UrbaNet
WWW stránky farnosti Slavkov u Brna.
Zpět na úvodní stránku
Zpět na seznam čísel

UrbánekFarní časopis Urbánek
Postní doba 2002


  Obsah:
  Slovo kněze: Postní doba
  Svědectví: Napiš svědectví
  Vzdělání: Patero církevních přikázání
  Anketa: Anketa
  Poutní místa: Co je to pouť
  Společenství: Zůstaňte zde a bděte
  Reportáž/Modlitba: Živý betlém
Modlitba ženy
  Farnost:

Kronika farnosti
Život farnosti

  Charita: Jak jsme použili dary věnované v roce 2001
  Na závěr: Něco pro zasmátí

 

 

 

Slovo kněze

 

Postní doba

Má to být doba  naší vnitřní obnovy, kdy snahou o obrácení a pokáním chceme očistit to, čím jsme porušili stav získaný na křtu a velikonocemi se opět přiblížit k Bohu. Toto je věc celého společenství církve, nikdo nemůže říci, že to nepotřebuje a nikdo také na to nestačí sám.

Také nám nemůže být lhostejný stav světa, ve kterém žijeme, vždyť pro něj zde také církev je.  Kristovo utrpení je stále živé a aktuální ve všech oblastech života naší společnosti, ve které i my žijeme a která půst neregistruje. Naším pokáním a obrácením ke Kristu jde sice o naši osobní obnovu, ale  děje se skrze ni i uzdravování tohoto světa, za který jsme jako křesťané odpovědní.

(P.M.)

Každoroční prožívání
postní doby
je příhodný čas pro vystoupení
na posvátnou horu Velikonoc.
Postní doba připravuje
katechumeny  i věřící na slavení
velikonočního  tajemství...

 

V tomto postním čísle objevíte, milí čtenáři, některé „novoty“, kterými reagujeme na vaše připomínky z anket o časopise Urbánku a o životě naší farnosti.

První změna je rozšíření redaktorů Urbánku. Změnili jsme částečně i rozvrh listu, kde se objeví pravidelně články o vzdělání ve víře, svědectví z vašeho života s Bohem, anketu nebo reportáž či rozhovor. Zařazen je popis poutních míst,  kvíz a zprávy z farnosti. Pro postní dobu je zde nabídka programů, o které byl zájem – biblická hodina o sv. Pavlu, Eucharistická adorace, modlitba a setkání nad Božím slovem s možným rozhovorem s knězem o životě víry.  A protože jste také vyjádřili touhu po duchovní obnově, připravujeme o velikonocích farní duchovní obnovu života víry „Kurz Filip“ na Vranově u Brna.

Budeme se s kněžími a se  spolupracovníky snažit o to, abychom se skrze tuto nabídku přiblížili k Pánu i k sobě navzájem.

         Otec Milan

 

Obnova člověka
se uskutečňuje
skrze obrácení  a příklon k Bohu,
nikoli skrze kratičkou otočku,
letmý pohled jiným směrem,
nýbrž ve vykročení na cestu
jiným směrem.
Tady však již jde
o celoživotní proces.
Myslím,
že mnozí vlastně neputují...

(P. Hans Buob)

Na poušti jsi viděl, jak tě Hospodin, tvůj Bůh, nese celou cestou,
po které jste šli.

(4 MOJ 1,31b)

 

 

Svědectví

 

Napiš svědectví

Svědectví, to je vlastně má zkušenost s Bohem. Rád takové články čtu. Zkušenost sám také mám, ne však napsanou. Kdysi dávno, na začátku své konverze jsem to ani nenazýval svědectvím. Připadalo mi to vždy jako náhoda. Až časem…..

            V loňském roce společenství rodin dostalo nabídku zorganizovat Živý Betlém. Raději jsem to přešel bez povšimnutí. Nelákalo mě to. Ostatní však tuto nabídku časem začali brát vážně.

            Začalo se s vymýšlením programu. Nemůžu trhat společenství. Připojuji se a vymýšlím si. Nechci jen nějaký folklór. Rád bych, aby to bylo připomenutí Božího narození. Líbí se mi využít boční vchod do kostela. Všude je však nepořádek. Asi je to trochu divné přání. Maruška má pěkný scénář. Kdo však bude hrát Marii a Josefa? Kolem je ticho. Nikdo. Já? Zeptejte se raději mé ženy. Začíná to být vážné. Svěřujeme vše Pánu. Prosíme o jeho vedení a pomoc. Prosíme o správnou volbu místa, úklid hromad, příhodné počasí, sníh, prosíme o zdraví pro účinkující. Odevzdáváme vše, co není v našich silách. Určujeme termín. Snad bude všem vyhovovat. Rozdělujeme úkoly. Mám na starosti zvířata. Ovce a telátko by se v okolí daly sehnat. Horší je to s oslíkem. ZOO Vyškov mi jej přislíbila, mám však ještě zavolat později. Je změna, již ho má zamluveného milonická farnost. Doufám, že ne na stejný den. Další domlouvání. Nakonec nám slíbili, že ho dovezou i s ovečkou. Odvoz zpět si musíme zařídit. Sháním auto. Místo toho se mi nabídne sponzor. Je mi přislíbena pomoc s ustájením i zařízen odvoz zpět. Úžasné. Bohu díky.

            Upřesňujeme celý program. Odmítám panenku do jeslí. Nejraději bych zvýraznil Boží narození v lidských srdcích. Ale jak? Raději nějakou ceduli. Nebudu stát s panenkou, když Pán je živý. Nevím. Vše ostatní je domluvené. Skončíme před svatostánkem krátkou adorací. Stále všechno předkládám Pánu. Prosím i o zdraví pro manželku, která má stále antibiotika. Téměř předposlední den přichází nápad, jak zahrát okamžik narození. To by mohlo být ono. Využívám také možnost nechat se namaskovat. Stačí plnovous. Svěřuji to odborníkovi, který již pozměňuje mou ženu. Ani jsem neměl moc času se prohlédnout. Vyrážíme – s pomocí Boží. Svatá Maria, sv.Josefe, přimluvte se prosím, za nás všechny.

            Na závěr ještě jednou Bohu díky. Mnoho divů jsi už vykonal, můj Bože, Hospodine, ve tvých úmyslech s námi se ti nevyrovná nikdo. Chci je rozhlašovat, mluvit o nich, je jich tolik, že je vypovědět nelze. (Ž40/6)

            A velký dík všem nejmenovaným, kteří se na přípravě podíleli a odmítli jakékoliv finanční vyrovnání.

                                   Mirek, Josef L.

 

Vzdělání

 

Patero církevních přikázání

CÍRKEV UKLÁDÁ VĚŘÍCÍM:

1.  O NEDĚLÍCH A ZASVĚCENÝCH SVÁTCÍCH SLAVIT MŠI

Zasvěcené svátky jsou:

  • slavnost Narození Páně (25.12.)
  • slavnost Matky Boží Panny Marie (1.1.)

Velmi se doporučuje slavit bohoslužbu na Zelený čtvrtek, Velký pátek a v den slavnosti Vzkříšení, a dále na slavnosti liturgického roku a na Popeleční středu.

 

2.   ALESPOŇ JEDNOU ZA ROK SLAVIT SVÁTOST SMÍŘENÍ

Toto je minimum. Duchovní život vyžaduje častější přijetí svátosti.

 

3.   ASPOŇ JEDNOU ZA ROK PŘIJMOUT TĚLO KRISTOVO, A TO O VELIKONOCÍCH

Splněním těchto dvou bodů se dostojí zákonu. Církev však doporučuje, aby věřící přijímali Tělo Kristovo co nejčastěji a aby pravidelně konali svátost smíření; dopustí-li se těžkého hříchu, aby ihned obnovili přátelství s Bohem dokonalou lítostí a co nejdříve se z hříchu vyznali.

 

4.   KONAT POKÁNÍ A VYJADŘOVAT TO I KAJÍCÍMI  SKUTKY

Kající skutky jsou:

  • sebezápor – např. odříct si z jídla a pití (maso, sladkosti, káva, alkohol, cigarety), zábavu (televizi, tanec), vyřídit nepříjemné záležitosti
  • skutky zbožnosti – např. slavení bohoslužby, modlitba, duchovní četba, studium křesťanské nauky
  • skutky lásky – např. služba bližním, občanskému i církevnímu společenství.

Vlastním údobím pokání je doba postní, kdy křesťan mj.pomocí vnitřního usebrání a kajících skutků usiluje o hlubší sepětí s Ježíšem Kristem. Toto pokání vrcholí obnovou křestního vyznání při slavnosti Vzkříšení.

Vlastním dnem pokání a kajících skutků je pátek, pokud není slavnost.

Na Popeleční středu a Velký pátek je přísný půst: nejíst maso (závazné od 14 let) a nejíst dosyta (závazné od 18 do 60 let).

Před přijímáním Těla Kristova je eucharistický půst: jednu hodinu nic nejíst a nepít. Voda a nezbytné léky tento půst neporušují. Pro zvláštní okolnosti jsou výjimky.

 

5. HMOTNĚ SE PODÍLET NA PÉČI CÍRKVE O BOHOSLUŽBU A O POTŘEBNÉ LIDI.

Jde o podporu života církve světové i ve farnosti. Nenechávejme tuto starost pouze na některých jednotlivcích a rodinách.

 

 

 

Anketa

Anketa je za námi !

A co nám prozradila?

           

Přiznám se, něco takového jsem dělala poprvé v životě, a tak mi to dalo do těla. Odpovědí se díky zapáleným redaktorům sešlo dost. Několika z Vás milých čtenářů jsme se zeptali na pět lehkých otázek, na které bylo ne vždy snadné odpovědět. Ptali jsme se zástupců všech věkových skupin, takže věřte, že výsledek je objektivní. Líbily se mi Vaše odpovědi, u některých jsem se zamyslela, u jiných pousmála.

           První otázka, na kterou odpověděli všichni dotázaní, zněla: Co se mi na naší farnosti líbí? Tolik chvály!!! Aby nám náš pan děkan nezpychl.  Dětem a nejen jim se líbí dětské mše svaté, hraní na kytaru, soutěže. Dále pak tábory a výlety. Myslíte si, že farnost je oproti dřívějšku živější, že se stále něco děje, pořádají se různé akce, setkání, schází se společenství všech věkových skupin. Prostě žije! V neposlední řadě, chvála na kněze, jsou přičinliví, mladí, snaží se a opravují.

            Na druhou otázku odpověděli také téměř všichni. Co se mi nelíbí a co mě bolí, co bych chtěl a změnit a jak?   Opět začnu u nejmladších. Více výletů, her, kroužků, mše svatá by mohla být kratší! V Hodějicích by chtěli varhaníka a v Nížkovicích vlastního kněze a více mládeže ve farnosti. Pan děkan nestíhá a proto i zapomíná. Nelíbí se Vám chování některých lidí, zvlášť těch, co si sednou na kraj lavice a nechtějí se posunout. Raději se nechají oblézat. No a ta věčná zima!

            Další otázka souvisela s ochotou. Co jsem pro to ochoten udělat? (Samozřejmě pro zlepšení). Většina z Vás je ochotna pomoci a zapojit se do organizování akcí, ale pouze v případě, že je někdo osloví, požádá. Velkou pomocí jsou jistě i modlitby.

            Čtvrtou otázkou jsme se dostali do duchovna. Co postrádáte v duchovním životě farnosti? Zde se sešlo odpovědí již poněkud méně. Duchovní obnovy a cvičení, diskuse o věcech všedního života, setkávání se s farníky a knězi i mimo mše svaté, to byly Vaše nejčastější odpovědi.

            Poslední otázka byla tak trochu na tělo. Co by jste potřebovali pro svůj duchovní život? Nejvíce opakovanou odpovědí bylo více času. Dále pak duchovní cvičení, obnovy, klid, volnost, hudbu, čistotu a samozřejmě víru.

Na konec uvádím několik odpovědí, které mě zaujaly:

  • Chlapec 10 – Líbí se mi, že se mohu scházet s Pánem Bohem a se všemi lidmi společně.
  • Žena 34 - Duchovní obnovy – posílí, když jsou krátké, tak člověk může přestat myslet na rodinu, odreagovat se, nabrat sílu. Kdyby byly delší, neměla bych tam jako matka stání a nemohla bych se tak soustředit.
  • Žena 48 – Líbí se mi kostel, který se díky p.faráři a obětavým lidem dává do pořádku, líbily se mi oslavy, spojené s novými hodinami, líbí se mi, když se do života farnosti zapojují děti a mládež.
  • Dívka 12 – Nelíbí se mi, že mše svatá trvá p.farářovi tak dlouho. Místo toho náboženské výlety, prohlídky historických míst, kostelů a farností.
  • Žena 20 – Nelíbí se mi, jak se mezi sebou chovají různé generace.
  • Žena 54 – Každý  z nás by se měl změnit, každý by měl začít sám u sebe, abychom se měli více rádi.
  • Muž 37 – Postrádám eucharistickou úctu ve vztahu k Pánu (bázeň Boží).
  • Žena 70 – Kněží málo mluví k mládeži, aby byla slušná ke starším.
  • Muž 19 – Uvítal bych setkání s vrstevníky.
  • Muž 37 – Potřebuji čas na odpočinek, příklady svatých, svědectví života svatých, život z víry, vzájemné povzbuzení.
  • Žena 48 – Hudba! Té není nikdy dost. Možná by bylo zajímavé, kdyby v nádherném prostředí slavkovského chrámu častěji zaznívala koncertně jakákoliv kvalitní hudba.
  • Žena 69 – Abych nemusela chodit ke zpovědi, nelíbí se mi zpovědník, moc se vyptává.

Zpracovala PRO

Co je to pouť?

            Papež Jan Pavel II. píše o pouti tato krásná slova: Pouť je jedním ze znamení, které dosvědčuje víru a napomáhá zbožnosti křesťanského lidu.

            Pouť „odpovídá situaci člověka, který rád popisuje svůj život jako cestu. Od narození až po smrt prožívá každý vlastní situaci putujícího člověka. Písmo svaté dosvědčuje mnohokrát hodnotu putování na svatá místa; bylo tradicí, že Izraelita šel na pouť do města, kde se uchovávala archa úmluvy nebo že navštívil svatyni v Betelu (srov.Sd 20,18) nebo svatyni v Šílu, jež byla svědkem vyslyšení modlitby Anny, Samuelovy matky (srov. 1 Sam 1, 3). Také Ježíš se dobrovolně podřídil zákonu a s Marií a Josefem putoval do svatého města Jeruzaléma (srov. Lk 2, 41). Dějiny církve jsou živým deníkem nikdy nekončícího putování. Poutě do města svatých apoštolů Petra a Pavla, do Svaté země nebo do starobylých i nových svatyní, zasvěcených Panně Marii a svatým, jsou cílem mnoha věřících a prohlubují jejich zbožnost.

            Pouť byla vždy významnou chvílí v životě věřících a v různých dobách nabývala rozdílných kulturních výrazů. Připomíná osobní putování věřícího po stopách Vykupitele: je cvičením účinné askeze, pokáním za lidské slabosti, stálou bdělostí nad vlastní křehkostí, vnitřní přípravou na obnovu srdce.       Skrze bdění, půst a modlitbu poutník postupuje po cestě křesťanské dokonalosti a za pomoci Boží milosti se snaží dojít „k mužné zralosti, k onomu věku, kdy se na nás uskuteční Kristova plnost“ (Ef 4, 13).“

            Z ankety o Urbánku vyplynulo, že byste přivítali články o historii poutních míst. Těšte se! Od příštího čísla budete moci na stránkách našeho farního časopisu najít informace o  poutních místech nejen doma, ale i v zahraničí.

(PRO)

 

Společenství

 

"Zůstante zde a bděte!"

            Tu a tam slyším, jak v různých farnostech drží věřící  tzv. "modlitební stráž u Božího hrobu". Podivovala jsem se, že třeba na malé vesnici na Vysočině se najde tolik lidí, že nepřetržitě od večera Zeleného čtvrtku až do Bílé soboty do Vzkříšení, ve dne v noci, se střídají v modlitbě v kostele. Inspirovalo mě to a přemýšlela jsem, zda by se to mohlo uskutečnit také u nás ve Slavkově.

            Letošní  noční adorace 19. ledna se bez problémů obsadila. Ukázalo se tedy, že je v naší farnosti dost lidí, kteří dokáží něco opustit, najít si čas pro Pána a vyprošovat požehnání pro sebe i druhé. Mnozí z nás prožili zkušenost, že to ani není tak těžké v noci vstát a jít se  modlit a byli jsme překvapeni, že ta hodina byla tak krátká.

"Má duše je smutná až k smrti. Zůstante zde a bděte!" Mk 14, 34

Tuto prosbu Ježíš vyslovil v Getsemanské zahradě, když věděl, že jeho utrpení je blízko. V této větě se skrývá jeho přání - nechce být sám, touží po naší blízkosti, aby nás mohl obdarovat a uzdravovat.

            Zkusíme tedy letos Ježíšovu výzvu poslechnout doslova. Zahájíme tradici "Bdění s Ježíšem"  od večera Zeleného čtvrtku do večera Bílé soboty - tedy asi 48 hodin. Ve dne by  se mohly zapojit  děti, které mají velikonoční prázdniny, v noci především mládež a ti, kteří nemusí ráno brzy vstávat.

           Až se bude blížit Svatý týden, bude v kostele list, kde se mohou zapsat celá společenství, rodiny i jednotlivci, kdy chtějí bdít. Budeme bdít s Pánem jako s přítelem, kterého nechceme opustit v jeho nejtěžší chvíli utrpení a smrti. Bude to nová příležitost  k hlubšímu prožití všech velikonočních událostí ve Svatém týdnu.

(NIKA)

 

Reportáž / Modlitba

Živý betlém

Na svátek sv. Štěpána jsme se radovali z narození Pána Ježíše u živého betléma. U bočních dveří kostela vyrostla betlémská stáj, v níž našla útočiště svatá rodina. Nechyběli pastýři, živý oslík, ovečka a býček.

            Ke zpěvu koled, k poslechu zvěsti o narození Pána Ježíše a k prosebným modlitbám za rodiče, děti, za město Slavkov, za naši zem i za mír ve světě se shromáždil velký zástup lidí. Ty všechny pozvala na závěr Svatá rodina do kostela k malému rozjímání před svatostánkem, u jesliček… Každý se tak mohl v tichu poklonit Dítěti – Ježíši.

            U živého betléma byla vyhlášena sbírka školních potřeb a hraček pro děti na Ukrajině, která pokračovala v kostele až do 6.ledna. Bylo darováno 5 krabic školních potřeb (aktovky, pastelky, křídy, pera, tužky, kancelářské papíry, omalovánky, pravítka….) a 2 krabice hraček. Tyto dary byly předány do střediska Nové naděje v Brně a  odtud putují k ukrajinským dětem. Všem dárcům Pán Bůh zaplať.

            Děkujeme všem, kteří vytvořili program. Zejména hudebníkům pod taktovkou pana M. Hrazdílka, Broučkům pod vedením paní Šujanové, panu Spáčilovi a Hrazdílkovi za přepravu zvířat, paní Schneiderové za organizaci sbírky, a všem vám, kteří jste přišli.

            Světlo a požehnání vánoční noci ať prozáří celý tento nový rok, ať prozáří celý náš život!

Za organizátory M.Červinková

 

MODLITBA ŽENY

(přeloženo z němčiny)

P a n e, nemám nikoho,
s nímž bych mohla mluvit.
Můj muž ulehne v noci
unaven a spí,
a ve dne krouží jeho myšlenky
kolem jeho práce,
je vyčerpaný
a nechce slyšet,
co rozčiluje a zlobí.

P a n e, mám úzkost,
moje děti se ti vzdalují.
Nevěří, že jsi, Bože.
Říkají, že tě vymysleli lidé,
chtěly by důkazy, že jsi!
A já mám tak málo slov,
protože tohle nemá co dělat
se slovy.

P a n e, mám úzkost,
že moje děti spějí
k zahynutí ve světě.
Brzy opustí náš domov.
P a n e, zůstaň s nimi,
I když tě opouštějí,
P a n e, ty je neopusť!

Příspěvek k únorovým osobním modlitbám za sílu pro snášení těžkostí v rodinách vybral JUDr. Miloslav Honek

 

 

Kronika farnosti Slavkov u Brna roku 2001

  • 1.1.2001 po poslední mši sv. ve 2. tisíciletí ve slavkovském kostele vstup do 3. tisíciletí ve Slavkově odbitím obnovených kostelních hodin, Svátostné požehnání městu za účasti tisíce lidí na náměstí před kostelem
  • 5.1. zakončení Svatého roku ve farním kostele, symbolické uzavření bočního vchodu
  • v lednu Alianční týden a bohoslužby jednotlivých církví ve svých prostorách, zakončení spol.bohoslužbou v evangelické kapli ve Slavkově
  • zahájení přípravy na biřmování (30 mladých a 20 starších) a farního kurzu animátorů pro mládež na tábory
  • karneval dětí na faře před masopustem
  • Křížové cesty stavů o postních nedělích, nejvíce bylo školních dětí (56)
  • poutě farnosti na Květný pátek do Sloupu, v květnu do Medjugorie s farností Radešínská Svratka a P. Habrovcem, v červnu do Zlatých Hor
  • postní sobotní duchovní obnova s jáhnem Kincem z Prosetína
  • podruhé neobvyklá křížová cesta městem Slavkovem ve 21h za účasti 200 věřících s modlitbou za současné utrpení a nespravedlnosti
  • 22.4. Chrámový sbor z Darney z Francie, řízený místním farářem, zpívá latinskou mši v 8h v kostele a odpoledne na zámku
  • 1. května pěší pouť na Lutršték
  • na Den matek pěkné vystoupení dětí „Broučci“
  • v květnu čtyři ekumenické biblické hodiny v kulturním domě, přednáší kazatelé z církví katolické, evangelické, husitské a adventistů
  • naši ministranti na Diecézní pouti ministrantů s otcem biskupem získali v liturgické soutěži děkanátů II. místo
  • druhé slavkovské Svatourbanské hody 25.-27. května, průvod se sochou sv. Urbana od radnice, mši sv. slouží prelát Mons. Ludvík Horký z Brna, za účasti starosty města Petra Kostíka, radních a všech stárků
  • někteří mladí na pouti mládeže do Kostelního Vydří s o. biskupem
  • na ukončení školního roku na Lutrštéku připravila mládež hry a táborák
  • koncem srpna někteří slavkovští farníci na pěší pouti na Velehrad
  • Na 5. ekumenické bohoslužbě SIS přednesl v kostele slovo Petr Pithart a nový hejtman Stanislav Juránek
  • na podzim hrály děti na faře loutkové divadlo a mládež z Cimrmanovské herecké společnosti Lipany uvedla některé hry Járy Cimrmana
  • na sklonku roku proběhla charitní sbírka mincí států EU
  • v listopadu byla otevřena v oratoři pod kůrem farní knihovna a prodejna knih a liturgických předmětů
  • v prosinci byly podány do Ženevy žádosti na odškodnění za odebrané zvony ve II. svět. válce ze všech kostelů ČR (ve farnosti asi 2 tuny zvonů)
  • v adventu uspořádali rodiče s dětmi pásmo písní a povídek „Ta první svíce adventní“ a tatínci tvořící kvarteto zahráli několik skladeb
  • o vánocích byla v každém kostele „půlnoční“

 

Život farnosti

 

Přehled úkonů duchovní služby za rok 2001

            Křty 23 (17 dětí do 1 r., 4 do 7 let, 2 dospělí), sv. přijímání přibližně 38 tisíc, prvních sv. přijímání 22 (Sl10, Ho3, Ně6, He1, 2 dospělí), sňatků 11, svátost nemocných společně udělených 289, pravidelné měsíční návštěvy starých a nemocných 50-60, pohřbů 32 (z toho 12 ke kremaci). Každý týden je 7 nedělních a 12 všedních mší sv. (z toho 5 dětských a 3 v klášteře).

            Náboženské výuky se účastní celkem 133 dětí, ve Slavkově 89, v Němčanech 27, v Hodějicích 9, v Heršpicích 6, v Nížkovicích 2, vyučují 3 kněží, 2 řeholní sestry a 2 katechetky. Ve společenstvích se schází ve farnosti celkem 9 skupin věřících v kostele nebo v bytech ke společným modlitbám, na křest se připravují 3 dospělí, na biřmování 30 mladých a 20 starších dospělých.

            Během roku se účastnilo 69 zájemců příprav na svátosti (křest, manželství, I. přijímání, křest dítěte).  Ve farnosti bydlí v klášteře 19 řeholních sester. Ze Slavkova studuje na Lateránské universitě v Římě 3. ročník bohoslovec Oldřich Chocholáč.

 

Oprava fasády kostela a fary ve Slavkově 2001

Oprava omítek, svodů, výškové práce na věži, horolezci, ochrana proti holubům, nátěr stěn barvou Keim, lešení, odvlhčení zdiva, na faře navíc nová okna v 1. patře. Výdaje na stavbu dosáhly celkem 2.135.000,- Kč, z toho 244 tis. farnost, 1.715 tis. fond Minister.kultury ČR, 176 tis. Město Slavkov.

 

Další výdaje

Splacení dluhů 489 tis., podlahy a osvětlení učebny fary 32 tis., režie 124 tis., odeslané sbírky za celou farnost 90 tis. Kč.

 

Opravy v obcích

V Němčanech byla opravena střecha a fasáda vodní kaple na Lutrštéku, v Hodějicích dokončeny lavice, v Heršpicích pořízen rozhlas, digitální hodiny na zvony a splácen dluh, v Nížkovicích nátěr střechy věže, omítky pod věží, hromosvod, digitální hodiny na zvony a přebroušeny schody v kněžišti pro úpravu dlažeb a nový oltář.

 

Svatourbanské hody 2002

Začal nový rok a s ním začíná i příprava na hody. Chtěli-bychom poděkovat ještě jednou těm, kteří nás podpořili svou účastí a pomocí. Nejsou to pouze naše hody, ale jsou Vás všech. Proto Vás prosíme o pomoc v tomto roce jak modlitbou tak i skutky. Chceme, aby se v této uspěchané době všichni na chvíli zastavili a sdíleli s námi radost a veselí. Také zveme mladé lidi, kteří by chtěli jít za stárky. První zkouška bude v neděli 10.února 2002 ve farním sále slavkovské fary, začátek v 19.30 hod. Těšíme se, že Vás budeme moci přivítat mezi námi.

Slavkovští stárci

Charita

Jak jsme použili dary na charitní účely které jste věnovali v roce 2001

(uvedeno v korunách)

České katolické charitě (pro Indii postiženou zemětřesením 4.130, pro sirotky v Čečensku 3.600, pro uprchlíky v Pákistánu 9.000), Diecézní charitě v Brně 8.050, Charitě v Otrokovicích 1.600, Likvidaci lepry na léky pro malomocné 4.200, Nadaci Nová naděje pro sirotky na Ukrajině 4.000, Křesťanské mezinárodní solidaritě na výkup otroků v Súdánu 4.600, Na adopci na dálku na celoroční výživu, ošacení a školní pomůcky pro sirotka Sandyho ve Rwandě 6.540, Nadaci Sv. Františka v Brně pro sestry Matky Terezy v Kalkatě 5.410, Nadaci Lumen Christi na pomoc nevidomým 333, Diakonii v Úpici na odvoz šatstva a hraček 3.000, Brněnské tiskové misii 550 Kč.

Celkem odesláno 55.013,-Kč. Všem dárcům vyslovujeme upřímné Pán Bůh zaplať! Věříme, že i v letošním roce budete štědří k těm, kteří naši pomoc potřebují.

Za vedení charity ve Slavkově: Jindřich Kotvrda, Vlasta Dráždilová a Zdeňka Schneiderová

Nikdo nežije zbytečně, snaží-li se ulehčit břemeno druhému.
/Helena Kellerová/

 
 

Něco pro zasmání

Kaplan se ptá malého Saši: „Máš už pro postní dobu nějaké dobré předsevzetí?“
„Ano. Nedám našemu psovi žádného buřta."

Ptá se v neděli malá Maruška tatínka: „Proč náš pejsek dnes nemusí  do kostelíčka?“
Táta odpoví: „Víš, Maruško, Ben nemusí, on je Mohamedán!“