,-Kč
  • V Hodějicích 13 900,-Kč
  • V Heršpicích 9 791,-Kč
  • V Nížkovicích 9 730,-Kč
  • Ve slavkovské a nížkovické farnosti se vybralo celkem 112 441,-Kč.

Tradiční občerstvení, při kterém si koledníci pochutnali na párcích, teplém čaji a moučnících od našich maminek a babiček a ještě dostali balíček s několika dobrotami, bylo opět na římskokatolické faře. Zkušenost organizátorů s podporou, jaké se akci dostalo ze strany dárců i dobrovolníků, svědčí o úspěšnosti stejných či podobných sbírek ve prospěch trpících a chudých.

Všem dárcům i těm, kteří se jakkoliv podíleli na průběhu celé akce, děkujeme. Poděkování patří také firmě Maso-uzeniny František Kuda za sponzorské dary k občerstvení koledníků.

 

„Starajíce se o štěstí jiných, nalézáme své vlastní.“ (Platón)

 

 

Farní charita Slavkov - Zpráva za rok 2003

FARNÍ CHARITA SLAVKOV U BRNA odeslala v roce 2003 z pravidelných příspěvků farníků na humanitární pomoc 54.733,-Kč

Ve Slavkově přispívalo 116 dárců, v Němčanech 36 a v Hodějicích 30.

Z příspěvků, který měsíčně činí minimálně 15,-Kč, bylo odesláno:

  • Křesťanské mezinárodní solidaritě -na výkup otroků v Súdánu 2.500,-Kč
  • Nadaci Nová naděje -pro sirotky na Ukrajině 5.000,-Kč
  • Nadaci sv. Františka -pro sestry Matky Terezy v Indii 12.800,-Kč
  • Likvidaci lepry
    -na léky pro malomocné 3.500,-Kč
    -na obvazy pro malomocné 513,-Kč
  • Adopce na dálku
    -chlapec Nithin v Indii 4.900,-Kč
    -příspěvek na kazetu o adopci 400,-Kč
    -chlapec Delphin ve Rwandě 5.500,-Kč
  • Nadace Misijní banka ubožáků -pomoc misiím v Tanzanii 2 500,-Kč
  • Charitě Praha-pro Čečensko 4.800,-Kč
  • Charitě Brno 2.000,-Kč
  • Fondu ohrožených dětí -pro zařízení Klokánek v Kroměříži 3.320,-Kč
  • Nadaci Na počátku -na projekt Záchrana nenarozeného života 1.500,-Kč
  • Nadaci Lumen Christi -na pomoc nevidomým 1.000,-Kč
  • Diakonii Broumov -za odvoz humanitární pomoci (oblečení, hraček, potřeb pro domácnost) 1.500,-Kč

Všem dárcům upřímně děkuje Farní charita Slavkov

 

 

Z pastorační rady

PRF 7 - V úterý 1.12.2003 v 19 h na faře probíhalo jednání o těchto tématech:

  1. Duchovní obnova farnosti v adventu: upřesnění služeb a příprava sálu, hudba společenství rodin.
  2. Úvaha o lidových misiích ve farnosti na říjen 2005.
  3. Farní setkání u cimbálky – kontaktovat Varmužovu cimbálku na 17. leden.

PRF 8 – Ve středu 4.2.2004 v 19 h na faře probíhalo jednání podle témat:

1. Jak prožít rok rodiny, vyhlášený otcem biskupem:

  • pozvat všechny rodiny k prožití roku jménem faráře
  • program roku zpracovat pro Urbánek, Zpravodaje obcí a plakátky
  • společná setkání rodin:
  • 20. březen – sobota, formou duchovní obnovy pro manžele, oddělený program pro děti
  • 1. květen – sobota, výšlap na Lutršték s přednáškou pro manžele
  • v červnu nebo září – odpoledne pro rodiny na Urbánku
  • zájezd rodin s dětmi
  • soutěž rodin v postní době
  • anketa pro děti (navrhne L. Nosková a M. Červinková)
  • úkoly na měsíc, např. nakresli vaši rodinu…(navrhnou katecheté)
  • oslovit přednášející
  • podpora modlitbou farnosti - úmysly modliteb na měsíc

2. Setkání rodičů dětí z náboženství

  • ve Slavkově ve čtvrtek 26. února, v obcích později, informovat o roku rodin a pozvat je.

3. Plán akcí na rok 2004 pro zveřejnění v Urbánku, na internetu a ke sladění s akcemi obcí.

Zapsal: P. Milan Vavro, farář

 

 

Z ekonomické rady

3. schůzka ERF v úterý 3. 11. 2003 v 18.30 h na faře.

Nejdříve proběhla kontrola úkolů ze zápisu ze dne 18.2.2003

  1. Kontrola stavu objektů farnosti: kostelníci a členové ERF ze Slavkova a z obcí budou občasně podrobněji prohlížet kostely a faru, kontrolovat jejich stav a všímat si i drobných vad. O prověrce bude sepisován jednou ročně předepsaný protokol, který bude na konci roku odevzdán faráři.
  2. Nové revize elektroinstalací a hromosvodů farnosti budou provedeny na jaře ve všech objektech po dokončení oprav el. instalace: Slavkov kostel interiér a osvětlení, Hodějice dokončení oprav rozvaděče, Nížkovice topení a rozvaděč. Je třeba určit stálého revizního technika pro pravidelné revize ve spolupráci s TA.
  3. ERF doporučuje doplnit hasící techniku do všech objektů farnosti (zvláště do prostor kde hrozí požár- fara, sakristie atd.) ve spolupráci s TA.
  4. Zároveň je třeba v kostelech se zabezpečovacím systémem změnit kódování, aby každá osoba měla svůj osobní kód.
  5. Na kostelech v Hodějicích, Němčanech sv. Antonín a Slavkov zádveří opatřit zámky bezpečnostním kováním.
  6. Oprava fary v Nížkovicích pro potřeby farnosti (krátkodobé pobyty dětí a rodin, setkání farnosti): Fara je 50 let bez faráře, byla pronajímána, chátrala. Za rok 2003 prostavěno 82.000 Kč a práce provedeny také svépomocí (část nových krovů, zastřešení, hlavní rozvaděč, dovoz materiálu, stavba ohradní zdi a plotu). Připraví se dohoda mezi farnostmi Slavkov u Brna a Nížkovice o společném podílení se na opravě a užívání fary do budoucna.
  7. Každý člen rady obdržel směrnice pro provedení inventarizace majetku. Ta v některých objektech již probíhá. Věci budou očíslovány a majetek nad 10 tisíc Kč bude vyfotografován. Soupis inventáře bude vyhotoven v elektronické podobě.
  8. Při inventarizaci bude třeba zjistit, které parcely farnost vlastní a zabývat se jejich využitím do budoucna.
  9. Členové ERF odsouhlasili způsob projednávání naléhavých rozhodnutí ve věci oprav, půjček a placení faktur nad 50.000,- Kč: podle uvážení faráře bude věc týkající se pouze určité obce projednána se zástupcem za tuto obec a o jednání bude sepsán protokol.
  10. Na faře ve Slavkově bude potřeba pro větší komunikaci zřídit domácí telefon s napojením na zvonky u dveří (byty kněží, kancelář, vyučovací prostory, sakristie, kostelní kůr).
  11. Stav financí a dluhu: Zadlužení věřitelům 367.000,- Kč.
  12. Všichni přítomní členové ERF odsouhlasili převedení katolického hřbitova v Heršpicích v majetku Římskokatolické farnosti Slavkov u Brna do majetku Obce Heršpice. (předjednáno se zástupci farníků FIR z Heršpic, kteří odsouhlasili 4:1).
  13. Výmalba kostela ve Slavkově - probíhá výběr firmy, úředníci z Ministerstva kultury se vyjádřili, že již nebude udělena dotace. Ve věci je třeba dál jednat s úřady.
  14. Účelové sbírky je třeba ohlásit také ihned po přímluvách a příští neděli oznámit výši sbírky. Následovala diskuse o výši, účelu a průměru sbírek.

Zapsal: P.Milan Vavro, farář

4. schůzka ERF ve středu 11.2. 2003 v 18.30 h na faře. Jednání členů ERF za Slavkov ve věci křížové cesty na Urbánek. Jednání se účastnil také pan starosta Mgr. P.Kostík. Farář P.Milan Vavro navrhl možnost postavit při cestě na Urbánek Křížovou cestu. Je doba, kdy můžeme vytvářet nové dobré tradice. Urbánek je místem stále více vyhledávaným občany i turisty. O podobě jednotlivých zastavení se uvažuje, měla by oslovit současného člověka. Město Slavkov je možné požádat o pozemky k postavení jednotlivých zastavení. Klíčovou otázkou pro farnost je financování akce, ale i údržba objektů. Je zde i riziko poškozování vandaly.

Navrhovaný postup:

  1. oslovit výtvarníky k návrhům (mechanicky odolný materiál, jednodušší provedení, nenáročná údržba)
  2. vytipovat a zakoupit pozemky
  3. uvažovat o způsobu úhrady (sponzoři, dárci, dotace?)
  4. možnost stavět zastavení postupně několik let

Zapsal: P.Milan Vavro, farář

Pokud se chcete zapojit do diskuze nad možností zřídit Křížovou cestu na Urbánek, budu vítat Vaše názory. Vaše závěry pro i proti můžete sdělovat příležitostně přímo mě, nebo členům ekonomické rady, p.ing. Galatovi a p. Jedličkovi.

P.Milan Vavro, farář

 

 

Co jsme prožili v našem farním společenství v roce 2003:

  • 4.1. tříkrálová sbírka ve všech obcích farnosti – celkem 114.231,-Kč
  • 4.1. růžencová pouť děkanství k Roku růžence v Milonicích
  • 6.1. po schválení Městského zastupitelstva a Ekonomické rady byl převeden kostel sv. Jana Křtitele se Špitálem formou daru do vlastnictví farnosti
  • 17.1. celodenní farní adorace Nejsvětější svátosti ve Slavkově
  • 20.1. ekumenická bohoslužba u evangelíků v Heršpicích, kázal jáhen J. Kubeš
  • 23.1. ekumenická bohoslužba ve farní kapli ve Slavkově, kázala evangelická farářka Jarmila Řezníčková
  • 26.1. staroslověnská liturgie sv. Jana Zlatoústého se slouží měsíčně na Špitálce
  • 30.1. celodenní farní adorace Nejsvětější svátosti v Nížkovicích
  • 1.2. růžencová pouť děkanství k Roku růžence v Křenovicích
  • 8.2. mládež uvedla na faře hru Járy Cimrmana Dobytí severního pólu
  • 17.2. modlitba za uzdravení jáhna Josefa v době probíhající operace
  • 18.2. odsouhlasení prodeje garáže u statku
  • 21.2. muzikál Kazatel uveden ve společenském domě
  • 23.2. karneval pro děti na faře
  • 24.2. několikadenní kontrola z Finančního úřadu na dotace za posledních 5 let
  • 1.3. růžencová pouť děkanství v Otnicích, P.F.Putna, kaplan ze Sloupu
  • 5.3. půst na popeleční středu vyhlášený papežem za mír ve světě
  • 12.3. setkání seniorů, host J. Seifert vypráví na téma historie Slavkova
  • 29.3. postní duchovní obnova pro farnost, vedl P. Petr Havlát z Velkých Němčic
  • 1.3. růžencová pouť děkanství v Rousínovci, P. J. Čupr, sekretář biskupa
  • 5.4. zahájení opravy kostela na Špitálce, stěhování, otloukání omítek
  • 12.4. mládež na setkání mládeže diecéze s o. biskupem v katedrále
  • 13.4. křížová cesta na Květnou neděli na Urbánek
  • 18.4. velkopáteční noční křížová cesta městem Slavkovem a celonoční adorace
  • 22.4. jubileum 80. narozenin P.Josefa
  • Vágnera, přání faráře a farníků
  • 26.4. návštěva apošlolského nuncia v ČR arcibiskupa Ervína Josefa Endera, mše sv. ve farním kostele a požehnání budovy školky Školských sester
  • 27.4. společné udělování svátosti nemocných ve všech kostelech
  • 30.4. pokračují brigády na opravě Špitálky, vývoz suti, archeologické nálezy
  • 1.5. růžencová pouť děkanátu na Lutrštéku, mše sv. u kaple, káže P. Buchta
  • 4.5. mládež uvedla Cimrmanovu hru Blaník
  • 4.5. výstava dějin kláštera Školských sester v budově školky
  • 8.5. výlet 70 dětí na Jalovák u Heršpic, mše v Hodějicích, soutěž, táborák a hry
  • 18.5. poutní mše sv. na Urbánku, kazatel P. Josef Daněk, salezián z Žabovřesk
  • 25.5. Svatourbanské hody ve Slavkově, hl. celebrant P.Milan, káže P. Petr
  • 1.6. první svaté přijímání ve Slavkově (13 dětí) a v Němčanech (5 dětí)
  • 1.6. zahájení Středoevropských katolických dnů, modliteb za Evropu
  • 6.6. duchovní obnova pro mládež o vztazích, P. Miroslav Slavíček z Milonic
  • 7.6. růžencová pouť děkanátu u sv. Martina v Lulči, vedl P. Milan Vavro
  • 21.6. jáhenské svěcení Oldřicha Chocholáče ze Slavkova v katedrále
  • 22.6. Slavnost Těla a Krve Páně, uvítání jáhna Oldřicha, který také kázal
  • 23.6. brigády na opravách fary v Nížkovicích, krovy, střecha, opěrné zdi
  • 26.6. výlet dětí z náboženství do Znojma a okolí, mše sv. v Hnanicích
  • 29.6. den otevřených dveří v kostele na Špitálce, prohlídka, archeologické nálezy
  • 29.6. týdenní pobyt mládeže na faře ve Strážku na Vysočině s o. Petrem
  • 4.7. zahájena oprava schodiště před kostelem, cena 580 tis. Kč
  • 12.7. týdenní tábor dětí ve Zdravé Vodě u Žarošic, vedla A. Kotvrdová
  • 12.7. opravy na Lutrštéku, omítky a elektroinstalace, výmalba a dláždění
  • 17.7. velký úklid na půdě kostela, věže a ve skladu na Nerudově ulici
  • 30.7. úprava ploch pro trávníky kolem kostela, práce na několik dnů
  • 2.8. růžencová pouť děkanátu v Šaraticích ke 100. výročí postavení kostela
  • 9.8. farní tábor dětí na Rakovci, 44 dětí, vedl P. Petr Mareček
  • 24.8. hody v Hodějicích, sobotní mši sv. sloužil P. Vít Rozkydal, nedělní P.Petr
  • 1.9. otevřen noviciát u Školských sester,
  • novicky s. Josefa a s. Anežka
  • 6.9. 90. narozeniny preláta Ludvíka Horkého, mše sv. v katedrále
  • 15.9. pouť na Lutrštéku v kostele na poděkování za dokončení oprav interiéru
  • 21.9. hl. pouť na Lutrštéku, sloužil novokněz P. Petr Hošek a P. Michael Jelínek
  • 21.9. putování sochy P.Marie Fatimské v brněnské katedrále a průvod Brnem
  • 27.9. ekumenická bohoslužba u Svaté u Těšanky ve Ždánickém lese za účasti duchovních církví, starostů a ředitelů škol okolních obcí
  • 4.10. Dny smíření Slavkov, ekumenická bohoslužba za účasti biskupa Vojtěcha
  • 3.10. zahájení přípravy na biřmování
  • 5.10. zahájení zkoušek zpěvu scholy školních dětí, vede sestra Benedikta
  • 7.10. zahájení katechezí pro malé děti ve školce, vedou školské sestry
  • 18.10. zahájeny brigády na vyčištění věže a zvonice od prachu a trusu holubů
  • 16.10. 25. váročí zvolení papeže Jana Pavla II., mše sv.
  • 19.10. dětské divadlo Simsala Bim hraje s úspěchem pohádku „Vodnické štěstí“
  • 21.10. zahájení zkoušek zpěvu scholy mládeže
  • 3.11. oprava statiky kostela v Nížkovicích, brigádně i firmou, do 20.12.
  • 15.11. setkání mládeže slavkovského děkanátu u sester, P.J.Maincl, o farnosti
  • 23.11. mládež uvedla hru „Vražda v salonním coupé“
  • 6.12. adventní obnova farnosti, u sester v sále, vedl P. Ondřej Bysrzycki
  • 20.12. adventní koncert sboru „Mladost“ z Brna
  • 26.12. hra dětí „Stalo se v Betlémě“ a zpívání koled s muzikanty, velká účast
  • 28.12. vánoční koncert komorního sboru Danielis z Rousínova
  • 31.12. prohlídka hodin a děkovná bohoslužba

> Zpracováno podle ohlášek farnosti

 

 

Statistika farnosti 2003

Jak jsme prožili uplynulý rok ve společenství farnosti, svátostí a osobního duchovního života naznačuje částečně tato statistika. Něco z ní můžeme vyčíst „mezi řádky“.

  • Křty 24 (Sl 11, Ně 3, Ho 2, He 2, Ní 3, cizí 3, ze 22 rodičů má 12 církevní sňatek). Mladé rodiny postrádají základy víry. Hledají, mají víru a zájem křtít děti. Odpovědnost je na kmotrech a na farní obci, jak je přivedeme k prakticky prožívané víře?
  • Sňatky 25 (Sl 13, Ně 1, Ní 1, cizí 10 kvůli Slavkovu) Z těch 25 sňatků je z naší farnosti 15 a z nich je 7 sňatků konvalidace (zplatnění občanského sňatku), takže zbývá 8 sňatků mladých z naší farnosti.
  • 1. sv. přijímání 18 (Sl 12, ně 5, ho 1). Z tohoto počtu 40% již další rok do náboženství nenastoupilo a na mši sv. nechodí. U dětí hraje velkou roli příklad víry rodičů.
  • Svaté přijímání při mši kolem 40.000
  • Bohoslužeb celkem 1027 (mší sv. nedělních 277, všedních pro děti 140, ve všední dny 610). V každé obci je v neděli a všední den mše sv., nemusí se dojíždět. Pravidelnost účasti na mši svaté kolísá, počty se mění.
  • Vyučování náboženství 128 (Sl 81, Ně 32, Ho 10, He 4, Ní 1). Většina dětí chodí pravidelně, ale mnozí se neúčastní nedělní mše.
  • Svátost nemocných 299 (Sl 110, Ně 60, Ho 47, He 28, Ní 30, penzion a psych. léčebna 24) .
  • Návštěvy nemocných pravidelně měsíčně doma 50 lidí. Mnohé staré přivedly zpět do církve, k svátostnému životu a skrze něj nejsou v závěru života odříznuti od farnosti a oltáře. Nové chápání svátosti nemocných, není strašákem, přijímají ji mladší, v nemoci, před operací apod.
  • Pohřby 42 (Sl 24, Ně 10, Ho 6, He 2, Ní 0), 27 na hřbitov a 15 kremací.
  • Zaopatřeno před smrtí svátostí pomazání nemocných bylo 19 ze 42. Je to pokrok, ale ještě polovina odešla ze světa bez svátostí. Odpovědnost k vážně nemocnému zavolat kněze. Osoby - kněží 2, jáhen 1, důchodce 1(P.Novotný), řeholnic 17, katecheté 4.
  • Kostely a kaple ve farnosti: 11: 2 farní (Slavkov a Nížkovice), 3 filiální (Němčany, Hodějice a Heršpice), a 6 kaplí ( sv. Jakuba na faře, klášterní u sester, Lutršték, sv. Jan Křtitel na Špitálce, sv. Urban a sv. Kříž na zámku).
  • Sbírky odeslané na různé účely: celkem 225.221,- Kč (na sv. Otce 23.540, na charitu 17.090, na bohoslovce 15.120, na círk. nemocnici 5.100, na misie 20.140, Tříkrálová sbírka 114.231, na potřeby diecéze 30.000).

Zpracoval P. Milan Vavro, farář

 

 

Opravy objektů 2003

V loňském roce probíhaly práce na šesti místech – rekonstrukcích 4 kostelů, fary a na novostavbě farních garáží. Poděkování patří vám všem, kteří přispěli ve sbírkách.

>> Ve Slavkově na farním kostele bylo provedeno restaurování kamenného schodiště kostela a část prací na soklu. Hodnota 580 tis., dotace MK ČR 500 tis., farnost 80 tis.
V kostele sv. Jana Kř. na Špitálce bylo provedeno odkanalizování vody a izolace základů a zdiva. Proběhla celoplošná skrývka dlažby interiéru a archeologický průzkum. Cena 802.000,-Kč, dotace státu byla 500 tis., Města 200 tis. a farnosti 100 tis.
V roce 2004 se bude pokračovat na dokončení kamenného soklu a bočních schodišť do kostela. Na výmalbu nedošly dotace.

>> V Němčanech na Lutrštéku byla dokončena oprava interiéru (sanační omítka, elektroinstalace a osvětlení, výmalba a mramorová dlažba. Kromě hodnoty svépomocných prací vydáno 504 tis. Kč.

>> V Hodějicích jsme spláceli dluh z opravy kostela, který zůstává 120 tis.

>> V Heršpicích byl splacen dluh 44 tis, pořízen nábytek do sakristie.

>> V Nížkovicích bylo provedeno firmou statické zajištění kleneb kněžiště. Svépomocí odkopání zeminy kolem kostela a položení izolací, oprava sakristie, doprava lešení a výstavba mensy pod svatostánek. Kameníci zadláždili presbytář mramorem a upravili z původních oltářů nový mramorový oltář a ambon podle nových liturgických stanov. Cena 269 tis., z toho dotace JM kraje 100 tis., dluh je 85 tis. Na faře byly opraveny okapy, nově položeny krovy a vystavěna opěrná zeď a další úpravy. Výdaje činily 82 tis.Kč.

Zpracoval P.Milan Vavro, farář

 

 

Program farnosti

  • Pravidelné bohoslužby ve farním kostele: neděle v 8.00 a 18.00, úterý v 18.00 bohoslužba pro děti, čtvrtek v 7.00, pátek v 18.00, sobota v 7.30 h.
  • Nedělní bohoslužby v obcích: Nížkovice 8.00, Němčany 9.30, Hodějice 11.00, Heršpice v 11.00
  • Modlitba křížové cesty, každou neděli v březnu v 17.00 farní kostel (29.2. rodiny s dětmi, 7.3. senioři, 14.3. mládež, 21.3. manželé, 28.3. koncert)
  • Setkání rodin, neděle 29. 2. v 15.00 farní sál
  • Návštěvy nemocných, 3.-5.3. dopoledne (středa Hodějice, čtvrtek Němčany a Slavkov, pátek Slavkov)
  • Obnova pro děvčata u školských sester 5.-7. 3. na téma sekty, drogy
  • Postní obnova pro mládež, pátek 5.3. v 19.30 adorace mládeže
  • Modlitba první soboty, 6.3. v 6.30 farní kaple
  • Staroslovanská bohoslužba, neděle 7. 3. v 9.30 farní kaple
  • Mše sv. v penzionu, čtvrtek 11. 3. v 8.00 (přede mší sv. zpověď)
  • Svátost smíření, čtvrtek 11. 3. od 18.00 do 20.00, farní kostel (P. Stanislav Pacner z Rousínova a P. Milan Vavro)
  • Setkání seniorů, středa 17.3. v 17.00, farní sál
  • Příprava dospělých na biřmování, čtvrtek 18.3. v 18.00, fara
  • Slavnost sv. Josefa, mše sv., pátek 19. 3. v 18.00 farní kostel
  • Obnova pro manžele, sobota 20. 3. 16.00 – 19.00 sál u sester
  • Sbírka na charitu, neděle 21.3.
  • Slavnost Zvěstování Páně, mše čtvrtek 25. 3. v 18.00 farní kostel
  • Setkání rodin, neděle 28. 3. v 15.00 farní sál
  • Koncert Stabat mater (Pergolesi)neděle 28.3.v 17.00, farní kostel
  • Návštěvy nemocných, 31.3.-2.4. dopoledne (středa Hodějice, čtvrtek Němčany a Slavkov, pátek Slavkov)
  • Obnova pro mládež, pátek 2.4. v 19.30 adorace mládeže
  • Květný pátek, 2.4. pouť ve Sloupu
  • Diecézní setkání mládeže s biskupem, katedrála Brno, sobota 3.4.
  • Křížová cesta na Urbánek, neděle 4.4. v 15.00 od sv. Jana
  • Staroslovanská bohoslužba, neděle 4.4. v 9.30 farní kaple
  • Zpovědní dny před velikonocemi pondělí a úterý 5.-6.4. večer
  • Zelený čtvrtek 8.4. v 18.00
  • Velký pátek 9.4. v 18.00
  • Velikonoční vigilie 10.4. ve 20.30
  • Velký pátek 9.4. v 18.00
  • Velikonoční vigilie 10.4. ve 20.30