UrbaNet
WWW stránky farnosti Slavkov u Brna.
Zpět na úvodní stránku
Zpět na seznam čísel

UrbánekFarní časopis Urbánek
únor 2003


 

  Obsah:
    Následuj mne...
    Program farnosti - mezidobí a postní doba 2003
    Rozhovor s Jitkou a Pavlem Kratochvílovými
    Časopis o rodině a pro rodinu
    Na prahu roku Páně 2003
    Co jsme prožili v našem farním společenství v minulém roce
    Mariazell ­ poutní místo, klimatické lázně a středisko zimních sportů
    Prosba školských sester
    Sbírka "Svatopetrský haléř"
    Štědrovečerní vinšování
    Svatourbanské hody
    Tříkrálová sbírka 2003
    Z farní charity
    Matriky
    Statistika farnosti 2002
    Opravy objektů 2002
    Ekonomická rada 4.12.2002
    Přehled rekonstrukce kostela a fary ve Slavkově 1995 - 2002
    Farní tábory pro děti
    Inzerce

 

Následuj mne....

Bůh mluví k člověku. Oslovuje každého z nás jménem. Jde o to, abychom ve svém životě porozuměli Božímu slovu, protože to je první předpoklad k následování Ježíše.

Dnes je pro nás obtížné naslouchat. Jsme plní hluku tohoto světa a ticho nám dokonce vadí. Apoštol Pavel varuje křesťany v Korintu, aby nepropadli smilstvu, žádostem těla a světa. Již od počátku byli tedy křesťané v nebezpečí záměny života z Ducha s tím, co hlásá a nabízí tento svět, který pomíjí.

Naši západní společnost ohrožuje nabídka blahobytu, kdy se křesťanství stává jen příjemným setkáním v neděli, ale v praktickém denním životě Bůh neznamená nic. Obnovu naší společnosti očekáváme od lidí, že se polepší, zatímco zapomínáme, že tento svět může být obnoven jen skrze přijetí Božího království, které dává šanci proměnit všechno.

Jaká je naše modlitba, jak nasloucháme Božímu hlasu z Evangelia se projeví v probuzení a růstu naší víry. Víra pak vede k obrácení, neboli schopnosti Krista následovat v událostech života.

Pokud jsme byli malí, rádi jsme se vodili za ruku s tím, kdo nás měl rád a komu jsme důvěřovali. Slyšet slova "pojď za mnou" od někoho, komu důvěřujeme a kdo nás má rád, tedy důvěrně známe.

V Ježíši se stal Bůh člověkem, aby nás vedl za ruku a ukázal nám cestu. Máme velkou nabídku ­ žít z radostné zvěsti, že Bůh je zde.

"Naplnil se čas a přiblížilo se Boží království. Obraťte se a věřte evangeliu!" (Mk 1,14)

P. Milan Vavro

 

Mezidobí a postní doba 2003

5.-7.2. návštěvy nemocných
7.2. první pátek, eucharistická adorace a svátost smíření 17.00­18.00
duchovní obnova pro mládež 19.30
12.2. mše sv. v penzionu v 8.30 (od 8.00 zpověď)
14.2. výročí blažené smrti sv.Cyrila, kromě farní mše sv. v kapli bude současně v 18h také staroslovanská mše sv. na Špitálce
23.2. Staroslovanská liturgie na Špitálce 9.30
25.2. setkání katechetů 19.00 fara
1.3. Děkanátní pouť Růžencového roku - 17.00 (místo bude sděleno)
5.3. popeleční středa ­ den přísného postu od masa a újmy
5.-7.3. návštěvy nemocných
7.3. první pátek, eucharistická adorace a svátost smíření 17.00­18.00
duchovní obnova pro mládež 19.30
12.3. mše sv. v penzionu v 8.30 (od 8.00 zpověď)
19.3. slavnost sv. Josefa, středa, mše sv. Slavkov 18.00
25.3. slavnost Zvěstování Páně, úterý, mše sv. Slavkov 18.00
30.3. Staroslovanská liturgie na Špitálce 9.30
   
  V postní době:
  Křížová cesta v pátek a v neděli (v obcích podle ohlášení)
  Duchovní téma v pátek po mši sv. ve Slavkově
  Duchovní obnova farnosti v postní sobotu 16.00-20.00 (termín bude upřesněn)
  Nedělní mše sv. pro rodiny ve farní kapli v 9.30 budou do Velikonoc!

 

Rozhovor s Jitkou a Pavlem Kratochvílovými

Jitka - 27 let, fyzioterapeutka na mateřské dovolené
Pavel - 28 let, dělník

Usměvavou Jitku (roz. Moudrá) znají mnozí Slavkováci z farních táborů i z rehabilitačního oddělení zdravotního střediska. Dnes bydlí v Brně, následovala svého manžela.

  • Jitko, Ty ses stala křesťankou až v dospělosti. Co Tě vedlo k hledání Boha a jak na toto období vzpomínáš?

J: V 18 letech, krátce po maturitě, jsem začala cítit, že můj život je prázdný, nenaplněný, že jsem tady zbytečná. Začala jsem se svěřovat věřícím přátelům, začala jsem poznávat Boha. Bylo to krásné, ale dlouho jsem měla zábrany - co tomu řekne rodina, kamarádi, nedokázala jsem se pro Boha rozhodnout.
Když jsem se konečně rozhodla pro křest, bylo to pro mne velké osvobození.
Můj katechumenát trval 2 roky. Poslední měsíce mně bylo líto, že nemůžu přijímat eucharistii, moc jsem po ní toužila. Ale krátce před křtem jsem prožívala velké pochybnosti o svém rozhodnutí.
Bylo pro mne těžké přijmout církev se všemi vnějšími obřady.

  • Měla jsi po křtu nějaké krize víry?

J: Spíš takové menší, ale i v různých pochybnostech jsem se snažila modlit a chodit do kostela i když mně to připadalo neupřímné. Vždycky jsem si vzpomněla na to, jak prázdný byl můj život před tím, než jsem uvěřila. Věděla jsem, že už tak nechci žít, že se nechci vrátit zpět.

  • Když jsi začala chodit s Pavlem, nebyl věřící. Vnímala jsi to jako problém?

J: Ze začátku to bylo krásné. Řekla jsem Pavlovi, že jsem křesťanka a chodím do kostela, jemu to nevadilo, toleroval mne. Problémy postupně přicházely (např. předmanželská zdrženlivost), ale Pavel byl hodně tolerantní, ve všem se dokázal podřídit.
Já jsem ale měla stále víc pocit, že to takhle dál nejde, že jsme každý někde jinde. Po půl roce jsem se s ním chtěla rozejít. Neudělala jsem to a teď jsem moc ráda.
Chodili jsme spolu necelé tři roky.

  • Pavle jak se to stalo, že jsi začal žít jako křesťan?

P: Pokřtěný jsem byl hned po narození. Ale křesťansky jsem začal žít díky Jitce, která mne nenásilně a trpělivě k víře přivedla.

  • Musel jsi v životě něco opustit?

P: Opustil jsem toho dost, ale hodně jsem zase získal a poznal.

  • Prozradím na Vás, že jste si někdy při schůzce společně četli z knížky "Mé tělo je stvořeno pro lásku." Jak jste na tento neobvyklý nápad přišli?

P: Na to přišla Jitka, ne já.
J: Oba jsme měli problémy zvládat tělesnou touhu po sobě. Dřív jsem si myslela, že je to jednoduché. Ale čím víc jsme se znali, tím to bylo těžší. Chtěli jsme si krásný dar sexuality nechat do manželství. A tato knížka nám oběma moc pomohla, ukázala nám, jak máme vnímat lásku.

  • Jak jste prožili ten 1,5 roku manželského života?

J: Mysleli jsme, že začátek manželství bude moc krásný díky tomu, že začneme prožívat tělesnou lásku. Ano, krásné to bylo. Ale hodně těžké bylo zvykat si jeden na druhého v tom všedním životě. Začátek manželství byl tedy pro nás nejtěžší.
Další velká zkouška přišla s narozením naší Katušky v srpnu 2002. Zjistili jsme, že krásný vztah a krásné manželství nepřijde samo, ale musíme se o něj každý den moc snažit.
P: Já jsem do manželství vstupoval s velkým přáním, aby nám vydrželo navždy, protože moji rodiče jsou rozvedení. Jinak souhlasím s Jitkou.

  • Co považujete za důležité pro rozvíjení vztahu k Bohu i k sobě navzájem?

J: Myslím, že nejdůležitější je mluvit spolu. O tom, co cítíme, co nám vadí na sobě, o radostech i problémech, o prožívání víry. A naučit se naslouchat si.
P: Trpělivost, toleranci a podporu jeden druhému a také co nejvíc legrace. Vztah k Bohu se učím rozvíjet pořád, ale jen Bůh je dokonalý. My ne.

  • Co chcete vzkázat mládeži ve Slavkově?

J: Snažte se naslouchat Bohu, abyste poznali správnou životní cestu.
P: Ať žijí jak nejlíp umí!

  • Díky moc za rozhovor a za vaši otevřenost.

NIKA

 

Časopis o rodině a pro rodinu

Potřebovali byste někdy poradit, jak se chovat k dětem, k rodičům, k partnerům i k sobě samým? Jak řešit konflikty v rodině, manželské hádky, problémy dorůstající mládeže či jak se smířit s odchodem svých dospělých dětí? Každý věk a každé období v našem životě má své krásy a úskalí. O tom všem v časopise, který se mi nedávno dostal do ruky a který mě natolik zaujal, že bych ho všem ráda doporučila.

Časopis Rodinný život je určen křesťanským rodinám ­ manželům, rodičům, ale také vychovatelům, prarodičům, snoubencům, učitelům a vůbec všem, kteří se dostávají s rodinami do kontaktu. Obsahuje články týkající se výchovy dětí a dospívajících, partnerských vztahů, duchovního života rodiny, náboženské výchovy dětí, problematiky seniorů i neúplných rodin. Přináší nabídku programů a akcí pro manžele, rodiny s dětmi, seniory atd.

Časopis vydává Centrum pro rodinný život při arcibiskupství olomouckém, v nákladu asi 1000 ks. Vychází 5x ročně a celoroční předplatné (včetně poštovného) činí 150,- Kč.

Předplatné či ukázkové číslo si můžete objednat na adrese:

Centrum pro rodinný život,
Biskupské nám. 2, 771 01, Olomouc
e-mail: rodina@arcibol.cz

PRO

 

Na prahu roku Páně 2003

Nový rok bývá pro mnohé z nás dnem krásných předsevzetí a plánů. Často však také dnem úzkostných otázek a obav z toho, co by nás mohlo potkat a jak na všechno budeme stačit. Mohou nás naplňovat starosti o budoucnost. Může se nás zmocňovat nejistota a obavy o nás samotné, o naše rodiny, o národ i o svět. Vždyť člověk není pánem nad časem svého života. Můžeme mít různé úmysly, sledovat určité cíle a můžeme podnikat rozličné věci. K tomu máme prostor a svobodu. Smíme uplatňovat i svou odvahu anebo rozvážnost. Ale v posledu je Pánem nad naším životem ten, který nás stvořil, který nás postavil do světa a který nás také odvolá. Jemu jsme za své jednání odpovědni a nakonec staneme před jeho soudem. Jak tedy naložit s časem svého života?

V Matoušově evangeliu čteme známé podobenství o deseti družičkách, které vyšly naproti ženichovi s lampami. Pět pošetilých družiček si sebou nevzalo zásobu oleje do lamp. Jen ty rozumné si vzaly s lampami i olej v nádobkách. Když pak čekáním usnuly, přicházel uprostřed noci ženich jemuž měly jít naproti, pošetilým družičkám lampy dohasínaly. Musely jít ke kupcům olej dokoupit. A tak s ženichem vešly na svatbu jen ty, které měly zásobu oleje, své lampy v pořádku a svítily. Pro pošetilé byly dveře do svatební síně už zavřeny.

Tento děj popsaný v 25 kapitole Matoušova evangelia, připodobňující království nebeské, končí napomenutím ve 13 verši: "Bděte tedy, protože neznáte den ani hodinu".

"Bděte tedy". S tímto našim vymezením souvisí i to, že "neznáme den ani hodinu": ani Kristova druhého příchodu, ani své smrti. Kdykoliv přemýšlíme o budoucnosti, i své vlastní, pak vždycky s tou výhradou, že tu je aspoň jedna "neznámá".

Ježíš dal učedníkům poslání: nést do celého světa radostnou zvěst o smíření, které on vydobyl. My máme být svědky o lásce a o pokoji. Naše slova a činy mají ukazovat na toho, kdo je naším Pánem a Dobrodincem. Nevíme kolik na to máme času, to nám nebylo sděleno. Využijme tedy každé chvíle k tomu, aby po nás zůstalo něco dobrého. A dobře s časem hospodařme. Nemůžeme si říkat: Zatím je času dost, ještě si mohu dělat, co se mi zlíbí. Ani se však nemusíme křečovitě trápit pomyšlením, že už zítra bude konec. O tom přece nic nevíme. Věřme tomu, že zrovna teď je ten pravý čas, teď je příležitost. Zbytečně nic neodkládejme, zvláště ne lásku, odpuštění, smíření a potřebnou pomoc. Každý den, každá hodina a každá minuta jsou zvláštní, darovanou příležitostí. A nikdy nevíme jestli nebude naše poslední.

JuDr. Miloslav Honek

 

Co jsme prožili v našem farním společenství v minulém roce:

6.1. Tříkrálová sbírka ve všech obcích farnosti ­ 88.952,- Kč
12.1. zahájení úpravy presbytáře v Nížkovicích, demontáž hlavního oltáře
18.1. první celonoční adorace Nejsvětější svátosti ve Slavkově
26.1. Jubileum 50. let P. Stanislava Forsta, bývalého slavkovského faráře
27.1. společná ekumenická bohoslužba na husitské faře
28.1. zahájení celkové opravy kostela sv. Bartoloměje v Hodějicích
11.2. pouť za nemocné k P. Marii Lurdské na Lutrštéku
10.2. karneval pro děti na faře
15.2. zahájení postních biblických hodin otce Petra o sv. Pavlovi
17.2. mše sv. v Hodějicích se slouží z důvodů oprav na obecním úřadě
20.2. první setkání seniorů ­ přednášel Dr. Krejčíř z Brna
24.3. křížová cesta na Květnou neděli na Urbánek
29.3. velkopáteční noční křížová cesta městem Slavkovem
30.3. křest dospělých při velikonoční vigilii
31.3. divadelní představení mládeže ­ Záskok
5.4. duchovní obnova pro biřmovance na Vranově u Brna
7.4. společné udělování svátosti nemocných ve všech kostelech
7.4. volby do nové farní rady
21.4. divadlo mládeže "Dlouhý, široký a krátkozraký"
1.5. první májová na Lutrštéku
8.5. dětské odpoledne na Lutrštéku ­ mše sv., divadlo a táborák
12.5. oslava Dne matek na LŠU ­ Broučci a básně Dr. Ivana Novotného
19.5. poutní mše sv. na Urbánku za velké účasti, kazatel P. Pavel Habrovec
26.5. Svatourbanské hody ve Slavkově, hl. celebrant P.Pavel Kryl, káže P. Milan
30.5. Slavnost Těla a Krve Páně, průvod k oltářům s adorací
2.6. první svaté přijímání ve Slavkově (20 dětí) a na Lurštéku (6 dětí)
6.6. závěr opravy věže v Hodějicích, žehnání kříže, uložení zprávy do báně
7.6. den adorace věřících za posvěcení svých kněží podle přání sv. Otce
15.6. biřmování ve Slavkově udělil o. biskup Vojtěch Cikrle 36 biřmovancům a se zájmem si prohlédl opravenou faru
16.6. odhalení desky Mons. Janu Podveské- mu v Letonicích (arcib. Otčenášek)
16.6. vyhlášení složení nové Pastorační a Ekonomické rady farnosti Slavkov (17 členů) a farnosti Nížkovice (3 členové) na dobu 5 let
22.6. svěcení jáhna Josefa Kubeše v katedrále v Brně, ustanovení do Slavkova
27.6. výlet dětí z náboženství a jejich rodičů na Horu sv. Klimenta a na Velehrad
29.6. vystoupení divadla Simsala Bim v pohádkách "Kouzelné zrcadlo"
1.7. zahájení stavby dvojgaráže pro faru vedle MŠ
5.7. biskup Vojtěch pověřil P. Milana Vavro sloužením liturgie východního obřa- du pro Společenství sv. Gorazda a druhů v kostele sv. Jana Kř.na Špitálce
12.7. dokončení nového pokrytí střechy v Hodějicích
20.7. zahájení oprav odvlhčení podlah a stěn Lutrštéku
1.8. ustanovení P. Pavla Kryla farářem v Tasově (u Velké Bíteše)
6.8. návštěva kněze P. Francesca z Brazilie v naší farnosti
10.8. oslava 110. let Sboru dobrovolných hasičů v Hodějicích, žehnání praporu hasičů a sochy sv. Floriána, mše sv. před hasičkou
12.8. naše mládež se účastní Celostátního setkání mládeže ve Žďáru n. Sáz.
24.8. duchovní obnova před hody v obnoveném kostele v Hodějicích
25.8. děkovná mše svatá za dokončení opravy kostela sv. Bartoloměje v Hodějicích, za účasti opata premonstráta Mariána Kosíka z Nové Říše
25.8. národní sbírka na postižené povodněmi (celkem 152.000 Kč)
27.8. naši farníci jako dobrovolníci při povodních v Ústí nad Labem a Roztokách
15.9. pouť na Lutrštéku je v kostele, práce na odvlhčení jsou dokončeny
19.9. znesvěcení a vyloupení kostela sv.Kunhuty v Nížkovicích, škoda 300 tis.Kč
21.9. ministranti se účastní pouti ministrantů v katedrále
22.9. mši sv. při hodech v Heršpicích za účasti všech krojovaných stárků slouží P. Miloš Kabrda od sv. ugustina z Brna, známý z radia Proglas
29.9. Dr. Petr Pithart ve Slavkově, přednáška Sv. Václav a česká státnost
4.10. ekumenická bohoslužba na Lutrštéku, účast duchovních 4 církví, starostů a ředitelů škol okolních obcí, koncert sborů z Němčan a z Otnic
5.10. Dny smíření Slavkov, téma J.A.Komenský, účast Radima Palouše, emeritního retora Karlovy university, ekumenická bohoslužba
12.10. "Lijavec" - nová hra společnosti Lipany
13.10. farní pouť s farností P. Habrovce do Lurd a Fatimy za účasti P. Milana a 13 farníků ze Slavkova, Němčan, Heršpic a Nížkovic
1.11. dokončení rekonstrukce budovy Mateřské školky naproti fary, která je v majetku slavkovských řeholních sester
16.11. poskytnutí sbírky z naší farnosti postiženým povodněmi v Ústí a Roztokách
24.11. latinská mše sv. na Krista Krále, zpíval náš chrámový sbor
29.11. páteční promluvy P. Petra Marečka v adventu "P. Maria v evangeliích"
1.12. P. Martin Holík slouží mši sv. v Heršpicích, beseda o Radiu Proglas
1.12. putovní výstava z Prahy "O životě kardinála Berana" ve farním kostele
3.12. návštěva kněze a zpěváka P. Pavla Jančíka z Ústí n. Labem, mše sv. a několik písní s kytarou jako poděkování za farníky za sbírku na povodně
7.12. pouť děkanství k Roku růžence ve Slavkově, mládež vede Růženec světla, káže P. Antonín Krasucki, dominikán z Olomouce
25.12. Živý Betlém a zpívání koled s muzikanty před kostelem ve Slavkově
28.12. pohřeb řeholní sestry Celiny
31.12. prohlídka slavkovských hodin a půdy kostela

Podle ohlášek farnosti zpracoval P. Milan

 

Mariazell ­ poutní místo, klimatické lázně a středisko zimních sportů

"Panna Maria je přímluvkyní, pomocnicí a prostřednicí mezi Bohem a lidmi" Jí je také zasvěcena bazilika v rakouském městě Mariazell, jednom z nejstarších poutních míst ve střední Evropě. Původ místa se datuje k roku 1157, kdy v těchto místech postavil na úbočí Burgerských Alp benediktinský mnich Magnus první dřevěnou kapli. Důvodem byl zázrak, který se přihodil mnichovi nedaleko odtud. Bylo krátce před Vánocemi, když se Magnus vydal na cestu, aby poskytl slovo Boží a útěchu pastýřům a sedlákům v horách. V polovině cesty však zjistil, že stezka je zatarasená skálou, takže nemohl dál. Vzpomněl si na malou sošku Panny Marie, kterou si nesl s sebou. Postavil ji na jeden z blízkých balvanů a začal se k ní modlit. Tu se stal zázrak, skála se rozestoupila a mnich mohl pokračovat v cestě za horaly. Podle legendy začínají poutě návštěvou moravského markraběte Vladislava Jindřicha s manželkou, který ve snu dostal příkaz jít do Mariazell, aby si tam vyléčil pakostnici. První velký kostel, jehož dnešní barokní podoba pochází ze 17. století, dal postavit v roce 1363 král Ludvík I. Uherský a je považován za největší chrámovou stavbu v celém Rakousku Štýrsku. Hlavní oltář, který byl vysvěcen v roce 1704 je dílem Johanna Bernharda Fischera z Erlachu, oltář pro milostnou sochu navrhl jeho syn Joseph Emanuel Fischer z Erlachu. Na něm je umístěna trůnící Madona s Ježíškem posazeným na klíně. Ježíšek drží v ruce jablko, zatímco mu matka podává hrušku. Socha vznikla patrně krátce před rokem 1300.

Až do počátku první světové války a také po ní patřily pouti do Mariazell i k pravidelnému programu věřících z jižních Čech, Moravy a Slovenska. Bylo to putování namáhavé a náročné, protože se chodilo pěšky, a to nikoliv nejkratší cestou. Poutníci se zastavovali i na dalších posvátných místech a při takové pouti ušli až 400 km. I v dnešní době proudí ročně do Mariazell 400 tisíc poutníků nejen z Evropy, ale i ze zámoří. Mariazell navštěvují význačné osobnosti světské i duchovní. Zejména z řad bývalých vládnoucích rodů. Tak krátce před svou smrtí navštívila baziliku v Mariazell poslední rakouská císařovna Zita a v roce 1993 se tu nechal oddat i vnuk posledního rakouského císaře Karla.

Jinou pozoruhodností pro nás Čechy může být kopie sošky Pražského Milostného Jezulátka, která je umístěna v postranní kapli baziliky. Vydařené dílo manželů Neumannových z Altshausenu drží tak jako známé Pražské Jezulátko v kostele Panny Marie Vítězné v levé ruce pozlacenou zeměkouli s křížkem a pravou rukou žehná návštěvníkům. Je oblečené do nádherných šatiček ze vzácných tkanin a krajek, na krku má zavěšený kříž zdobený českými granáty a na hlavě zlacenou korunu posázenou drahokamy.

PRO

 

Prosba školských sester

V letošním roce si připomeneme 120 roků od příchodu prvních školských sester do Slavkova u Brna. Proto se obracíme s prosbou na bývalé žákyně naší klášterní školy, které ji navštěvovaly v době našeho působení (tj. do r. 1950) nebo na jejich příbuzné. Prosíme Vás, zda je možné zapůjčit jakékoli materiály spojené s naší školou ­ fotografie, vysvědčení, sepsané vzpomínky, apod.

Materiály můžete donést osobně do kláštera, zaslat poštou nebo nás informovat telefonicky a domluvit eventuální vyzvednutí, pokud je to možné do konce února 2003.

Za Vaši vstřícnost a ochotu nám pomoci Vám mnohokrát děkujeme.

Školské sestry Naší Paní
Zahradní ul. 1433
684 01 Slavkov u Brna
tel. 544 220 378

 

Sbírka "Svatopetrský haléř"

Tato každoroční sbírka se uskuteční v neděli 23. února.

V roce 2002 se při ní vybralo téměř 11 milionů korun. Víte už, že tyto peníze vybrané z celého světa, jsou určeny k tomu, aby Svatý otec mohl jménem celé Církve přispět v naléhavých potřebách ke zmírnění důsledků náhlých neštěstí. Je to gesto hluboké solidarity Církve a znamení účinného soucítění ve formě rychlého a konkrétního finančního daru.

V loňském roce přišla nečekaně řada i na nás a na naši vlast: po povodních Svatý otec poskytl právě z tohoto fondu 30 000 EUR, to je téměř milion korun, našim potřebným lidem.

Jsme vám vděčni za vše, čím přispíváte během roku a během celého svého života.

Pán Bůh vám zaplať!

Vaši čeští a moravští biskupové

 

Štědrovečerní vinšování

V úterý 24.12. jsme navštívili nemocné ve Slavkově. Za hojné účasti (7) mladých ve dvou skupinách jsme zahráli několik vánočních písní, kterými byla vložena radost z Ježíšova narození do jejich i našich srdcí. Tak jsme potěšili lidi, kteří se nemohou pohybovat mimo svůj domov a s vytrvalostí nesou svoje každodenní bolesti.

Doufáme, že se letos najde více lidí, kteří se budou chtít obětovat pro zvěstování radostné zprávy.

(JAŠ)

 

Svatourbanské hody

Chtěli bychom poděkovat všem lidem, kteří se podíleli na uskutečnění hodů v roce 2002 a zároveň Vás tímto i letos pozvat na Svatourbanské hody, které se uskuteční 23.-25.5. Koho by zaskočila otázka: Kde se hody budou pořádat? Je to jednoduché, Slavkovský zámek.

Na konci února začnou zkoušky na hody. Zveme všechny mladé Slavkováky kteří rádi tancují, zpívají či mají jen zápal, aby se zkontaktovali s Ludmilou Hrazdílkovou nebo Janem Šujanem ml. Můžete se také přijít podívat na zkoušky, které začnou 1. března 2003 ve 20:00, v sále Pastoračního střediska (na faře) ve Slavkově.

Na hody se chceme dobře připravit a proto Vás také prosíme o Vaše pochopení, když se z fary bude linout zpěv hodových písní, zvláště v době postní, která má být hlubokým ztišením v nitru.

Děkujeme.

(JAŠ, LUH)

 

Tříkrálová sbírka 2003

Jedna legenda vypráví o sedlákovi, který nesl na zádech plný pytel pšenice a potkal Boha.   "Daruj mi pšenici!", prosí Bůh. Sedlák vyhledá to nejmenší pšeničné zrno a podá je milému Bohu. Ten promění pšeničné zrno ve zlato a vrátí mu je zpět. Tu má na sebe sedlák zlost, že nedaroval celý pytel  

Stejně jako loni proběhla i v letošním roce v naší farnosti Tříkrálová sbírka. V sobotu 4.ledna po požehnání otce Milana vyšlo do ulic Slavkova 14 skupinek dětí a mladých lidí. V kostýmech tří králů jsme navštěvovali domácnosti našeho města, zpívali tříkrálovou koledu a do zapečetěných pokladniček vybírali finanční příspěvek.

Ve farnosti se vybralo:

  • Slavkov 59 792, - Kč
  • Němčany 14 484,10 Kč
  • Hodějice 16 900, - Kč
  • Nížkovice 11 493,10 Kč
  • Heršpice 11 562,10 Kč
  • celkem 114 231,30 Kč

Ve Slavkově se vybralo zhruba o 6 tis. korun více než v loňském roce, v celé farnosti o 25 tis. korun!

Jak budou prostředky využity?

V roce 2003 bude získaná částka využita na následující projekty:

  • integrační víkendové pobyty pro děti z uprchlických táborů ­ Rousínov
  • domov pro matky s dětmi v tísni (dostavba domova, vybavení)
  • domov pokojného stáří a pečovatelské služby Bučovice (zakoupení automobilu pro pečovatelskou službu)
  • vybavení humanitárních skladů
  • podpora činnosti dobrovolníků Oblastní charity Hodonín.

Po skončení koledy jsme se vraceli na faru, kde pro nás bylo připraveno pohoštění a kde jsme si také sdělovali své zážitky.

Většinou jsme se setkali se vstřícným přístupem. Pouze někteří lidé vyslovili pochybnost, zda peníze opravdu půjdou tam, kam mají. Někdo řekl, že "na to nevěří", druhý, že "Tří králů je až 6.ledna." Také se našlo pár těch, kteří se domnívali, že se chceme obohatit sami a jednoduše zabouchli dveře. Přesto však byla většina těch, kteří své dveře otevřeli a do sbírky přispěli. Těmto lidem patří upřímné Pán Bůh zaplať, stejně jako všem, kteří se jakkoliv podíleli na organizaci celé akce.

Petra Dráždilová

Farní charita Slavkov tímto děkuje za sponzorské dary k občerstvení koledníků firmám: Maso-uzeniny Fr.Kuda, Potraviny Kořínek, VEST-Zd.Pavlík.

 

Z farní charity

Sv. Jan napsal: "Jestliže někdo vidí, že jeho bratr je v nouzi, ale zavře před ním svoje srdce ­ jak v něm může zůstávat Boží láska? Nemilujme jen slovem, ale i činem!"

/l Jan 3, 17-18/

Také v minulém roce přispívalo 107 dárců ve Slavkově, 36 v Němčanech a 30 v Hodějicích pravidelně měsíčně na potřeby charity.
Z těchto příspěvků bylo odesláno:

  • 6000,-Kč humanitární pomoc Kongo
  • 2865,-Kč humanit. pomoc Afganistan
  • 5200,-Kč humanit. pomoc pro Ukrajinu
  • 3600,-Kč na léky pro malomocné
  • 2000,-Kč misijní bance
  • 6800,-Kč sestrám Matky Terezy ­Indie
  • 4200,-Kč Křesť. mezinárodní solidaritě
  • 4300,-Kč do Rwandy ­ adopce na dálku chlapce Sandyho
  • 5400,-Kč do Indie ­ adopce na dálku chlapce Nithina
  • 3000,-Kč oblastní charitě Hodonín
  • 3000,-Kč diec. charitě Brno, záplavy
  • 5000,-Kč diecézní charitě České Budějovice ­ záplavy
  • 1700,-Kč Diakonii Broumov za odvoz humanitární pomoci
  • 855,-Kč za kazetu o adopci na dálku
  • 500,-Kč Nadaci podané ruce

Celkem 54420,- Kč

Pokud se chcete také zapojit do pomoci Charitě, přihlaste se u paní Dráždilové nebo paní Schneiderové, v Němčanech u paní Blanky Svobodové a v Hodějicích u paní Neumannové. Měsíční příspěvek činí minimálně 15,-Kč.

 

Matriky

Skrze svátost křtu se zrodili pro život s Bohem:

Tereza Markéta Blaháková ze Slavkova *2002, křest 8.12. 2002
Ivana Kateřina Macháčková ze Slavkova *2002, křest 8.12. 2002
Helena Marie Radvanová ze Slavkova *2002, křest 29.12. 2002
Veronika Novoměstská ze Slavkova *2002, křest 29.12. 2002
Pavel Novoměstský ze Slavkova *2000, křest 29.12. 2002
Ondřej Doležel ze Slavkova *2002, křest 29.12. 2002

Branou smrti prošli a před Boží tvář předstoupili:

Marie Hrdová ze Slavkova, *27.8.1913, +21.11.2002
Marie Knéslová ze Slavkova, *29.10.1934, +27.11.2002
Arnošt Šujan z Němčan, *1.6.1951, +29.11.2002
Jaroslav Moudrý z Hodějic, *19.8.1939, +4.12.2002
Bohumil Borovička, *20.11.1915, +14.12.2002
ctih. sestra Celina - Emma Thrulová, *18.8.1907, +19.12.2002
Zdeněk Hevera, *7.3.1931, +20.12.2002
Stanislav Stupka, *30.10.1929, +10.1.2003
Josef Vodák, *4.4.1923, +15.1.2003

 

Statistika farnosti 2002

I když duchovní život a vztah k Bohu se nedá ničím měřit, přesto může statistika farnosti něco ukázat.

  • Křty 38 (Sl 23, Ně 5, Ho 3, He 2, Ní 3, cizí 2). Z toho byli pokřtěni 4 dospělí.
  • Sňatky 23 (Sl 12, Ho 4, He 1, cizí 6)
  • 1. sv. přijímání 30 (děti Sl 18, Ně 6, Ho 2 a dospělí 4).
  • Biřmování 41 (37 biskupem, 3 farářem při křtu a 1 v nebezpečí smrti).
  • Svaté přijímání při mši kolem 50.000
  • Svátost nemocných 252 (z toho 201 společně a 51 doma jednotlivě).
  • Pohřby 52 (Sl 30, Ně 9, Ho 6, He 1, Ní 3), jedna třetina je rozloučení ke kremaci
  • Bohoslužeb celkem: 946 (mší sv. nedělních 322, všedních pro děti 110, ve všední dny 514).
  • Náboženství dětí 141 (Sl 84, Ně 34, Ho 13, He 10)
  • Osoby - kněží 3, jáhen 1, řeholnice 17, katecheté 7.
  • Kostely a kaple celkem 11:
    2 farní (Slavkov a Nížkovice), 3 filiální (Němčany, Hodějice a Heršpice), a 6 kaplí ( sv. Jakuba na faře, klášterní u sester, Lutršték, sv. Jan Křtitel na Špitálce, sv. Urban a sv. Kříž na zámku).
  • Sbírky odeslané na různé účely: Celkem 292.897 Kč (na sv. Otce 19.750, na charitu 21.382, na bohoslovce 16.515, na círk. nemocnici 5.150, na misie 28.100, na povodně 152.000, na potřeby diecéze 50.000). Na tyto účely přispěly jednotlivé obce: Slavkov 161 tis, Ně 53 tis, Ho 35 tis, He 17 tis, Ní 27 tis.

P. Milan Vavro, farář

 


Obdarováni jsme byli všichni, ale ne všichni to vědí a umí děkovat.


Opravy objektů 2002

V loňském roce probíhaly práce na šesti místech ­ rekonstrukcích 4 kostelů, fary a na novostavbě farních garáží. Poděkování patří vám všem, kteří přispěli ve sbírkách.

Ve Slavkově bylo na kostele provedeno dokončení fasády západní stěny k zámku a první etapa opravy pískovcového soklu v hodnotě 683 tis, na faře osazení nových oken v přízemí, oprava kamenného soklu a vstupního schodiště 578 tis, nové dvojgaráže 225 tis, energie 91 tis. Ve spolupráci s Městem, které poskytlo dlažbu, byly zadlážděny chodníky před farou. Dotace státu byla 1 milion Kč a z Města 115 tis.

K tomu proběhla ve farním kostele údržba varhan, zakoupena nová číselnice, nástěnky a nábytkem vybavena farní knihovna. Na faře pořízen nábytek kanceláře, do pastoračního střediska kuchyňská linka, věšáky, botníky, a zátěžový koberec. Vše v hodnotě 138 tis, z toho část 71 tis. byla hrazena z daru Kirche in Not z Německa. V tomto roce se bude pokračovat na opravě kamenného schodiště kostela a dokončení úprav ploch kolem objektu.

V Němčanech na Lutrštéku proběhla za pomoci místních farníků velká a rychlá akce na odvlhčení podlahy, stěn a okolí kostela . Během dvou měsíců byly v uvnitř osekány omítky, vykopána podlaha, vyzděny větrací kanálky, navezen štěrk a zabetonováno. Venku výkop kolen stěn, zásyp kamenivem s drenáží, zadláždění okapového chodníku a prostor u kostela, položena kanalizace děšťových vod. Kromě hodnoty svépomocných prací vydáno 169 tis, záloha na dlažbu je 84 tis. korun. Dotace obce byla 100 tis, Kč. Letos dokončíme interiér opravou elektroinstalace, omítnutím stěn a stropů, ze kterých padá omítka, výmalbou a položením dlažby alespoň v lodi kostela.

V Hodějicích jsme popisovali opravy během roku, celkem bylo vydání 1.050.000 Kč a dotace obce byla 600 tis. Letos budeme splácet dluh, který zůstává po splacení dalších faktur v lednu 240 tis.

V Heršpicích byl splacen dluh 81 tis, zůstává dluh ze stavby kostela 67 tis. Další akcí budou zřejmě nové lavice.

V Nížkovicích bylo započato s úpravou schodů do kněžiště a připraven podkladní beton. Předtím byl proveden průzkum vrstev zeminy, protože klenba presbytáře je již mnoho let narušená a poslední dva roky značně praská. Letos dojde k její opravě a bude vyzděn podstavec pod svatostánek a plocha presbytáře vydlážděna mramorem. Úprava mramorových schodů, dlažba, betonovování a signalizace zabezpečení stály 125 tis. korun. Obec přispěla 25 tis. na zabezpečení.

 

Ekonomická rada 4.12.2002

Před jednáním ERF složili všichni přítomní členové slib, který potvrdili svým podpisem.

Hřbitovní kaple sv. Jana Křtitele a bývalý špitál na ulici Špitálská ve Slavkově u Brna. Rada projednala možnost bezúplatného převodu - darování - z majetku města Slavkova u Brna do vlastnictví farnosti. Pod kaplí je hrobka, kterou bude nadále užívat město Slavkov u Brna. Rada po zvážení jednohlasně (všech 8 přítomných) dala souhlas k přijetí tohoto daru od Města. Své rozhodnutí opřela o skutečnost, že na opravy nemovitosti je městem zpracovávána dokumentace a je příslib získání státních dotací z Programu regenerace městských památkových zón. Další volné prostory bývalého špitálu mohou být využity pro potřeby farnosti a nájem pohřební služby.

Hroby na místním hřbitově. Farnost má na hřbitově 5 hrobů místních duchovních. Poplatek za hrobové místo bude zaplacen na dalších 10 let.

Výmalba farního kostela po dokončení opravy vstupního schodiště si vyžádá velkou přípravu, počítá se s déle trvajícím přerušením bohoslužeb.

Příprava inventarizaci majetku farnosti. Členové mají za úkol provést inventarizaci a evidenci majetku. Každý obdrží kopie formulářů a instrukcí a na příští schůzce se dohodne konkrétní postup pro každý objekt.

 

Přehled rekonstrukce kostela a fary ve Slavkově 1995 - 2002

1. Oprava střechy kostela a fary

Probíhala v letech 1995 - 1998. Při průzkumu bylo zjištěno, že jedna třetina krovu musí být nahrazena novými prvky. Bylo také nutné vyčistit povrch dřevěné klenby kostela, kde se nashromáždilo během 200 let několik konteinerů prachu a suti ze staré krytiny. Střecha byla pokryta novou taškou Bramac, opatřena novými titanzinkovými okapy a hromosvody.

Cena střechy celkem 4.123.000,- Kč (podíl 3.200 tis. fond Záchrany architektonického dědictví, 230 tis. Okresní úřad Vyškov, 300 tis. Město Slavkov a 393 tis. farnost).

2. Rekonstrukce hodin

Došlo také k sejmutí kamenného ostění hodin, u kterých hrozilo zřícení. Tyto se navrátily na střechu kostela až po rekonstrukci na konci roku 2000. Cena hodin celkem 986.000,- Kč

Na této částce se podíleli 104 tisíci občané při veřejných sbírkách, 106 tis. se vybralo od věřících při bohoslužbách, 500 tis. darovalo Město Slavkov a ostatních 276 tis. bylo z příspěvku státu.

3. Obnova fasády kostela

Během let 1999-2002 jsme mohli postupně sledovat obnovu průčelí, potom východní a nakonec západní stěny. V místech, kde byly stěny zavlhlé, byla odvedena dešťová voda kanalizací a použita sanační omítka. Věž byla opravena a natřena pomocí horolezecké techniky, stejně tak horní části stěn v úrovni oken. Během fasádních prací došlo také k instalaci zařízení ochrany proti divokým holubům, kteří škodí více stavbám ve Slavkově. Jde o plastické hroty nebo napěťové vodiče umístěné na římsách. Okna kostela byla opravena a do okenních otvorů ve věži instalovány sítě proti vnikání ptactva. Kolem zdiva kostela byl vybudován okapový chodník s kamenným zásypem proti vzlínání vlhkosti do stěn. Nápisy v tympanonu průčelí byly pozlaceny plátkovým zlatem a restaurován výjev Rozeslání učedníků a erb Kauniců.

Cena fasády celkem 2.898.000,- Kč.

Práce budou pokračovat v tomto roce na opravě kamenného soklu kostela a opravou vstupního schodiště. Poslední akcí, která si vyžádá velkou částku bude výmalba interiéru chrámu a plánuje se na rok 2004.

4. Rekonstrukce fary

V letech 1999-2002 se podařilo opravit celý interiér a zároveň přestavět budovu na pastorační středisko se zimní kaplí, s učebnami, kuchyňkou a sálem, západní křídlo na faru vybavenou třemi byty pro duchovní, kanceláří a malým sálem. Z fondu Regenerace městských památkových zón byly částečně hrazeny rekonstrukce sanačních omítek, fošnových podlah, dlažeb, výmalby, oken a dveří, dále statika, fasáda a úpravy do původního stavu.

Celkem oprava fary 4.685.000,- Kč

Na tyto práce poskytly příspěvky: fond Regenerace ve výši 2.443.000,- Kč, Město Slavkov 741.000,- Kč a farnost 381.000,- Kč. Kromě toho se farnost podílela částkou 1.120.000,- Kč na úhradě instalací vodovodu, plynovodu, topení, kanalizaci, elektroinstalaci a vybudování bytů se sociálním zařízením. Navíc byly odvedeny svépomocné práce v hodnotě 1 milionu korun.

Celková cena rekonstrukce kostela a fary 1995-2002: 12.692.000,- Kč.

Podílely se na ní tyto instituce:

  • státní příspěvek 8.543.000,- Kč (Ministerstvo kultury ­ RMPZ a ZAD),
  • farnost ze sbírek 2.209.000,- Kč,
  • Město Slavkov 1.541.000,- Kč
  • Okresní úřad Vyškov 400.000,- Kč.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem lidem, farníkům i občanům, kteří se zapojili do tohoto díla a přispěli do sbírek. Poděkování také patří představitelům Města Slavkova a státní správy, kteří zprostředkovali příspěvky a pomohli při jednáních v průběhu oprav. Věřím, že máme radost z toho, že se náš slavkovský chrám Vzkříšení Páně opět zaskvěl ve své kráse.

P. Milan Vavro, farář

 

Farní tábory pro děti

1. RODINNÝ TÁBOR se zvýšeným zdravotním dohledem pro mladší děti samostatně od 7 let, včetně dětí nemocných nebo hendikepovaných, které na běžný tábor nemohou jet, a pro rodiče nebo celé rodiny i s menšími dětmi.

Místo: Zdravá Voda u Žarošic, ubytovna, 12.-19. července 2003, cena 1000 Kč dítě do 12 let, 1200 Kč dospělý. Program: přizpůsoben i slabším účastníkům, pro rodiče dvoudenní duchovní program, vedoucí Anna Kotvrdová.

2. TÁBOR PRO ŠKOLNÍ DĚTI od 8 do 14 let (oddíl dívčí a chlapecký). Místo: Rakovecké údolí, stanový tábor skautů z Pozořic, 9.-16. srpna 2003, cena 1.100 Kč, vedoucí jáhen Josef Kubeš. Počet míst je omezený.

Poznámka: školní děti se mohou účastnit obou táborů.

 

INZERCE

Rodina ze Slavkova hledá pro své postižené dítě zájemce o částečnou denní pomoc (pondělí ­ pátek).
Kontakt u P. Milana.